• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Kocurowa Góra

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Witam wszystkich.
Co jakiś czas podpytuje forumowiczów i troszkę zaśmiecam forum, a jako iż moje wypociny powoli zaczynają nabierać kształtów, chyba czas zebrać wszystko w jedną całość
Kocurowa Góra - Katersberg - nazwa ulicy przy której mieszkam.

W wielkim skrócie - planu NIE MA, choć był, ale to co zrobiłem to w zasadzie spontan który się zmienił podczas układania torów.
WP_20170312_16_49_18_Pro.jpg

jest zawrotka toru głównego, na górze będzie mini stacyjka dla szynobusu, na dole coś ala rapma ładunkowa
WP_20170312_16_49_27_Pro.jpg
i wjazd na stację. Peron na górze - wersja mini dla szynobusu, peron w środku, dla składów pasażerskich, tory boczne dla składów towarowych.
Długość stacji jeszcze nie ustalona, wyjdzie w trakcie, gdyż muszę minąć kaloryfer.

I od razu pytanko jak można rozwiązać sprawę przestrzeni pomiędzy torami;
WP_20170312_16_49_57_Pro.jpg

czy to pomalować i posadzić trawę na sklejce, czy sypnąć piaskiem i na to trawę?
Poproszę o sugestie
 
Reakcje
3 0 0
#2
Nie wiem czy dobrze widzę ( na drugim zdjęciu), coś zwichrowane te podkłady? Jeśli tak, to czy da się to jeszcze naprawić, czy już za późno?
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#3
Nie wiem czy dobrze widzę ( na drugim zdjęciu), coś zwichrowane te podkłady? Jeśli tak, to czy da się to jeszcze naprawić, czy już za późno?
na drugim zdjęciu, jeśli masz na myśli łuk, to zaszutrowałem 3h temu, i wydawało mi się że rzeczywiście coś gęściej są niż zwykle, jak oglądam teraz zdjęcie trzecie, to też to widzę. ale czymś takim przejmować się nie będę :)
 

kolejowy Marwin

Znany użytkownik
Reakcje
70 0 0
#4
A na tym łuku na trzecim zdjęciu zewnętrzny tok szynowy jest przewyższony (ułożony z przechyłką)?
Chyba, że mam takie wrażenie ze względu na podkłady?:)
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#6
A na tym łuku na trzecim zdjęciu zewnętrzny tok szynowy jest przewyższony (ułożony z przechyłką)?
Chyba, że mam takie wrażenie ze względu na podkłady?:)
nie, jest idealnie równo, chociaż końcówka jest do skrócenia, ale o ile to zobaczę.

Czy ktoś korzystał z bandaży gipsowych do robienia gór?
WP_20170312_19_53_02_Pro.jpg

zrobiłem na razie na styrodurze, bo nie wiedziałem jak to wyjdzie, ale całkiem całkiem.
Pozbierałem śmiecie typu gąbki z całego domu, powycinałem, pokleiłem i położyłem bandaż gipsowy. 15 minut pracy i efekt dość dobry na pierwszy rzut oka.
Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia? warto się w to bawić, czy tylko styrodur?
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#7
Ja tam jestem zwolennikiem prostych metod,styrodur uksztaltowany bele czym(nóż,lutownica,gruby papier ścierny,brzeszczot do piły).
Na styrodur gazeta,srajtaśma albo ręcznik papierowy na wikolu , pomalować brązowym wikolem,ew posypać pyłem ,na to trawa
gąbeczki,krzaczki,drzewka i po krzyku.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#8
powoli do przodu. jest moduł stacyjny, następnie będę mijać kaloryfer.
Przy okazji czy ktoś ma jakiś fajny patent do połączenia modułów? To wszystko będzie stało na szafkach więc ryzyko poruszenia, pchnięcia czy rzucenia czegoś na makietę jest więcej niż duże.
zawrotka, wjazd na stację i stacja właściwa
WP_20170422_19_05_05_Pro.jpg

pomiędzy torami kępki trawy
WP_20170418_20_29_54_Pro.jpg

niestety jeden z torów nie jest idealnie prosty, ale cóż... płakać nie będę
WP_20170422_19_05_49_Pro.jpg
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#9
WP_20171018_21_26_11_Pro.jpg
deszcz za oknem, czas wrócić do zabawy
tym razem proszę o poradę dotyczącą ustawienia nastawni. Na dole są tory wjazdowe na stację, na górze wyjazdowe. Następny segment zacznie się od razu peronem.
Gdzie najrozsądniej ustawić nastawnie? tam gdzie stoi czy lekko w lewo pod rozjazd?
To zwykła "Zamkowa Góra" z PIKO, ale ją lekko przypudruje z czasem
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#10
może się komuś przydadzą informację o rampie. Uważam ją za zakończoną. Jedynie lampy od Omkia zostały do zamontowania, ale to za parę miesięcy na końcu prac
WP_20171020_15_11_10_Pro.jpg

rampa wykonana ze styroduru, łacznie wysoka na 27mm. kant z szyny w lekko wyciętym zagłębieniu. szyna pomalowana farbą PACTRA A51
Front rampy pociągnąłem szpachlą gipsową. Chciałem nadać realizmu, ale chyba ładniej by wyglądało bez tego. no cóż. końcówka toru zasypana piaskiem z Tunezji z Sahary... nigdy nie myślałem że tak tą pamiątkę spożytkuje...
Następnie przybrudzony AK Interactive Engine Grime i Wash for Interior. Mini zielsko przy końcu toru to normalne listowie Heki.
Tutaj jeszcze jak moja żona zauważyła brakuje odbijaków :)

WP_20171020_15_11_47_Pro.jpg

Płytki kartonowe KOTEBI pomalowane farbą betonową polak 5712. Tutaj ważna uwaga, żeby chociaż raz pomalować dokładnie wszystkie brzegi przed przyklejeniem. Zrobiłem to niedokładnie na przejeździe i teraz to widać.
Waloryzacja wg poradnika HeńkaStara - polecam każdemu przeczytać. Ogólnie to wspomniana farba betonowa, AH Wash for Interior i na zmianę aż się spodoba.... wypełnienia częściowo zapełniłem piaskiem, ale lepsze efekty
zapewnia pył polaka - do zalania wodą z wikolem użyłem strzykawki z igłą. wystarczy mini kropla. Plama na ścianie to AK Engine Grime. co do trawy to chyba mniej jej pomiędzy płytkami lepiej wygląda. no ale to moje odczucia

WP_20171020_15_12_00_Pro.jpg

Przejazd to również KOTEBI. Tutaj widać że nie pomalowałem należycie brzegów płyt pomiędzy torami. Droga przy przejeździe podsypana piaskiem.
Scianka na wprost, za rampą to styrodur lekko ponacinany skalpelem plus farba betonowa

WP_20171020_15_12_13_Pro.jpg

Tutaj lekko zmieniłem szutrowanie. użyłem polaka 5492 zamiast jak zwykle 5452. jest ciemniejszy, lepiej pasuje na bocznicę. poza tym zamiast samego szutru, wymieszałem go ze wspomnianym piaskiem z Tunezji.
specjalnie przysypałem lekko kilka podkładów. po zaschnięciu szutru z piaskiem potraktowałem go AK Wash for Interior, dzięki czemu uzyskałem powyższy efekt. Ciemne plamy to AK Engine Grime, dość mocno kapnięty.
Użyłem tutaj najmniejszej 2mm trawy jaką posiadam i pobrudziłem ją lekko oboma wspomnianymi specyfikami AK.

WP_20171020_15_12_25_Pro.jpg

kancikiem się nie przejmuje na razie. z czasem wyjdzie jak to zakończyć.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#11
Potrzebuję fachowej porady, a w zasadzie to dwóch:
1. Sosny - moje pierwsze i coś mi w nich nie pasuje, ale nie bardzo wiem jak to zrobić lepiej. Co zrobiłem źle?
Będzie ich dość sporo na skarpie pomiędzy torami.
2. Peron Auchagen'a. Potrzebuje jakoś zamaskować łączenia. Co polecacie?
PC180141.JPG
PC250140.JPG
PC250143.JPG
PC250145.JPG
PC250148.JPG
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#15
Rampa nie stanowi tematu mojego pytania, a ja prosiłem o pomoc, a nie o przesłuchanie, więc jeżeli mogę PROSIĆ o pomoc, to będę wdzięczny.
Zaspokajając ciekowaść użytkownika Paweł R - w tym temacie są już zdjęcia odpowiadające na to zupełnie nie związane z tematem pytanie.
 
Reakcje
9 0 0
#16
Co do Sosen to się nie wypowiem bo się nie znam ale łączenie możesz zamaskować korzystając ze szpachlówki modelarskiej a potem "odnowić" wzór cegiełek. Oczywiście całość będzie wymagała malowania i washa ale dzięki temu usuniesz ten plastikowy wygląd :)
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#17
1. Sosny - moje pierwsze i coś mi w nich nie pasuje, ale nie bardzo wiem jak to zrobić lepiej. Co zrobiłem źle?
Będzie ich dość sporo na skarpie pomiędzy torami.
2. Peron Auchagen'a. Potrzebuje jakoś zamaskować łączenia. Co polecacie?
Ad 1: Zapraszam do lektury: http://forum.modelarstwo.info/threads/realistyczne-drzewka.2002/
Ad 2: Peron aby wyglądał realistycznie i tak trzeba go lekko przybrudzić, nałożyć na niego "ząb życia". Proponuje nałożenie w szczeliny bardzo drobnego piasku lub posypki modelarskiej.
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#18
tą część forum już przerobiłem. W zasadzie to technika jest bardzo podobna. Na zwinięty drut nałożyłem wikol i posypałem drobnym piaskiem, później pomalowałem.
Większość używa ręcznika papierowego albo pyłu z trocin, mi się piasek zamiast kory spodobał. ta część może być. dalej już jest gorzej.
Ja użyłem siateczki polaka, część forumowiczów użyło gąbki, część posypki, część jak ja siateczki z igliwiem, ale mimo wszystko ich drzewa podobają mi się bardziej.
Dlatego ktoś kto już jakieś drzewa zrobił może zauważy na świeżo co źle zrobiłem i coś doradzi.

Co do peronu, to zrobię tak jak poradziliście. spróbuje pył z washem, albo piasek lub zaprawę gipsową. Jak osiągnę dobry efekt, to nałoże na peron. dzieki.
 

BorekT

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
41 1 0
#20
Jak dla mnie najważniejsza wskazówka dla Ciebie to: weź zdjęcie sosny, obok przyłóż swoje drzewko i porównaj. Wtedy będziesz widział o co chodzi. Spójrz na zakończenie (czubek?) swoich sosen. Ciężko takie znaleźć w rzeczywistości pomimo nieskończonej ilości kształtów sosen występujących w przyrodzie. Ponadto: za mało gałęzi i prawdopodobnie zbyt grubo pokryte klejem ( czy czymkolwiek innym co dawałeś na drut ).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 39

Podobne wątki