• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Kolej wąskotorowa w skali 1m

OP
OP
Michal Z
Reakcje
313 0 0
#62
Permanentny brak czasu sprawia, że tempo mam, delikatnie mówiąc, niezadowalające...
Ale nie oznacza to, że nic się nie dzieje.
Ostatnio przygotowuję tory, głównie sa one prod. Faller, RFN, produkowane jako zestawy e-train w latach 80. Generalnie bardzo sensowne, dostępne na Allegro a głównie niemieckim e-bayu. Myślę, że nawet z taboru po drobnych przeróbkach uda się coś zaadoptować, choć oczywiście z pewnym zmrużeniem oka ;-)
A odnośnie samych torów - proste są bez zastrzeżeń, ale łuki mają promienie ostrzejsze niż w tramwajach... Na szczęście dość łatwo można je prostować, ponadto lutuję dwa odcinki w jedno przęsło :)
tory 3.jpg tory.jpg tory 2.jpg
Ponadto kiedyś okazjonalnie kupiłem 6 rozjazdów Roco Alpine (skala 0) już po wycofaniu ich z produkcji, po pewnych adaptacjach i dodaniu ręcznego napędu też będą mogły być zabudowane
rozjazdy.jpg
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#63
Permanentny brak czasu sprawia, że tempo mam, delikatnie mówiąc, niezadowalające...
Ale nie oznacza to, że nic się nie dzieje.
Ostatnio przygotowuję tory, głównie sa one prod. Faller, RFN, produkowane jako zestawy e-train w latach 80. Generalnie bardzo sensowne, dostępne na Allegro a głównie niemieckim e-bayu. Myślę, że nawet z taboru po drobnych przeróbkach uda się coś zaadoptować, choć oczywiście z pewnym zmrużeniem oka ;-)
A odnośnie samych torów - proste są bez zastrzeżeń, ale łuki mają promienie ostrzejsze niż w tramwajach... Na szczęście dość łatwo można je prostować, ponadto lutuję dwa odcinki w jedno przęsło :)
Zobacz załącznik 916875 Zobacz załącznik 916876 Zobacz załącznik 916874
Ponadto kiedyś okazjonalnie kupiłem 6 rozjazdów Roco Alpine (skala 0) już po wycofaniu ich z produkcji, po pewnych adaptacjach i dodaniu ręcznego napędu też będą mogły być zabudowane
Zobacz załącznik 916873
Jak i czym lutujesz te proste odcinki w jeden?
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#65
Prace przy budowie kolei powoli postępują, jest już ułożona i utwardzona żwirowa podbudowa torowiska:
20230718_164318.jpg 20230718_163857.jpg
Wcześniej wzdłuż toru został ułożony przewód zasilający, test latarń:
20230712_212347.jpg
...oraz przewód linii teletechnicznej, telefon też już działa :)
20230706_125017.jpg
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.076 129 15
#67
Cudowne! Pamiętam, jak za czasów „zdalnych” siedziałem po nocach i czytałem Pańskie artykuły o kolejce w Kruczym Borku. Filmy po kilkanaście razy czasami oglądałem :D Czy będzie można te cudeńka zobaczyć na własne oczy?

M
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#68
Cudowne! Pamiętam, jak za czasów „zdalnych” siedziałem po nocach i czytałem Pańskie artykuły o kolejce w Kruczym Borku. Filmy po kilkanaście razy czasami oglądałem :D Czy będzie można te cudeńka zobaczyć na własne oczy?

M
Święte słowa... Jak sobie policzyłem, od czasu jak oglądałem Wmc'tkę zrobioną przez kumpla z klasy minęło 20+ lat...
Za...a ten czas...:eek::eek::eek:

Pozdr,...
 

rafaelsantee

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#69
Już sam widok na ścieżkę z podbudowy pod tor wygląda bardzo "wąskotorowo i klimatycznie". Zapewne wielu z nas nie może doczekać się ponownego wyjazdu modeli na szlak . Michał, czy w związku z tym planujesz zmodernizowanie któregoś ze swoich modeli? Mam na myśli np. sterowanie zdalne lub oświetlenie wnętrza wagonów. Czy posiadasz więcej zdjęć z początków swojej kolejki?
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#70
Już sam widok na ścieżkę z podbudowy pod tor wygląda bardzo "wąskotorowo i klimatycznie". Zapewne wielu z nas nie może doczekać się ponownego wyjazdu modeli na szlak . Michał, czy w związku z tym planujesz zmodernizowanie któregoś ze swoich modeli? Mam na myśli np. sterowanie zdalne lub oświetlenie wnętrza wagonów. Czy posiadasz więcej zdjęć z początków swojej kolejki?
...na początek http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx2.php?modmzaj;model.htm

Pozdr,...
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#71
Ja natomiast pamiętam zapowiedź artykułu poświęconego Kolei Kruczyborskiej (nie wiem czy nie było tam błędu i nie było napisane Kluczborskiej) w zapomnianym już piśmie Model Hobby. Oczywiście w zapowiedzi nie było słowa o tym, że jest to kolej ogrodowa. Był rok 2000, ja miałem 12 lat, Internet wówczas - wiadomo. Ileż ja się naszukałem jej na mapach:ROFL:
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#72
czy w związku z tym planujesz zmodernizowanie któregoś ze swoich modeli? Mam na myśli np. sterowanie zdalne lub oświetlenie wnętrza wagonów. Czy posiadasz więcej zdjęć z początków swojej kolejki?
Tak, pojazdy trakcyjne będą zdalnie sterowane z włączanym zdalnie oświetleniem. Na tę chwilę jest ukończony montaż w jednej Lxd2. Niezłe prucie, praktycznie cała inst elektr od nowa, łącznie z zasilaniem 2x Li-ion. Teraz z racji pogody koncentruję się tylko na torach. Ciąg dalszy przebudowy sterowania pewnie jesienią i zimą... Drugi Lxd2 pójdzie szybko, bo już wszystko mam przygotowane i wiem gdzie co ułożyć. No ale reszta to znowu miesiąc na każdą sztukę... Czyli początek ruchu będzie w większości na starym sterowaniu z miejsca. Zdalne włączanie oświetlenia wagonów nie palnuję, bo to sztuka dla sztuki, i tak trzeba podejśc sprzęgi odpiąć itp...
 

Załączniki

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#74
Michale, kurde wielkie to jest:ROFL::ROFL::ROFL:
A poważniej, skala sama w sobie robi już efekt WOW... Co do torów, to samoróbki / montaż z półproduktów czy jakis zakup??

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#75
Michale, kurde wielkie to jest:ROFL::ROFL::ROFL:.
Dzięki :) owszem, i długie, żeby skład sensownej długości się potem zmieścił na krzyżowaniu
Co do torów, to samoróbki / montaż z półproduktów czy jakis zakup??
pisałem we wcześniejszych postach - mijanka z ładownią to przerabiane Roco Alpine, szlak to przerabiany Faller, stacje końcowe będą z dotychczasowych torów robionych kiedyś samodzielnie, szczegółowy ich opis na
http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx2.php?modmzaj;model.htm
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#77
Dzięki :) owszem, i długie, żeby skład sensownej długości się potem zmieścił na krzyżowaniu

pisałem we wcześniejszych postach - mijanka z ładownią to przerabiane Roco Alpine, szlak to przerabiany Faller, stacje końcowe będą z dotychczasowych torów robionych kiedyś samodzielnie, szczegółowy ich opis na
http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx2.php?modmzaj;model.htm
Faktycznie, coś kiedyś wspominaleś... skleroza:confused:
Powodzenia.w.dalszych pracach,...
 
OP
OP
Michal Z
Reakcje
313 0 0
#78
20230811_162303.jpg 20230811_163023.jpg
Budowa torów postępuje, są ułożone od stacji środkowej do ostatniej.
Jak widać próbne jazdy są już wykonywane a różne usterki w torach stwierdzane i usuwane.
Sama stacja końcowa jeszcze przede mną... Teraz wygląda trochę absurdalnie, zwłaszcza przewody zasilające latarnie, które można zakopać dopiero po jednoznacznym określeniu lokalizacji wszystkich planowanych rozjazdów.
Ale wjechać się już daje ;-)
Dla zainteresowanych postanowiłem zrobić seryjne zdjęcia ilustrujące stosowaną przeze mnie technikę układania toru:
DSC_2709.JPG DSC_2748.JPG DSC_2727.JPG
DSC_2735.JPG DSC_2740.JPG
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.112 28 6
#79
Zobacz załącznik 993898 Zobacz załącznik 993897
Budowa torów postępuje, są ułożone od stacji środkowej do ostatniej.
Jak widać próbne jazdy są już wykonywane a różne usterki w torach stwierdzane i usuwane.
Sama stacja końcowa jeszcze przede mną... Teraz wygląda trochę absurdalnie, zwłaszcza przewody zasilające latarnie, które można zakopać dopiero po jednoznacznym określeniu lokalizacji wszystkich planowanych rozjazdów.
Ale wjechać się już daje ;-)
Dla zainteresowanych postanowiłem zrobić seryjne zdjęcia ilustrujące stosowaną przeze mnie technikę układania toru:
Zobacz załącznik 993899 Zobacz załącznik 993900 Zobacz załącznik 993901
Zobacz załącznik 993902 Zobacz załącznik 993903
Robota budzi podziw, ale czy całą dokładność szlag nie trafi po zimie i rozmarznieciu ziemi?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:32 (1) 6

Podobne wątki