• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Kolej w Warszawie i okolicach

Reakcje
3.313 16 0
Jeżeli było - proszę usunąć.

Peron nr 4 stacji Warszawa Wschodnia (Warschau-Ost) podczas okupacji niemieckiej, w trakcie II w. św. Autor nieznany. Oceniając po wyglądzie mundurów / obuwia / nakryć głowy, stojących na peronie żołnierzy Wehrmachtu [dokładnie sił powietrznych, czyli Luftwaffe, w tym naszywka na jednym z rękawów (jeżeli jest to symbol skrzyżowanych dwóch dawnych dział - kolubryn) sugeruje personel obsługujący naziemne baterie dział przeciwlotniczych czyli popularnych Flaków], zdjęcie można datować prawdopodobieństwem na rok 1940 - 1943 i miesiąc cieplejszy (maj - wrzesień).

Warschau-Ost.jpg
 
Reakcje
2.384 71 3
To tak z dzisiaj...
IMG_20191025_074618.jpg ...T 448 odstawiona na łącznice pomiędzy PKP PLK a WKD w stacji Pruszków...
IMG_20191025_085113.jpg ...Złoty Elf Kolei Śląskich na szlaku Wwa Centralna - Warszawa Wschodnia ( grupa dalekobieżna)... potem widać go było na "Przybyciu" ( grupa torów stacji Warszawa Grochów)
FB_IMG_1572012084753.jpg ... a to kumpel podesłał mi MMSem... zrobione na p.o. Warszawa Płudy. Transport FLIRT'a 3 Kolei Mazowieckich... (skąd dokąd???)

Pozdrawiam,...
 

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0

Załączniki

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Jeśli komuś się przyda...
Na stacji Rembertów, na ładowni stoi sobie pusty jeszcze eszelon złożony jak widziałem z Res'ów, kilku dwójek PKP IC oraz dwóch SM 42 PKP CARGO. Pewnie (obstawiam) pomiędzy 7 a 8 wezmą go na bocznice pod załadunek... Z reguły 14 - 15 wystawiali skład spowrotem... Oczywiście godziny podaję na podstawie przypuszczeń po kilku przypadkach widzianych z linii S2...

Pozdrawiam,...
 
Reakcje
3.313 16 0
Zdjęcia lotnicze Luftwaffe, wykonane nad Warszawą w dniu 27.07.1944 (swoją drogą to ciekawe, że Niemcy 3 dni przed wybuchem Powstania dokładnie fotografują stolicę), na których można dostrzec wiele szczegółów, w tym kolejowych (np. położenie dworców, parowozownie, układy torów, bocznice). Dodatkowo fragment mapy Warszawy z 1941 na który naniosłem mniej więcej kontury poszczególnych zdjęć, w celu lepszego zorientowania się, jaki obszar obejmują.

WARSZAWA - WARSCHAU - plan miasta 1941 modified.jpg


Zdjęcie lotnicze Luftwaffe - Warszawa 27.07.1944 (1-NW).jpg


Zdjęcie lotnicze Luftwaffe - Warszawa 27.07.1944 (2-SW).jpg


Zdjęcie lotnicze Luftwaffe - Warszawa 27.07.1944 (3-N-cen).jpg


Zdjęcie lotnicze Luftwaffe - Warszawa 1944 (4-S-cen).jpg


Zdjęcie lotnicze Luftwaffe - Warszawa 27.07.1944 (5-NE).jpg
 
Reakcje
3.313 16 0
A gdzie można takie zdjęcia i plan zobaczyć i zdobyć (znaleźć w internecie, kupić reprinty)?
Panie Andrzeju choćby mnie kołem łamali, to nie jestem w stanie odtworzyć w pamięci, kiedy dokładnie, wyżej zaprezentowaną serię zdjęć ciągnąłem i z jakiej strony internetowej . Można więc stwierdzić ogólnikowo, że źródłem zdjęć jest internet.... Po prostu od wielu lat zapisuję sobie na dysku zdjęcia / rysunki / mapy – szczególnie te, dotyczące historii wojen, Polski, militariów, techniki itp. Taki trochę „chomik” ze mnie, często nawet nie przyglądający się dokładnie temu, co jest na zdjęciu... Wystarczy, że takie zdjęcie (seria zdjęć) zaintrygują mnie, zaciekawią, a już mam taki odruch zapisania ich na swoim komputerze, w celu przyszłej analizy, dokładnemu przyjrzeniu się lub po prostu w myśl zasady „a może się przyda”, a robię to z dość prozaicznego powodu. Otóż na przestrzeni lat, wiele razy „sparzyłem się”, nie mogąc odnaleźć w internecie tego co kiedyś znalazłem, a na co nie miałem czasu aby przyjrzeć się temu bliżej, poczytać czy pooglądać... Niestety, wiele ciekawych stron internetowych zakończyło już swój żywot, a to co na nich było, jest obecnie w niedostępnych dla przeciętnego użytkownika archiwach internetu....

Co do powyższej serii zdjęć, pochodzą one zapewne z jakiejś strony niemieckojęzycznej (ale może i nie), może jakiejś tematycznej o Luftwaffe (trochę ich było i jest), może z Axis History Forum, może z Bundesarchiv, a może z jakiejś strony rosyjskojęzycznej – bo ostatnimi laty sporo ich przeglądam... po prostu nie pamiętam. Prawami autorskimi raczej nie były objęte – bo to, zapisując plik, staram się odnotować (np autora), jeżeli są jednak jakiekolwiek wątpliwości co do "funkcjonowania" tych zdjęć na Forum, to można je usunąć, choć ich wiek (ponad 70 lat) i domniemany autor (członek załogi samolotu Luftwaffe) pozwala chyba je zaprezentować, skoro już raz, ktoś je kiedyś udostępnił w sieci.

Wspomnianą serię zdjęć zapisałem kiedyś na dysku, ostatnio przeglądałem i uznałem, że może warto zamieścić je na Forum o tematyce kolejowej. Przyznam się też, że nieco trochę przez przypadek trafiłem na nie, na swoim komputerze... bo tysiące (jak nie dziesiątki tysięcy) historycznych / tematycznych zdjęć, mam wprawdzie uporządkowanych w folderach opisanych z jakiego okresu pochodzą lub jaki temat reprezentują, jednak zbiór ten rośnie, a czasu jak zwykle brak.... Często łapię się na tym, że przeglądając folder w którym znajdują się np. zdjęcia i rysunki czechosłowackiej artylerii z 20-lecia międzywojennego, znajduję w nim zdjęcie i opis... radzieckiego satelity wojskowego z czasów zimnej wojny :LOL:

Tak to niestety jest, jak nie ma człowiek za dużo czasu na swoje zainteresowania i łapie wszystko co „wpadnie w oko”, kiedy w wolnej chwili może przysiąść na dłużej i poszperać w internecie. Tak jak wyżej napisałem, źródłem zdjęć jest internet i niestety nic więcej nie potrafię o nich napisać :confused:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Dzięki za informację, pozostaje samemu grzebać w internecie. Myślałem, że być może zdjęcia, a zwłaszcza plan Warszawy, były gdzieś opublikowane w wersji papierowej. Sam mam wydane już wiele lat temu reprinty planów Warszawy z kilku okresów, ale akurat takiego tam nie ma. A ponieważ reprinty są ostatnio dość modne, to miałem nadzieję, że ten plan też doczekał się takiej publikacji.
 
Reakcje
3.313 16 0
Plan w pełnym wymiarze można znaleźć na Mapsterze. Link do strony z mapami Warszawy:

http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=pt&locsys=1&uni=-757517&box=0.0001&hideempty=on
Plik o nazwie STADTPLAN VON WARSCHAU PLAN MIASTA WARSZAWY 1941

Może dodam także, że na Mapsterze, na stronie głównej, jest spis dostępnych map, w tym np. niemieckich z serii Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/ - raj dla miłośników odtwarzających przebieg dawnych linii kolejowych
 

Podobne wątki