• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej na pomorzu w XIX , XX , XXI

OP
OP
Szwed1978

Szwed1978

Znany użytkownik
https://www.facebook.com/samorzadwo...261496601069/2219415721452296/?type=3&theater

Cytat ze strony:
"Wicemarszałkowie Ryszard Świlski, Wiesław Byczkowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego i Andrzej Osipów z PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisali dziś umowy na dofinansowanie do dokumentacji projektowej. Unijne dofinansowanie wyniesie blisko 13 mln zł.

Brzmi skomplikowanie?
:) Już tłumaczymy!

Dzięki tej dokumentacji będziemy mogli zaplanować i oszacować koszty modernizacji kolei na Pomorzu.

Do końca 2020 roku powstanie dokumentacja dla:
• linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy – Sierakowice (rewitalizacja i ewentualna elektryfikacja),
• linii kolejowej nr 213 na odcinku Reda – Hel,
• linii kolejowej nr 229 na odcinku Lębork – Nowa Wieś Lęborska (rewitalizacja i elektryfikacja),
• linii kolejowej nr 211 na odcinku Lipusz – Kościerzyna,
• linii kolejowej nr 212 na odcinku Lipusz – Bytów,
• linii kolejowej na terenie północnych dzielnic Miasta Gdyni i Gminy Kosakowo (włączenie w system Pomorskiej Kolei Metropolitalnej).

Kolejnym krokiem będzie realizacja poszczególnych inwestycji, latach 2021-2027."

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Kolejowa Apokalipsa odcinek. p.t. Postojowa-960.

Załączniki

Jarząbek

Znany użytkownik
Rok 1944. Prusy wschodnie, wycieczka studentów z wyższej szkoły technicznej w Gdańsku.
Pierwsze zdjęcia z koleją zaczynają się w 3:42, niemniej polecam cały film.
Bardzo ciekawy film. Min. 13.56 - widać, że jeszcze leży tor do starej stacji w Lubiczu.
Kapitalny ten drogowy pociąg, prowadzony walcem parowym.
Kilkakrotne ujęcie budynku dawnego urzędu celnego nad Drwęcą, na granicy prusko-rosyjskiej. Kilka lat temu ten budynek jeszcze istniał, a mieścił się w nim urząd pocztowy.

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Ja tu żadnej apokalipsy nie widzę. Wręcz przeciwnie, ciągle, na szczęście, żyjąca kolej.
Tak, złudne to. Stacja do likwidacji (rozbiórki) w perspektywie około 2 może 3, lat z racji że główny użytkownik buduje sobie swoje zaplecze nieopodal. GP jest jedyną w Polsce stacją postojową pod zarządem PKP PLK.
PS. Tytuł to ogólna metafora i nie należy doszukiwać się ukrytych znaczeń ;)

Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
No to może trochę konkretnych informacji i tej stacji i całej sprawy. Sorry, ale hasła "Postojowa-960" i "GP" mnie (i podejrzewam wielu innym) nic nie mówi. A fakt, że główny użytkownik (PKP Intercity?) buduje sobie nowe zaplecze, to chyba raczej świadczy o rozwoju, a nie zwijaniu się kolei - przynajmniej tam.
PS. Widać różnie rozumiemy słowo "apokalipsa"...

Bernard Sobczyk

Aktywny użytkownik
SKMK
Podczas służbowych podróży, przedstawiam miejsca gdzie kolej, o pewnej klasycznej formie, do której mam pewien sentyment, w przeciągu najbliższych lat, zwinie się całkowicie lub dalece przeobrazi w jakąś nową jakość. A Czy to dobrze, czy też źle, pozostawiam do oceny szanownym czytelnikom forum. Cieszę się też, że mamy różne pojęcia znaczenia apokalipsy, bo skłoniło to choćby do przeczytania mojego posta ;)

Linia 960 Gdynia Głowna - Gdynia Postojowa... Posiada nieco ponad 4 km długości, dwa tory, jest zelektryfikowana. Jej tory szlakowe podlegały częściowej modernizacji w roku 2014 (do ok km 3,200). Na stacji rozpoczynają lub kończą bieg wszystkie pociągi dalekobiezne do/z Gdyni. Urządzenia srk nie zmodernizowane od czasu jej budowy. Nawierzchniowo jest to skansen starych (ale wciąż użytecznych) typów rozjazdow (głównie składanych z kilku różnych producentów), także typów lżejszych niż S49 (o zamknieciach hakowych). Z mojej strony mogę powiedzieć, że lubię jej tor 64 (na którym stoi wagon sypialni Wars na zdjęciu)
;)
PS. Podejrzewam że koziołek latarni zwrotnicowej może pamiętać początki kolejnictwa w Gdyni...