• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej Retycka - Szwajcaria

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#21
W opisie po niemiecku jest podane wyraźnie, że model ma nowo opracowane wózki normalnotorowe, do systemu Marklina potrzebne są płozy do odbioru prądu do oświetlenia. Nie ma mowy o pomyłce.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#23
No to wracamy do prawdziwego pociągu:

Wnętrze wagonu panoramicznego 2 klasy:

IMG_0897.JPG

IMG_0898.JPG


I na trasę ....

Stacja Poschiavo - brzmi po włosku ale to Szwajcaria.

IMG_0923.JPG

IMG_0921.JPG
 

Grzesiek L.

Nowy użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
7 0 0
#25
Witajcie. Kilka fotek z mojej wycieczki z tego tygodnia.

Chur:
14.jpg



Wiadukt Landwasser:
21.jpg



Przed St. Moritz:
27.jpg



Na stacji w St. Moritz:
29.jpg


32.jpg


34.jpg


35.jpg



Praktyczny patent: miotła w okolicy każdej zwrotnicy :)
36.jpg


Manewry - zestawianie pociągu do Tirano:
33.jpg


Na końcu składu - wagon towarowy. Jedziemy towosem :)
53.jpg



Prawie jak tramwaj:
71.jpg



Stacja Brusio:
76.jpg



i zaraz potem wspomniany wcześniej wiadukt spiralny:
80.jpg



Tirano: koniec wycieczki:
88.jpg


87.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#27
Za Poschiavo pociąg zaczyna się piąć pod górę po zboczach w rozlicznych zakrętach i serpentynach:

IMG_0934.JPG

Chwilę temu byliśmy na tym moście:

IMG_0939.JPG

I dalej do góry:
IMG_0942.JPG

Do kolejnej klimatycznej stacyjki Cavaglia:

IMG_0957.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#29
Ciekawy most i galeria w drodze na przełęcz Bernina:

IMG_0960.JPG

IMG_0961.JPG

IMG_0962.JPG

IMG_1346.JPG

IMG_1347.JPG


Jeszcze niedawno pociąg był na stacji w dole:

IMG_1342.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#30
Dojeżdżamy coraz wyżej - najpierw stacja Alp Grun. To ponoć jedyna restauracja na świecie gdzie można dotrzeć wyłącznie koleją:

IMG_1326.JPG

IMG_0973.JPG


No i wreszcie Ospizio Bernina 2256 m.n.p.m - najwyższy punkt na który docierają pociągi

IMG_0983.JPG

IMG_0982.JPG

IMG_0984.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#31
Z przełęczy Bernina zaczyna się zjazd w kierunku Sankt Moritz - do stacji węzłowej Pontresina. Ta strona Alp wita przepiękną pogodą. Mijane stacje służą w dużej części narciarzom - dwie mijane stacyjki umiejscowione są w taki sposób, że służą praktycznie tylko dojeżdżającym do dolnych stacji kolejek linowych (Bernina Lagalb, Bernina Diavolezza):

IMG_1007.JPG

IMG_1283.JPG

IMG_1295.JPG


Krzyżowanie pociągów (Diavolezza):

IMG_1018.JPG


Niżej w dolinie z kolejki korzysta wielu narciarzy biegowych:

IMG_1035.JPG


Trafiają się też takie klimatyczne stacyjki (Surovas):

IMG_1044.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#32
Na razie głównie widoczki pokazywałem. No ale jak kolej to i tabor być powinien.
Krótki odcinek z Pontresina do Samedan (bo po drodze podjąłem decyzję, że jestem wstanie zamiast do Sankt Moritz wjechać na kawałek linii Albulla) pokonuję składem zmiennokierunkowym, który docelowo jedzie do Scoul:

IMG_1054.JPG

IMG_1055.JPG

IMG_1056.JPG
 

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#34
Prosba. Moglbys napisac wiecej o zakupie biletow? Wspomniales o aplikacji i minidrukarce. Kupuje sie w kasie czy samemu przez aplikacje (placac karta?) i na dworcu drukuje ?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#35
Prosba. Moglbys napisac wiecej o zakupie biletow? Wspomniales o aplikacji i minidrukarce. Kupuje sie w kasie czy samemu przez aplikacje (placac karta?) i na dworcu drukuje ?
Można kupić:
- u konduktora - aplikacja na smartfon jakim on się posługuje i mikrodrukarka. Nie wiem czy można u niego/niej zapłacić kartą bo płaciłem gotówką.
- w automatach biletowych na stacjach (karta lub gotówka)
- w kasie dworcowej (karta lub gotówka)
- przez Internet - nie kupowałem więc nie wiem czy się drukuje czy bilet jest tylko elektroniczny.
Za zakup u konduktora nie było dodatkowej opłaty (ja kupowałem tylko dopłatę za wagon panoramiczny).
[DOUBLEPOST=1489163822][/DOUBLEPOST]
A zdjęcia taboru towarowego może kolega pokazać?.
No to przykładowy pociąg towarowy na stacji Bergun - niezbyt długi jak widać. Potem jeszcze kilka wagonów towarowych uchwyconych gdzieś na stacjach się znajdzie.

IMG_1211.JPG

Lokomotywa prowadząca:
IMG_1213.JPG

I ostatni wagon - chłodnia:

IMG_1218.JPG
 
B

bobby74

Gość
#36
Jeśli mogę na chwilę na marginesie tematu RhB - ale również ogólnie koleji szwajcarskich - chciałbym zwrócić uwagę na szwajcarski zegar dworcowy uchwycony na dwóch zdjęciach powyżej.
Wzór opracowany w 1944 roku, trochę później dołożono charakterystyczny sekundnik.
A sekundnik bardzo oryginalny - przesuwa się minimalnie szybciej niż nakazywałby upływ czasu, po czym zatrzymuje się na szczycie tarczy na prawie 2 sekundy i rusza ponownie po przeskoczeniu minutnika na kolejną minutę :)
Minutensprunguhr_animiert.gif
 

prepik

Znany użytkownik
Reakcje
925 0 0
#37
A wracając do realu, to mój filmik z przejazdu w te i we wte panoramicznym wagonem. Pogoda dopisała, w St Moritz w czerwcu jest jak u nas w kwietniu , zimno i wczesnowiosenna pogoda i oczywiście mnóstwo kwiatów. Przygoda warta każde pieniądze!!! Ja byłem w Bergamo, i porannym pociągiem , przepiękną trasą udałem się do Tirano.

 

Podobne wątki