• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Kolej w Warszawie i okolicach

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
Perony na stacji Nowy Dwór Mazowiecki są za krótkie dla części pociągów IC. Zdarza się, że pociągi PKP IC (np. KARPATY i POBRZEŻE) po zatrzymaniu się przy peronie, muszą pozostawić część wagonów poza peronem. Szczególnie w okresie wakacyjnym jest to dotkliwe, gdy długość pociągów przekracza 300 metrów. O tym mankamencie stacji NDM wiadomo od dawno. W przyszłym roku planuje się wydłużenie peronów do długości 300 metrów ... zamiast np 7 wagonów, poza peronem pozostaną 2 ... więcej na blogu TOROWY

ep09-020_1_.jpg
 

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
Przystanek kolejowy Janówek
Historia przystanku Janówek jest stosunkowo krótka. Po raz pierwszy w rozkładach jazdy PKP, nazwa Janówek pojawia się w 1958 roku. W rozkładzie jazdy: Polska, lato 1958 tab. 608 (okres obowiązywania od 1958-06-01 do 1958-09-27) pociągu relacji Warszawa Gdańska – Nasielsk, na 31 km znajduje się przystanek Janówek Przystanek. Nazwa Janówek Przystanek obowiązywała tylko przez rok. W rozkładzie jazdy: Polska, lato 1959 tab 608 (okres obowiązywania od 1959-05-31 do 1959-10-03) pociągu Warszawa Gdańska – Nasielsk, na 32 km znajduje się przystanek Janówek. Nazwa przystanku Janówek utrzymała się do chwili obecnej.

ed250-019_93 51 2 370 133-3_1_.jpg
EN76-013_2_.jpg
 
K

KNG

Gość
Historia przystanku Janówek jest
skomplikowana, ponieważ były lub są (wybaczcie ale nie chce mi się grzebać w kwitach) dwa Janówki. Ten drugi jak najbardziej występował w rozkładach jazdy przed Janówkiem o którym piszesz. Ten o którym, jak domniemuję piszesz rzeczywiście powstał jak to wygrzebałeś w cegłach, które kiedyś upubliczniałem.
No nie jest ani stosunkowo ani krótka. Janówek o którym piszesz nie powstał na surowym korzeniu. Po raz pierwszy Janówek w miejscu o którym piszesz występuje w 1913 r. Później był, później go nie było, później znów był i tak w koło Macieju.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
W którym przedwojennym Spisie Stacyj i Przystanków PKP występuje Janówek? W spisie PKP z 1923 i 1926 nie ma stacji ani przystanku, która nosiłaby nazwę Janówek.
Janówek jako przystanek występował na Mazowszu, ale na wąskim torze Kolei Powiatowej Sochaczew - Wyszogród - Piaski (pomiędzy Tułowicami a Brochowem)
 

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
Na mapach kolejowych (1920 i 1922) rzeczywiście znajduje się Janówek. Na jednej z map jest kilometraż, z którego wynika, że Janówek znajdował się 7,22 km od NDM, więc w połowie drogi pomiędzy obecnym Janówkiem i Chotomowem - 3 km od obecnego Janówka. W tym terenie były forty, więc nie wykluczone, że miało to związek z wojskiem?
 
K

KNG

Gość
W którym przedwojennym Spisie Stacyj i Przystanków PKP występuje Janówek?
Występuje z pewnością w spisach z 1913 i 1916 r.
rzeczywiście znajduje się Janówek
Ja lojalnie uprzedzałem, że historia polskiej kolei jest skomplikowana i mam w związku z tym złą wiadomość.
Znalazłem trzeci Janówek ....... hehehe
1546049974325.png


Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
Ciekawostka, widzę, że ten schemat pokazuje stan linii kolejowych na krótko przed wybuchem II wojny. Właśnie ten Janówek to zbudowana nowa lokomotywownia dla trakcji spalinowej obsługującej Składnicę Amunicji w Palmirach.
Przez ten właśnie Janówek przebiegała też inna linia. Była to saperska wąskotorówka łącząca Palmiry z Modlinem. Dawno temu miałem dwóch, dużo starszych kolegów w pracy. Jeden z nich - Pan Antoni, służył w Palmirach a drugi - Pan Władysław służył w żandarmerii w Modlinie. I właśnie Pan Antoni wspominał, że "Władek do mnie przyjeżdżał drezyną z Modlina".
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.066 140 0
Właśnie ;-)

Sami prowokatorzy ;-)

Przypomina mi się jedno z opowiadań Haszka, jak się dwóch C.K. wywiadowców spotkało w knajpie i wzajemnie się prowokowali antypaństwowymi hasłami.
 

Podobne wątki