• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej szklarniowa Akademii Rolniczej w Poznaniu.

T

tekatka191

Gość
#1
Kolej szklarniowa Akademii Rolniczej w Poznaniu to najciekawszy i najbardziej interesujący przykład kolei wąskotorowej w Polsce. Wspomniana kolej jest unikatowa, ze względu na to ze była wykorzystywana nie w zakładzie przemysłowym, tylko w miejscu najmniej oczekiwanym - czyli w placówce oświatowej. Kolej szklarniowa była wykorzystywana do transportu wazonów doświadczalnych z roślinami. W 2005 roku została niestety zlikwidowana wbrew apelom o zachowanie. Niestety jedyne źródło informacji pochodzi z pewnego znanego portalu. Z racji stosunkowo niedawnej likwidacji kolei, czy ktoś posiada wspomnienia związaną ze wspomnianą koleją? Prosiłbym o dodatkowe informacje, wspomnienia oraz fotografie. To jest najbardziej unikatowa kolej wąskotorowa w całej Polsce. Dodatkowo mam zapytanie czy istniały inne takie koleje wąskotorowe niezwiązane z zakładami przemysłowymi? W innych szkołach rolniczych funkcjonowały podobne kolejki?
 
OP
OP
T

tekatka191

Gość
#4
Najbardziej interesująca i chyba jedyna świecie była samobieżna linia kolejowa z Grójca do Pilawy.
Prosiłbym o napisanie czegoś więcej na temat tej linii kolejowej. Nie za bardzo wiem jak funkcjonuje samobieżna linia kolejowa. Dla mnie osobiście najciekawsza jest kolej szklarniowa. Mało prawdopodobnie, że nikt jej nigdy nie widział, skoro funkcjonowała do 2005 roku.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
Nie wiem, czy 20 równoległych 21-metrowych odcinków torów bez żadnego połączenia można nazwać "koleją". W ten sposób do kolei można byłoby zakwalifikować każdy odcinek dwóch szyn, po których przetaczane są różne wózki czy maszyny w zakładach przemysłowych. Fakt, że dość niezwykłe jest chyba zastosowanie takiego rozwiązania w szklarni (choć nie zdziwiłbym się, gdyby coś podobnego zdarzało się też w normalnych dużych szklarniach), ale mimo wszystko trudno to nazwać "koleją". Czy szyny pod suwnicą (która w dodatku jest samobieżna) można nazwać "koleją"?
 

holosal

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 0 0
#6
Też tak uważam. Po prostu transport technologiczny, a nie żadna kolej. To już więcej wspólnego mają "kolejki" na podwieszanej szynie w sadach albo uprawach winorośli na pochyłych stokach, gdzie często posiadają własny napęd niczym prawdziwa kolejka górska.
 
OP
OP
T

tekatka191

Gość
#7
Wózki które były eksploatowane na tej kolei oraz szyny, pochodziły z kolejek wąskotorowych.

Nie wiem, czy 20 równoległych 21-metrowych odcinków torów bez żadnego połączenia można nazwać "koleją". W ten sposób do kolei można byłoby zakwalifikować każdy odcinek dwóch szyn, po których przetaczane są różne wózki czy maszyny w zakładach przemysłowych. Fakt, że dość niezwykłe jest chyba zastosowanie takiego rozwiązania w szklarni (choć nie zdziwiłbym się, gdyby coś podobnego zdarzało się też w normalnych dużych szklarniach), ale mimo wszystko trudno to nazwać "koleją". Czy szyny pod suwnicą (która w dodatku jest samobieżna) można nazwać "koleją"
To jest bardzo ciekawy dylemat, nad którym warto się zastanowić.

Poza tym ta kolej to ciekawy temat, ponieważ w placówkach oświatowych nie stosowano zazwyczaj szyn oraz wózków.
 

oelka49-26

Aktywny użytkownik
Reakcje
75 0 0
#8
To jest najbardziej unikatowa kolej wąskotorowa w całej Polsce. Dodatkowo mam zapytanie czy istniały inne takie koleje wąskotorowe niezwiązane z zakładami przemysłowymi? W innych szkołach rolniczych funkcjonowały podobne kolejki?
Jeśli już przyjrzeć się kolei w służbie rolnictwa lub ogrodnictwa to warto poszukać informacji o kolejach folwarcznych w Wielkopolsce.
SGGW w Warszawie i tych gospodarstwach jakie miałem okazję poznać tego typu transportu szynowego nie użytkowała.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
#10
najciekawszy i najbardziej interesujący przykład kolei wąskotorowej w Polsce
Nie zgodzę się. Myślę, że większość pasjonatów kolei wąskotorowych, traktuje ją jako ciekawostkę (jak ja), ale do wypieków na twarzy i wielogodzinnych dociekań i dyskusji na jej temat nam daleko.

Kiedyś był chyba o tym artykuł w Świecie Kolei. Poszukaj na enkolu w spisie artykułów. Ale nic szczególnego w tym artykule nie było.