• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej w Poznaniu i okolicach

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 23 0
#1
Ma swój wątek Warszawa, to może mieć i Poznań!
Na początek sprawa dość przykra dla poznańskich MKoli, czyli wycofanie parowozów z trasy Wolsztyn - Poznań. Formalnie nastąpiło to z powodu remontu trasy, jednak sporo się mówi o tym, że po jego zakończeniu parowozy i tak już nie wrócą ma linię poznańską. Świadomość historycznej rangi wydarzenia spowodowała sporą mobilizację miłośników na ostatni dzień planowej obsługi parowozem, którym miał być miniony piątek. Ze zdjęć i pożegnalnych przejazdów jednak guzik wyszedł, bo dzień wcześniej parowóz wrócił do Wolsztyna z usterką i w piątek na trasę nie wyjechał. Przypadek sprawił, że będąc w czwartek w centrum, wracałem do domu akurat w porze przyjazdu popołudniowego osobowego z Wolsztyna, więc wstąpiłem na dworzec, a skoro już tam byłem, to cyknąłem kilka fotek, które załączam. Mimo wszystko mam nadzieję, że pociąg na nich widoczny nie okaże się ostatnim w kolejowych dziejach Poznania, przyprowadzonym planowo przez parowóz (nie licząc oczywiście Turkoli i innych cudów)!
 

Załączniki

OP
OP
ALA

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 23 0
#2
Griffin na testach. Wczoraj, wraz ze składem złożonym z trzech nowiutkich i jeszcze nie odebranych przez Intercity wagonów z FPS-u (w tym dwóch restauracyjnych, typu 407A!) kręcił się po stacji Poznań Górczyn.
 

Załączniki

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#4
Na początek sprawa dość przykra dla poznańskich MKoli, czyli wycofanie parowozów z trasy Wolsztyn - Poznań. Formalnie nastąpiło to z powodu remontu trasy, jednak sporo się mówi o tym, że po jego zakończeniu parowozy i tak już nie wrócą ma linię poznańską. Świadomość historycznej rangi wydarzenia spowodowała sporą mobilizację miłośników na ostatni dzień planowej obsługi parowozem, którym miał być miniony piątek. Ze zdjęć i pożegnalnych przejazdów jednak guzik wyszedł, bo dzień wcześniej parowóz wrócił do Wolsztyna z usterką i w piątek na trasę nie wyjechał. Przypadek sprawił, że będąc w czwartek w centrum, wracałem do domu akurat w porze przyjazdu popołudniowego osobowego z Wolsztyna, więc wstąpiłem na dworzec, a skoro już tam byłem, to cyknąłem kilka fotek, które załączam. Mimo wszystko mam nadzieję, że pociąg na nich widoczny nie okaże się ostatnim w kolejowych dziejach Poznania, przyprowadzonym planowo przez parowóz (nie licząc oczywiście Turkoli i innych cudów)!
Miałem okazję jechać owym ostatnim pociągiem z Wolsztyna do Poznania, jak i przedostatnim pociągiem Poznań - Wolsztyn (tym z Poznania o 9:06). Wrzucam kilka zdjęć z Wolsztyna (co prawda w temacie wątku jest Poznań, ale skoro Kolega ALA rozpoczął go od parowozów, to myślę, że się nie obrazi), robione niestety telefonem bo aparatu przy sobie nie miałem.

Na chwilę obecną informacje na temat dalszej przyszłości parowozowni docierają niezbyt wesołe, otóż PKP Cargo wycofuje się z zamiaru tworzenia spółki Parowozownia Wolsztyn, a marszałek rozważa całkowite zawieszenie ruchu planowego parowozów.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
#7
Posiadacie w swoich zbiorach jakieś stare zdjęcia budynków dworcowych w Poznaniu?
Chodzi mi konkretnie o dworzec Letni, Zachodni i oczywiście o stary budynek dworca Poznań Główny, szczególnie z okresu sprzed przerobienia go w latach 70-tych na "bunkier" ;)
 

luc1979

Znany użytkownik
Reakcje
263 0 0
#8
Posiadacie w swoich zbiorach jakieś stare zdjęcia budynków dworcowych w Poznaniu?
Chodzi mi konkretnie o dworzec Letni, Zachodni i oczywiście o stary budynek dworca Poznań Główny, szczególnie z okresu sprzed przerobienia go w latach 70-tych na "bunkier" ;)
Jeśli interesuje Cię ta tematyka to mogę polecić Tobie książkę "Poznański Węzeł Kolejowy Wczoraj i dziś"... chyba wszystkie zdjęcia jakie są dostępne znalazły się w tej książce.
 

Podobne wątki