• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Koła N-ki

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#1
Nie siedzę w N-ce, ale chcę coś zbudować pod rozstaw 9mm.
Jaka jest typowa, standardowa(?) długość osi?
Mam jeden wagon i wynosi 16mm, ale na Modelmanii są też 13,65mm więc zgłupiałem :( Są też różne koła Haedla, ale długości osi się nie podaje.
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
#3
Czyli wymiary "w cały świat" :(
Niby jeden producent a robi od 13,65 do 15,1 :( Inni producenci pewnie jeszcze inaczej (ja mam Arnolda 16mm)...
I zrób tu sobie tabor :(
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Czyli wymiary "w cały świat" :(
Niby jeden producent a robi od 13,65 do 15,1 :( Inni producenci pewnie jeszcze inaczej (ja mam Arnolda 16mm)...
Pytanie jak z dostępnością tego całego asortymentu ? Polecam wybrać coś co jest w miarę dostępne w sklepach i na ebay :)

A w czym problem, ja sobie robię ;)
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#7
Nie siedzę w N-ce, ale chcę coś zbudować pod rozstaw 9mm.
Jaka jest typowa, standardowa(?) długość osi?
Mam jeden wagon i wynosi 16mm, ale na Modelmanii są też 13,65mm więc zgłupiałem :( Są też różne koła Haedla, ale długości osi się nie podaje.
Długość osi musi być różna gdyż zależy od konstrukcji modelu. Ważny jest tylko rozstaw kół na osi i w N wynosi 7,4 - 7,6 mm
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Wszystkie zestawy kołowe w danej skali powinny mieć ten sam rozstaw kół (mierzony między wewnętrznymi powierzchniami bocznymi kół), jak napisał już kolega @piotr66. Parametrami istotnymi przy doborze zestawu do konkretnego modelu są długość osi i średnica kół. Nie wiem, jak w N, ale np. w H0 do wagonów stosowane są koła o różnych średnicach, więc oprócz długości osi (wynikającej z konstrukcji łożysk w modelu), warto zwrócić uwagę również na średnicę kół. Inną sprawą jest wysokość obrzeży, w H0 stosuje się różną, zależnie od zastosowanej normy. Najpopularniejsze to NEM i RP25, swoje standardy ma też Märklin, jak jest w N nie wiem.
 
Reakcje
39 0 0
#9
W N standardowe średnice kół to 6,2 i 5,6 mm. Obręcze 0,9mm szerokości, są też wg RP 25 bardzo wąskie obrzeża, chyba 0,25mm ale głowy nie dam (tzn. za wymiar bo że są to wiem) bo ich nie widziałem. Oś każda firma robi o innej długości, pod linkiem 2 posty wyżej podane są wymiary. Fleischmann podaje jeszcze inne średnice swoich kół (6 i 5,4mm), ale różnice są tak nieznaczne, że producenci zamienników się tym nie przejmują.
https://www.fleischmann.de/en/productsearch/0-0-0_1000_0-1-0-0-0-003006_105-1/products.html
Pozdraw
Storch
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#11
Ale to było do przewidzenia. Tak samo pewnie by było w skali TT i w H0. Dlatego polecałem koła od Flesia gdzie masz wszystko zwymiarowane. Kiedyś robiłem projekt w skali 1:220. Koła te same od tego samego producenta - jeden rozmiar. Wiesz jakie było zdziwko kiedy się okazało że osie i łożyska były różnie wytoczone... o jakieś 0.1mm co w tej skali już miało ogromne znaczenie.