• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej we Wrocławiu i okolicach

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
Ponownie odwiedziłem dzisiaj stację Łagiewniki Dzierżoniowskie i przeżyłem niemiłe zaskoczenie - po magazynie towarowym, którego zdjęcia robiłem jeszcze kilka miesięcy temu nie ma już śladu... Zresztą zobaczcie sami:

łagiewniki_2006.jpg

2006 rok - wtedy budynek magazynu jeszcze był w miarę przyzwoitym stanie

łagiewniki_2017.jpg

Stan obecny :(
 
Ostatnio edytowane:

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
łagiewniki.jpg


Jeszcze raz w temacie Łagiewnik Dzierżoniowskich - właśnie znalazłem u siebie na starym dysku taką fotkę - przedstawia ona stację niedługo po otwarciu ruchu na linii Kobierzyce - Piława Górna. Tor po prawej prowadził do Strzelina przez Kondratowice (obecnie odcinek Łagiewniki - Kondratowice jest już całkowicie rozebrany), tor po lewej to oczywiście szlak do Piławy przez Niemczę :) Moim zdaniem jak na linię znaczenia miejscowego stacja miało imponująco rozbudowany układ torowy, może właśnie dlatego tak bardzo zawsze mi się podobała ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Dobrze, że ją odnowiono z zewnątrz, ale szkoda, że w barwach, niemających wiele wspólnego z rzeczywistością i wiedzą historyczną. A stwierdzenia:
"W trakcie oczyszczania przeprowadzono również badania powłok malarskich w celu ustalenia pierwotnej kolorystyki lokomotywy. Próbki pobrane zostały w kilku miejscach. Następnie na całej powierzchni pojazdu wykonana została powłoka konserwująca oraz uzupełnione zostały masą syntetyczną ubytki poszycia (powstałe w wyniku działania korozji powierzchniowej i wżerowej). Następnie wykonano normatywną, powstałą w wyniku badania pudła, powłokę malarską"
zakrawają na kpinę. Zamiast "przeprowadzać badania powłok malarskich" lepiej było popatrzeć na jeżdżące lokomotywy innych serii, których jeszcze parę jeździ w oryginalnych kolorach, a jak nie, to obejrzeć parę starych zdjęć.
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
445 18 0
Najciekawsze jest to, że Pan wypowiadający się w imieniu Muzeum na temat malowania piastuje stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ochrony Zabytków.
 

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
266 1 1
Przejmujecie się, jak pomalowali EP23 na kanarkowo, też stwierdzili, że to kolor dobrany po wnikliwych badaniach i analizach, a co najlepsze - polecony przez ZNLE Gliwice.
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
445 18 0
Tak, przejmuję się. Nie z powodu indolencji człeka zajmującego komuś miejsce ale z tego, że robi to pod auspicjami muzeum, które z mocy prawa jest powołane do ochrony zabytków i publikowania, także w ramach swojej ekspozycji, informacji sprawdzonych i prawdziwych. Ma stać na straży wiedzy historycznej.
Mam też siedzieć cicho gdy pomalują parowóz na różowo? Muzeum to nie luna park czy dom kultury organizujący dożynki gminne. Być może temu Panu pomyliły się instytucje, nie wiem.
Zachowania tego typu winny być piętnowane bo za kilka lat większość taki wybryk uzna za prawdę.
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
Nie pierwszy - i pewnie nie ostatni to taki przypadek. Półtora roku temu w Szczecinie "odnowiono" Ganz'a SN61-183.
Jak wygląda - zdjęcia poniżej na stronie Urzędu Marszałkowskiego:

http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/ganz-odzyskal-historyczny-wyglad

Logo urzędu... pasuje na nim jak przysłowiowa "pięść do oka" (n)
P.S. Dobrze ktoś coś robi, żeby uratować te zabytki, szkoda, że czasem to wychodzi delikatnie mówiąc słabo.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Ale to nie jest muzeum i przynajmniej nie twierdzili, że przywrócili mu oryginalne malowanie. Chociaż oczywiście też lepiej byłoby, gdyby malowanie było zgodne z historią.
 

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
266 1 1
Tak, przejmuję się. Nie z powodu indolencji człeka zajmującego komuś miejsce ale z tego, że robi to pod auspicjami muzeum, które z mocy prawa jest powołane do ochrony zabytków i publikowania, także w ramach swojej ekspozycji, informacji sprawdzonych i prawdziwych. Ma stać na straży wiedzy historycznej.
Mam też siedzieć cicho gdy pomalują parowóz na różowo? Muzeum to nie luna park czy dom kultury organizujący dożynki gminne. Być może temu Panu pomyliły się instytucje, nie wiem.
Zachowania tego typu winny być piętnowane bo za kilka lat większość taki wybryk uzna za prawdę.
Na temat grajdoła w Jaworzynie może nie będę się wypowiadał, wystarczy że mnie tam nie wpuszczają ;)
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
635 3 1
Ale to nie jest muzeum i przynajmniej nie twierdzili, że przywrócili mu oryginalne malowanie. Chociaż oczywiście też lepiej byłoby, gdyby malowanie było zgodne z historią.
Nic, a nic nie rozumiem z Twojej wypowiedzi Andrzeju...
Tzn. oczywiście słowa rozumiem :), ale absolutnie nie zgadzam się z takim stawianiem sprawy.
Moim zdaniem, trzeba w sposób absolutnie jednoznaczny, piętnować tego typu pomysły !
Inaczej, nadal każdy będzie mógł robić z zabytkowym taborem kolejowym, co tylko będzie chciał, a to jest nie do przyjęcia...
Tak więc, moim zdaniem, nie ma tłumaczenia, że "to nie jest muzeum". Przecież takie stwierdzenie, otwiera także innym podmiotom drogę do robienia tego, co tylko im się spodoba...
A chyba, nie o to nam przecież chodzi ?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki