• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Klejenie

OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#7
Cenę też Ci podać.
Ile kolego masz lat.
Mam taki zwyczaj (dobre wychowanie) że jak mnie nie pytają to nie zabieram głosu.
Czy moje pytanie w czymś Ci przeszkodziło?
[DOUBLEPOST=1474831537][/DOUBLEPOST]
Dzięki.A gdzie (w jakich sklepach)można go kupić?
[DOUBLEPOST=1474831589][/DOUBLEPOST]
Jednoskladnikowy Patex, dowolny typ.
Dziękiza info.Pozdrawiam.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.022 28 1
#10
Miałem taki sam problem.
Kleiłem na kropelkę- odpadło
Kleiłem na butapren - odpadło
Na próbę skleiłem klejem polimerowym czekam na efekty(n) zobaczymy
Przy okazji mam pytanie może ktoś będzie wiedział :
Czym rozrzedzić klej Poxipol ? Taki rzadszy lepiej się nakłada/dozuje.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#11
Nie istnieje klej klejący wszystko z wszystkim. Nawet cyjanoakryl takim nie jest.
Są tworzywa sztuczne do których w ogóle nie istnieje klej: polipropylen (PP), polietylen (PE, LDPE, HDPE), teflon (PTFE).
Napisz jakie tworzywo z jakim metalem chcesz skleić - może otrzymasz bardziej szczegółową odpowiedź.


Czym rozrzedzić klej Poxipol - niektóre żywice rozcieńczało się styrenem. Ale czy Poxipol też - nie wiem.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#14
... czyli element z polistyrenu (chyba...) do elementu metalowego malowanego.
Chodzi o tę skrzynkę u dołu masztu?
Na pewno trzeba zacząć od oczyszczenia metalu z farby. Oskrobanie skalpelem do gołego metalu + odtłuszczenie - acetonem, rozpuszczalnikiem nitro lub tp przy użyciu patyczka z wacikiem. Mogą rozpuszczć farbę.
Element plastikowy też odtłuścić ale alkoholem (denaturat, etanol, izopropanol...) - te poprzednie ropuszczalniki mogą go rozpuszczać.
Kleić - ja bym próbował żywicą dwuskładnikową.
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#15
Odświeżę trochę temat.
Wiadomym jest, że kleje cyjanoakrylowe to cholerstwo na które trzeba uważać podczas klejenia elementów - szczególnie na wydzielające się opary.
Sam doświadczyłem tego ustrojstwa klejąc podkłady kolejowe na moduł, w wyniku czego moje nozdrza nie wytrzymały i na tydzień odmówiły posłuszeństwa wraz z uporczywym kichaniem.
Pytanie do znawców tematu: jaki klej polecicie do klejenia podkładów (flexa) do tektury, który w miarę szybko "złapie" i będzie dość wytrzymały na późniejsze "wikolowanie" szutru?
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#16
Odświeżę trochę temat.
Wiadomym jest, że kleje cyjanoakrylowe to cholerstwo na które trzeba uważać podczas klejenia elementów - szczególnie na wydzielające się opary.
Sam doświadczyłem tego ustrojstwa klejąc podkłady kolejowe na moduł, w wyniku czego moje nozdrza nie wytrzymały i na tydzień odmówiły posłuszeństwa wraz z uporczywym kichaniem.
Pytanie do znawców tematu: jaki klej polecicie do klejenia podkładów (flexa) do tektury, który w miarę szybko "złapie" i będzie dość wytrzymały na późniejsze "wikolowanie" szutru?
Zwykły klej polimerowy. Tylko tego kleju używam do wstępnego przychwycenia toru,potem już tylko szuter i zalewanie wikolem.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#17
"do klejenia podkładów (flexa) do tektury" - odradzam tekturę. Po wikolu puchnie, potrafi się rozwarstwić i odejść od podtorza razem z torem i szutrem. Nasi klubowicze używają tylko korka 4 mm.
Do szybkiego i punktowego "łapania" - cyjanoakryl. Do większych powierzchni - coś rozpuszczalnikowego nieagresywnego w stosunku do podkładów, np polimerowy na alkoholu, nie na np acetonie. Trzeba tylko pamiętać że - w odróżnieniu od cyjanoakrylu - schnięcie musi trochę potrwać.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#18
Zwykły klej polimerowy. Tylko tego kleju używam do wstępnego przychwycenia toru,potem już tylko szuter i zalewanie wikolem.
Pokażesz gotowy efekt?
@dgajus najlepszy jest zwykły superglue z gwiazdką. Przyklejasz punktowo tor na pasek korka przyklejony na butapren lub klej polimerowy, gdy już złapie radzę wpuszczać klej pod każdy podkład z jednej i drugiej strony. Warto też podnieść moduł pod kątem i pociągnąć grubo wzdłuż tego paska korka. Z obu stron.Tu już z butelki klej CA typu Joker. Klej wpije się pod korek i zabezpieczy przed ew. wpijaniem wody z mleka wikolowego. Wysychający wikol potrafi zrobić niemiłe niespodzianki z torem.
Tak przygotowany tor wytrzyma potraktowanie wrzącą wodą, gdy nie wyjdzie szutrowanie-przetestowane.:cool:
 

Podobne wątki