• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej w PKF i filmie dokumentalnym

Reakcje
45 1 5
#2
Ja właśnie zacząłem oglądać pierwszą płytę trylogii Tona Pruissen'a (przyszła dziś pocztą). Ale nie mówcie mi co się w filmie wydarzy bo zepsujecie mi fabułę. Także nie mówcie mi jak się akcja rozwiąże na końcu :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#3
Specjalnej fabuły czy akcji tam nie ma. Są "po prostu" kapitalne filmy z bardzo dawnych czasów. Polecam wszystkim, którzy jeszcze tego nie widzieli.
 
Reakcje
45 1 5
#4
Specjalnej fabuły czy akcji tam nie ma. Są "po prostu" kapitalne filmy z bardzo dawnych czasów. Polecam wszystkim, którzy jeszcze tego nie widzieli.
No przecież to żart był :( Dobrze wiedziałem co to będzie. Mam już dużo takiego materiału na DVD ale większość nagrań pochodzi albo z lat osiemdziesiątych albo wręcz już z początku lat dziewięćdziesiątych. Takich rarytasów jak na filmie Pruissen'a z np. Oi2-34 jeszcze nie widziałem!
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#6
Parowozy to jedno, ale zwróćcie też uwagę na typy wagonów osobowych !
Taki jeden szczególnie nie daje mi spokoju, bo do tej pory nie wiem co to za typ ?
A o wyglądzie torowiska, to można sobie tylko powspominać ...
Zawsze młodszym miłośnikom kolei zwracam uwagę: - patrzcie na stare zdjęcia !
Czy tor wtedy wyglądał tak jak dzisiaj na wielu liniach PLK ?
- gdzie wówczas była trawa ?? - tam gdzie jest jej miejsce = na łąkach !
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#7
Filmy Tona Pruissen'a są wyjątkowo fascynujące.
Pamiętam również, że w 1987 roku Telewizja Polska wyemitowała film dokumentalny o Piotrowskiej Kolei Dojazdowej z Lxd2 i transporterami w roli głównej. Szukam tego materiału lub informacji dokumentalnych o piotrkowskiej kolejce (która bardzo mi się podobała, z uwagi na miejski odcinek i spalinówki). Co roku jeździłem do Zaniemyśla na wakacje i widok peiksa traktowałem jako normalność na wąskich torach, a Lxd2 to była zupełna nowość. Niestety nie dane mi było odbyć wycieczki kolejką piotrkowską. Widziałem jedynie ładny składzik z czerwoną Lxd2 i wagonami 2x 1AW + bagażowy (sierpień 1985).
W Łodzi w latach 80-tych wychodziła gazeta o nazwie "Odgłosy". Zamieszczono tam felieton o kolejce piotrkowskiej i ostatnim kursie pociągu osobowego w końcu lata lub na początku jesieni 1987 roku.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#9
Piękny jest węzeł poznański z całą plejadą różnorodnego taboru. Mnie łza kręci się, kiedy oglądam Opalenicką KD z 85 r. i szlak Opalenica-Trzcianka-Nowy Tomyśl.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#10
W któreś z PKF z końca lat 70 (po 78 roku) przedstawiono zmianę trakcji kolejki bieszczadzkiej z parowej na spalinową. Szukam tej kroniki jak dotąd bez skutku. Obejrzałem ją bardzo dawno temu w kinie "Młoda Gwardia" w Łodzi przed seansem niemieckiego "Winnetou" i bardzo utkwiła mi w pamięci.
 
Reakcje
45 1 5
#16
Wspaniały poprzedni weekend z trzema częściami filmów Pruissena... Teraz dla dopełnienia kolekcji pocztą idzie płyta z filmami z Bydgosko-Wyrzyskiej Kolei Dojazdowej. Trochę zakamuflowana bo w tytule użyto niemieckich nazw miast. Sama kolejka powstała w 1949r. Dość przypadkowo na to trafiłem, w zapowiedziach na końcu płyt Pruissena. Śmignął mi napis PKP na lokomotywie na torze 600mm.

Tytuł to: 60cm Gauge Paradise: The Bromberg & Wirsitzer Kreisbahn.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#17
Pożegnanie kolei wąskotorowej w Bydgoszczy, dokłądnie odcinka Bydgoszcz-Morzewiec:
Na czele pociągu parowóz Px27.
[DOUBLEPOST=1422369120][/DOUBLEPOST]I jeszcze kolejka marecka z początku lat 70-tych (1972 lub 73 rok?):
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#18
I jeszcze kolejka marecka z początku lat 70-tych (1972 lub 73 rok?)
W tym przypadku nie jest to do końca film dokumentalny. Jest to składanka, na którą złożono fragmenty następujących filmów:
- Jak co dzień - film dok. w reż Kazimierza Karabasza - 1955 r.
- Przygody Profesora Tutki - film fab.
- Teledysk zespołu Skaldowie
- Radzymińska Kolej Wąskotorowa - część Kolejowej Kroniki Filmowej.
Chyba udało mi się wymienić tytuły chronologicznie. Najciekawsze zdjęcia pochodzą z pierwszego filmu gdzie widać nowe peiksy i stare wagony.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#19
Stare wagony są bardzo ciekawe. Te bardziej kanciaste wyglądają na typowe, zbudowane dla warszawskich wąskotorówek jeszcze z czasów toru 800 mm; są również wagony typu 1W takie jak z planów taboru dołączonych do książki B. Pokropińskiego o kolejce mareckiej.
Obejrzałem właśnie film "Jak co dzień":
-wspaniały materiał archiwalny-dziękuję za pełną informację.
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#20
Witam Kolegów,
trochę mojego komentarza, gdyż nie mogę się temu oprzeć ;)
Kadry z filmu "Pan Ciuchcia" z 1968 roku
Bardzo zgrabny filmik, super piosenka z tekstem dającym wiele do myślenia i refleksji nie tylko w temacie kolejki,
ale nawet postawy życiowej ogólnie. Nic dziwnego, tekst wyszedł spod pióra mistrza Jeremiego Przybory !
To co razi mnie, zresztą we wszystkich krótkich filmach o kolejkach wąskotorowych, które powstały w latach 70-tych, to - przepraszam za słowo - kretyński podkład muzyczno-dźwiękowy. W tym filmie akurat brak narracji, i całe szczęście !
bo w podobnych filmach jest to zwyczajowo tekst, - znowu przepraszam za nazewnictwo, ale tylko tak można to określić - tekst debilny !
Ówczesnym "tekściarzom" chodziło wyłącznie o wykpienie i poniżenie roli kolejek wąskotorowych jako przestarzałego i zacofanego środka transportu. Zawsze podkreślano przewagę transportu samochodowego i "nieprzystawanie do czasów współczesnych" oraz rychły ich koniec.
Nikt nie zastanawiał się, pisząc taki tekst, jak wielką szkodę czynią np. w świadomości pracowników tych kolejek.
Czemu wtedy podobne "wypociny pseudomuzyczne" i karykaturalne teksty nie komponowano pod materiał filmowy np. z obrad partii lub debat sejmowych ? - co, nie byłoby do śmiechu ?
Sam film ma też kilka potknięć, które przeciętny widz może nie zauważyć, np.:
- na wstępie pokazano parowóz, inny niż ten rozpalany,
- pokazane wagony były używane jako doczepne do składów motorowych, a nie pod trakcją parową,
- popularnie zwany "Bociek" mocuje się z trzema wagonami i nie może ruszyć, zresztą w przeciwną stronę niż do Warszawy Południowej,
- ten parowóz pracował na manewrach na "przeładunku" i nie był zatrudniony w ruchu pasażerskim,
- obrotnica na stacji Warszawa Południowa była ręczna, a tu sama się obraca,
- scenka ze szkolną dzieciarnią raczej nie powinna się pojawić z uwagi na zły przykład,
- autobus udaje zatłoczonego, a w środku jest pusto, itp..
Te prymitywne rysunki w pierwszych dwu minutach filmu, mógłby sobie scenarzysta darować.
Co godne uwagi, podam dla niewtajemniczonych:
- wagony malowane na kolor kremowo-niebieski,
- widać wjazd na stację Warszawa Południowa i Warszawa Pyry oraz przejazd przez nowe osiedle w Piasecznie,
- widać obrotnicę na stacji Warszawa Południowa,
- widać punkt nawęglania w Piasecznie.
- i chyba z dzisiejszego punktu widzenia aż niewyobrażalne: - ulica Puławska - dwupasmowa !!!
Jak dzisiaj wyglądałby ruch samochodowy na niej gdyby tak pozostało ? = byłby nieustający korek aż do Grójca ! ;)
I jeszcze jedno ode mnie - gęsi zdają się grać całkiem spokojnie, nieco się dziwiąc: o co temu reżyserowi chodzi ?
Czy ktoś sobie życzy, abym następne filmy skomentował ?

PS. a pożyczonych zdjęć do filmu, to właścicielowi szanowna wytwórnia nie zwróciła ! /wiem komu/
 

Podobne wątki