• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kleszczele

Piotr M.

Moderator For Techniki Mod. i Prawdziwa kolej
Zespół forum
Jeżeli kiedyś bym opływał w gotówkę to zamieszkałbym w moim ukochanym budynku stacyjnym na Podlasiu. Miejsce posiada niesamowity kolejowy klimat oraz urok. Idealne zgranie kolei, techniki, klimatu poniekąd industrialnego z piękna podlaską przyrodą.
Póki co nie opływam, więc H0.
WP_20160810_12_22_54_Pro.jpg

P.S.
Jak wszystko dobrze pójdzie to prawdopodobnie będę miał na zbyciu dworzec hornby taki jak w Klonownicy, bądź Okuninie. Jeszcze oficjalnej oferty sprzedaży nie daję ale jakby ktoś był zainteresowany to zapraszam na pw.

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
Plexa jest bardzo podatna na CA.
Teraz pobawię się z deskowaniem.
Wielkie dzięki koledze popowe za rozrysowanie projektu. Polecam jego usługi.
WP_20160810_13_20_35_Pro.jpg

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
Nie wiem. Bo to nie ja ciąłem tylko bialska agencja reklamowa A2. Obiło mi się tylko o uszy coś z CO2 i widać osad z dymu więc może jakiś laser? W sumie jak ma się zdolności to możemy zrobić sobie dowolny budynek, kwestia projektu i wykonania bo koszt samego cięcia to w moim przypadku śmieszne 20zł.

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
Zespół forum
H0e
Ekspert
Oj Pietrek trzeba pokazać ludziom oryginał, myślę że nie każdy zna ten zabytek.

DSC_0056.JPG

DSC_0058.JPG

Żeby tam zamieszkać to musiałbyś mieć dużo kasy.
Pomysł super, ja zastosowałbym cienką sklejkę 0,4 mm w miejsce balsy, bo ona tam jest jeśli się nie mylę.
Ale działaj a my się będziemy przyglądać.

Terebesz

Znany użytkownik
Balsa świetnie się sprawdza w takich modelach, jedynie malowanie i patynowanie może stanowić problem, bo niechętnie przyjmuje farbę na bazie wodnej. Ja stosowałem bejce na bazie spirytusu lub mocno rozcieńczoną farbę olejną. Jeśli jeszcze mogę coś doradzić: zwróć uwagę, że stolarka okienna jest osadzona w licu ściany, więc nie można tradycyjną metodą podkleić jej od spodu, musi być razem z oszkleniem z pleksi wycięta dokładnie na wymiar okna i tam wpasowana - piszę o tym, bo nawet renomowane firmy modelarskie często popełniają tu błąd. Kibicuję Twojemu projektowi, carskie budownictwo drewniane to coś pięknego.

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
Dziękuję wszystkim za cenne uwagi. PKP wyceniło ten budynek na 117 kawałków więc cena nie mała.
Używam do budowy balsy cienko szlifowanej 0,6 , 0,8 i 1,0 mm oraz
balsowych kwadratów 3x3mm. Podoba mi się ten materiał w obróbce, zobaczymy przy malowaniu. Do okien jeszcze trochę i zrobię je cięte w kartonie lub może drewnie u kotebiego.
Na razie mam gotową jedną ścianę.
WP_20160819_10_04_42_Pro.jpg

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
I szczytowa ściana już jest
WP_20160820_10_46_53_Pro.jpg

Trochę mnie kolega Terebesz przestraszył z tymi farbami, ale zrobiłem próbkę na kawałku balsy farbą akrylową Italeri i jest całkiem dobrze :)

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Kolega Terebesz ma rację. Woda ma duże napięcie powierzchniowe które nie pozwala wniknąć w głąb drewna. Dlatego akryle i bejce wodne nie oddają tak dobrze struktury drewna jak emalie i bejce spirytusowe. Polecam przetestować bejce Dragona sprzedawane w 200ml butelkach w całej gamie dostępnych kolorów - od drewnianych po zielony :)

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
No więc zakończyłem pewien etap, niedługo wybieram się umówione z administratorem eksplorowanie wnętrza zamkniętego w latach 90. i mam nadzieję że wykonane wnętrze choć trochę przyćmi sprawy które spieprzyłem w modelu. Nie trzeba wprawnego obserwatora aby dostrzec popełnione błędy głównie z wymiarami gdyż stolarkę starałem się wykonać poprawnie. No cóż każdy błąd to nauczka na przyszłość, choć nie przewiduję już innych modeli dworców (no może Biała Podl.;) ). Wkrótce zabawy ciąg dalszy :D
Zdjęcie-0025.jpg
Zdjęcie-0026.jpg
Zdjęcie-0027.jpg
Zdjęcie-0028.jpg

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
Trochę mnie nie było, ale tak wyszło nie mniej budowa prze do przodu.
Pobawiłem się trochę z malowaniem, farbka akrylowa Italeri rozcieńczana najpierw wodą potem thinnerem, jednak odradzam tego rozwiązania. Szczeliny między deskami zostały zalane, balsa tak jakby nasiąkła i te szczeliny jeszcze bardziej zanikły poza tym przeświecała miejscami biała plexa której pędzlem nie szło zamalować. Potem poszedłem po rozum do głowy i wymyśliłem, że i tak będę malował środek czarnym matem bo przecież oświetlenie, więc poleciałem sprayem po całości. Farba w sprayu jest rzadsza dużo i tak jakby balsa jej nie za bardzo pije, w każdym bądź razie szczeliny się ostały. Potem metodą suchego pędzla pomalowałem właściwym kolorem. Myślę że wyszło całkiem ok. Potem zapuszczę jeszcze wash aby uwidocznić te szczeliny i pobrudzić trochę drewniane obicie.
DSCN0139.JPG
DSCN0141.JPG
DSCN0142.JPG

OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Zespół forum
Powiem tak, dziś przed zamknięciem. Ponieważ przeglądając oryginalne plany które mi udostępniono okazuje się że budynek różnił się kilkoma detalami jak drzwi, czy "ganek" z tyłu po którym zostały tylko ślady w obiciu.

popowe

Znany użytkownik
Przed nałożeniem koloru było super. Farba wygląda (grubo) Teraz już nic nie zdziałasz ale następnym razem eksperymentuj z impregnatem koloryzującym. Te z firmy drewnochron dają bardzo fajny efekt.

Ładnie, ładnie.
Ten ruski styl jest szeroko dostępny na linii nr 7. Podobno w tej modernizacji konsultowano się z konserwatorem:
Minkowice; źródło internet:

poprzednia kolorystyka:

Dziś trudno stwierdzić, który kolor jest prawdziwszy (pochodzący z czasów budowy linii, okresu powojennego)
Gratuluje modelu!
w.