• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Kolej w Warszawie i okolicach

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Wiem, że od kilu lat stoi w tym miejscu, bo z reguły widuje ją z za muru... Chodziło mi bardziej o to czy o jej losach coś wiadomo...

Pozdrawiam,...
 

Andrzej Px48

Aktywny użytkownik
KMK N-orma
Reakcje
60 0 0
Odkryłem wczoraj takiego rodzynka na terenie magazynów ul.Rzeczna 6-warszawskie Szmulki. Dostęp swobodny. Jak na wagon który stoi na odciętym od sieci torze ponad 20 lat wygląda dobrze.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
Reakcje
3.345 16 0
Odkryłem wczoraj takiego rodzynka na terenie magazynów ul.Rzeczna 6-warszawskie Szmulki. Dostęp swobodny. Jak na wagon który stoi na odciętym od sieci torze ponad 20 lat wygląda dobrze.
Aż się wierzyć nie chce, że dostęp swobodny i od 20 lat złomiarze go nie ogołocili o_O !!!
Jak na ok. 20-letni postój pod chmurką, na terenie ogólnodostępnym, to naprawdę wagon wygląda całkiem nieźle... jak widać nie poginęły nawet stalowe tablice na bokach, drabinki, sprzęgi śrubowe czy hamulec ręczny - rzeczy, które wydaje się, złomiarze biorą na "pierwszy ogień". Nawet "sprejarze" (lub graficiarze jak kto woli :D) do niego nie dotarli - co jak na Warszawę, trochę dziwi... a może jednak ktoś tam pilnuje terenu :niepewny:

Może niepotrzebnie Kolega podał tak dokładną lokalizację "znaleziska" ;), bo może się okazać, że za miesiąc / dwa, wagon zmieni drastycznie swój wygląd w stosunku do tego, jaki widzimy na zdjęciach...

A co do cystern typu 29R to jeszcze w 2020 r. można spotkać pojedyncze wagony w ruchu, czyli są to wagony bez wątpienia zaliczane do tych niezwykle "długowiecznych" - budowane w latach 1958 - 1964, a więc egzemplarze "na chodzie" muszą mieć co najmniej 56 lat (!).
 

Fictorque

Aktywny użytkownik
Reakcje
542 0 0
Troszkę odbiegając od tematu wątku, chciałbym się podzielić tym z czego sobie dzisiaj zdałem sprawę:
Jak czytamy w "Atlasie wagonów towarowych" wagony 29R produkowano na eksport do Jugosławii. Tak się składa, że parę lat później jugosłowiańskie zakłady Goša rozpoczęły produkcję cystern dla kolei czechosłowackich. Okazuję się że owe wagony mają niemal identyczne ostoje, oraz wózki (określane przez Czechów jako) UIC30, które są niemal tym samym co 1XT (te spod 29R; to jest jeszcze starszy typ sprzed 1XTa).

Tajemnicą dla mnie pozostaje, czy wagony te produkowano na polskiej licencji, czy też była "wesoła" kopia typu 29R.


33 54 7854 045-3 Zas 308.4 CZ-RYKO GOSA '67 (data produkcji z sąsiedniego wagonu) - Ostrava hlavní nádraží 17.09.2016;
Technologia zatoczyła koło i powyższy wagon w styczniu 2019 i listopadzie 2018 odwiedził Trzebinię i Kraków.
Szkoda, że nie Warszawę miałbym wymówkę by postować w tym wątku...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
"Grzybka" też wykasują?
Trudno powiedzieć, przebudowa obejmie również układ torowy, a więc i urządzenia srk. Nie wiem, czy zakładana jest wymiana urządzeń na inne, czy tylko adaptacja istniejących, a jeżeli wymiana, to czy nowe mają być w tym samym budynku, czy gdzieś indziej.
 

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
Troszkę odbiegając od tematu wątku, chciałbym się podzielić tym z czego sobie dzisiaj zdałem sprawę:
Jak czytamy w "Atlasie wagonów towarowych" wagony 29R produkowano na eksport do Jugosławii. Tak się składa, że parę lat później jugosłowiańskie zakłady Goša rozpoczęły produkcję cystern dla kolei czechosłowackich. Okazuję się że owe wagony mają niemal identyczne ostoje, oraz wózki (określane przez Czechów jako) UIC30, które są niemal tym samym co 1XT (te spod 29R; to jest jeszcze starszy typ sprzed 1XTa).

Tajemnicą dla mnie pozostaje, czy wagony te produkowano na polskiej licencji, czy też była "wesoła" kopia typu 29R.


33 54 7854 045-3 Zas 308.4 CZ-RYKO GOSA '67 (data produkcji z sąsiedniego wagonu) - Ostrava hlavní nádraží 17.09.2016;
Technologia zatoczyła koło i powyższy wagon w styczniu 2019 i listopadzie 2018 odwiedził Trzebinię i Kraków.
Szkoda, że nie Warszawę miałbym wymówkę by postować w tym wątku...
Zasadniczo podtypów tego wagonu są 4;

- z demontowaną później budką hamulcową i pomostem do przewozu lekkich produktów naftowych, melasy itp. o poj. 610dm3, rocznik 1966-196x
- do przewozu lekkich produktów naftowych, melasy itp. o poj. 610dm3 (bez budki z pomostem), rocznik 1970
- do przewozu lekkich produktów naftowych, melasy itp. o poj. 610dm3 (bez budki z pomostem, rocznik 1966-69, rekonstrukcja zbiornika po usunięciu ogrzewania
- z demontowaną później budką hamulcową i pomostem do przewozu ciężkich produktów naftowych, surowej ropy itp. o poj. 600dm3, melasy itp. rocznik 1964-66

Rozmawiałem kiedyś z obecnym tutaj kolegą Qcykiem na temat tych wagonów i mówił mi, że są to wagony innego typu niż nasz 29R (jak byśmy na to nie patrzyli). Co do kopiowania projektu - nie wypowiem się, aczkolwiek też uważam, że są podobne.

Od siebie dodam informację, że właściciel wagonu, firma RYKO posiada w swojej flocie niezmiernie ciekawy zestaw starszych wagonów towarowych, w czasie gdy narodowi przewoźnicy czescy i słowaccy zaopatrują się już w najnowsze typy wagonów.

Wnioskowałbym o wydzielenie tych postów i przeniesienie ich do wagonowego hyde parku po 1945 roku.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
To chyba nie były oficjalne ogólnodostępne przystanki, a wyznaczone miejsca zatrzymania pociągu służbowego, bo chyba o taki pociąg tu chodzi. Ale dziwi trochę 2. klasa w takim składzie, spodziewałbym się tylko 3.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Może wtedy były różne rodzaje takich specjalnych pociągów, np. "służbowe" dla pracowników kolejowych, a "rzemieślnicze" dla pracowników określonych zakładów (być może zamawiane przez te zakłady)? Ale to tylko moje zgadywanki.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Dzisiaj w Pruszkowie...
IMG_20200524_233343.jpg ...
wolnostojący Traxx z Metransu...
(Czy ktoś jest w stanie doczytać ten napis na budynku za Traxxem???)

Vectrony DB ruszają luzem na Warszawę Główną Towarową (WGT)...
IMG_20200524_233419.jpg IMG_20200524_233449.jpg
... i pojechały... IMG_20200524_233545.jpg

Pozdrawiam,...
 

Podobne wątki