• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej w Poznaniu i okolicach

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
Rok 1976, Poznań.
Mijanka Ty5-32 i SP45-183 w okolicy wiaduktu nad obecną ulicą Przepadek, w tle boisko sportowe i fragment obecnej ulicy Armii Poznań u podnóżna Cytadeli,
zdjęcie wykonane prawdopodobnie z okna hotelu Polonez.
Ciekawi mnie relacja pociągu z SP45 - pewnie z kierunku Toruń/Gniezno
Autor Gunnar W.Christensen
www.tog-billeder.dk

76-04-22_SP45 183 Ty5 32.jpg
 

Kuba

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Ładne i ciekawe zdjęcie. Ty5 w dobrej kondycji, fiacik też w swoich świetnych latach, a do tego mamy na zdjęciu trakcję parową, spalinową i zelektryfikowany szlak. Na dodatek pociągi jadą po torach niewłaściwych.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
Ciekawe zdjęcie. Mam jednak wątpliwości dotyczące jazdy po torach niewłaściwych: nie widzę powodu, dla którego po obu torach ruch miałby odbywać się w odwrotnym kierunku. Jazdę po torze niewłaściwym stosuje się przede wszystkim (a w tamtych czasach w zasadzie wyłącznie) w wypadku zamknięcia jednego toru szlakowego i wprowadzenia ruchu jednotorowego dwukierunkowego po pozostałym czynnym torze. Jazda w obu kierunkach lewym torem nie bardzo ma sens. Zwraca uwagę dym z parowozu: sugeruje, że skład jedzie tyłem (parowóz pcha skład). Być może w tym wypadku zamknięty był właśnie tor, na którym jest parowóz, a pociąg towarowy to pociąg roboczy, wykonujący jakieś prace na zamkniętym torze.

Oczywiście innym wytłumaczeniem tej sytuacji mogłoby być to, iż mamy tu do czynienia z dwoma szlakami jednotorowymi, ale ze zdjęć satelitarnych widać, że raczej tak nie jest i jest to zwykły szlak dwutorowy - chyba, że dawniej było inaczej, ja nie znam dobrze węzła poznańskiego, a zwłaszcza jego historii.

Warto też zwrócić uwagę na umiejscowienie reflektorów na tendrze tego Ty5 - nie są na skrzyni narzędziowej, lecz na wzór niemiecki, są zamocowane na czołownicy,
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
Zwraca uwagę dym z parowozu: sugeruje, że skład jedzie tyłem (parowóz pcha skład). Być może w tym wypadku zamknięty był właśnie tor, na którym jest parowóz, a pociąg towarowy to pociąg roboczy, wykonujący jakieś prace na zamkniętym torze.
Patrząc na następne zdjęcie możemy stwierdzić, że nie jest to pociąg roboczy.

76-10-03_Ty5 32 for godstog fra vort hotelværelse i Poznan 220476_.jpg


A osobowy z SP45 to najprawdopodobniej pociąg z Bydgoszczy przez Kcynię, Wągrowiec.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
Faktycznie, nie wygląda to na skład roboczy, ale za to widać, że ten skład stoi - na obu zdjęciach parowóz jest w tym samym miejscu. Może to są manewry, a tor szlakowy jest zamknięty i dlatego pociąg osobowy jedzie torem niewłaściwym. Ale to tylko moje zgadywanki.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Mnie przy okazji zaintrygował wagon za parowozem. Ma oznaczenia w nietypowym miejscu jak na wagon kryty. Patrząc jeszcze na wydłużony dach poza narożniki z oznaczeniami hamulca wydaje mi się ze to może być swiniarka polskiej produkcji.
 

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
Faktycznie, nie wygląda to na skład roboczy, ale za to widać, że ten skład stoi - na obu zdjęciach parowóz jest w tym samym miejscu. Może to są manewry, a tor szlakowy jest zamknięty i dlatego pociąg osobowy jedzie torem niewłaściwym. Ale to tylko moje zgadywanki.
To najbardziej prawdopodobne. Teraz skojarzyłem, że do końca lat 80. funkcjonowała rzeźnia na Garbarach, dokąd prowadziła bocznica od st. Poznań Garbary czyli jakieś 500m w kierunku wschodnim (w kierunku Warszawy) od miejsca zrobienia zdjęcia.
Ty5 jest prawdopodobnie właśnie na manewrach z pociągiem z żywym inwentarzem do starej rzeźni na Garbarach (na co wskazywałby też wagon towarowy) :)
Na ten czas pewnie zamykano tor szlakowy, dlatego fiat jedzie z osobowym pewnie po "niewłaściwym" od st. Poznań Garbary do st. Poznań Gł.

Może ktoś dokładnie pamięta przebieg bocznicy do rzeźni w tym rejonie.
 

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.595 25 2
Jeżeli miałby jechać do rzeźni to po co miałby jechać torem niewłaściwym? Aby później na Garbarach przejechać na tor dodatkowy i cofać się na żeberko? Bez sensu. Raczej mogłyby być prowadzone jakieś prace torowe i dlatego FIAT jedzie torem niewłaściwym do Poznania Głównego.
 

Kanclerz

Znany użytkownik
Reakcje
363 2 0
Ja to bym zwrócił uwagę na tabor samochodowy na tejże bazie. Przynajmniej cztery Skody/Liazy 706RT, kilka starów oraz Żubr (???) z zabudową śmieciarkową. Ciekawi mnie bardzo ta kabina - jest dość długa jak na Jelcza/Żubra.

A co jeszcze ciekawsze - ten tabor to nic innego jak wydział (nieistniejący już) MPK Poznań, baza utrzymania dróg i torów. Jeszcze w 2009 pamiętam jak wyjeżdżały stamtąd autobusy i pogotowia techniczne. Bazy nie ma, ale najazd dla samochodów osobowych po drugiej stronie ulicy został ->

https://www.google.pl/maps/@52.4172...4!1s703vygcBibP6G4exvlLUbQ!2e0!7i13312!8i6656
 

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
Ja to bym zwrócił uwagę na tabor samochodowy na tejże bazie. Przynajmniej cztery Skody/Liazy 706RT, kilka starów oraz Żubr (???) z zabudową śmieciarkową. Ciekawi mnie bardzo ta kabina - jest dość długa jak na Jelcza/Żubra
Wydaje mi się że Żubr , a już na pewno Jelcz nie miały tak wysoko klamki, jeśli mówimy o aucie na najbliższym planie
 

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
To żeby nie robić off topu wrzucam kiepskiej jakości zdjęcie zrobione przez szybę auta telefonem,
20170724_184715.jpg
dziś na Franowie od strony Szczepankowa.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
Nawiązując do wcześniejszego postu, znalazłem zdjęcie EP09-046 przy szybie windy na peronie 5.
23.05.2012r.
f154207959.jpg


I nie co spokojniejsze spojrzenie na śpiący Poznań. przy peronie 1a podstawiony już na rano EN76-040 który pojedzie do Wrześni, a na trzeciej plancie EP09-034, która rano poprowadzi Chrobrego do Warszawy...
30.07.2017r.
IMG_2324.JPG
 

Podobne wątki