• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Klejenie szyb

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witam,

Panowie możecie polecić jakiś klej który nie będzie pozostawiał nalotu na wszelkich szybach, przeszkleniach modeli?



Kamil
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#3
Mam ten klej Hubrola, ale nie wiem, czy nie trafił mi się jakiś przeterminowany.
Jest strasznie gęsty i średnio da się nim przykleić delikatne szybki np w reflektorach - strasznie się ciagnie.

Czy to rzeczywiście powinien być płyn jak to opisane w przytoczonej aukcji ?
Czy raczej ma on bardziej gęstą konsystencję ?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#4
Claerfix Humbrola jest taki gesty i ciągnący, gdyż sam z siebie służy to tworzenia "szyb".
Jeśli umiejętnie naciągniesz na ramkę szpilką błonkę z tego tworzywa i zostawisz do wyschnięcia, to otrzymasz ramkę z realistyczną, cienką szybką. Lotnicy używają tego np. do pokrywania szybkami kokpitów samolotów.

Jeśli więc robisz szybki do reflektorów, to nie musisz się bawić w wycinanie kółeczek z plastiku a potem mozolne ich wklejanie w obudowę reflektora. Możesz wykonać imitację szybki bezpośrednio z Clearfixa.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#5
Dzięki Panowie, Mi chodzi głównie o klejenie szyb w kabinach lokomotyw, ale i szybek w wiadrach, co może być już większym problemem jeżeli jest taki ciągnący.

Przypomniał mi się jeszcze klej Contacta Revella, też się trochę ciągnie, też chyba nie pozostawia śladów na wszelkiego rodzaju przeszkleniach.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#10
Superglut czyli klej cyjanoakrylowy zawsze zostawi nalot jak znajdzie się w miejscu pozbawianym możliwości dobrego przewietrzenia. Do takich obszarów może należeć buda lokomotywy. Do przyklejania szyb do budy modelu od tylu (domyślam się, że szyba ma od tyłu coś na wzór zakładki, która blokuje szybę przed wypadnięciem z otworu) można zastosować butapren. Warunek, że musi być w miarę nowy, nie gęsty. No i trzeba uważać aby nie robiły się "nitki", ponieważ jak taka położy się na szybie, to ją zniszczy (weżre się). Ramki reflektorów np. Kluby również kleję na butapren, nanoszę w 3-4 punktach butapren na obwodzie czaszy i potem nakładam ramkę z wcześniej osadzoną w niej szybką. Trzyma bardzo dobrze, jednak na tyle słabo, że przy umiejętnym podważeniu można oderwać ramkę i uzyskać ponowny dostęp do reflektora nie niszcząc go ani jego lakieru. Jeszcze raz powtórzę, butapren musi być lejny, stary odznacza się większą gęstością i takim już za dużo nie da się zdziałać. Klej nanosić wykałaczką, ostrzem skalpela, nigdy bezpośrednio z tubki, po z pewnością niekontrolowanie wyleje się. Nanoszenie i doklejanie detalu robić w miarę szybko, ponieważ klej szybko schnie.
 

MAT

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Niestety jest to mały minus tego bo właśnie po tym jak ubrudzi się szybkę pozostaje taki matowy nalot. Jednak przy tym jak dasz minimalną ilość na samą ramkę to powinno być ok.

pozdr

MAT
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#12
Ja kleję lakierami bezbarwnymi ModelMaster lub Gunze. Matowe lakiery mogą przy nieuważnym położeniu pozostawić matowy nalot, przy połysku jest to prawie nie widoczne.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#13
No to już wiadomo na czym eksperymentować, wypróbuję clearfixa, butapren i lakiery :) Wielkie dzięki Panowie za rozwinięcie tematu, posłuży również innym.

Pozdrawiam,

Kamil
 

Rutek

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#15
Co do reflektorów kluby ja kleiłem zgodnie z instrukcją na lakier bezbarwny humbrola w puszce modelarskiej. Też dobry patent i nie brudzi
 

Kagg

Paczangers roku
Reakcje
39 0 0
#17
t_domagalski napisał(a):
Claerfix Humbrola jest taki gesty i ciągnący, gdyż sam z siebie służy to tworzenia "szyb".
W związku z tym "tworzeniem" zrodziło się u mnie pytanie czy można z niego zrobić również odlew przeźroczysty :?: :roll:
 

Lokor

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Do klejenia szybek oraz drobnych elementów po pomalowaniu modelu polecam klej cjanoakrylowy Loctite 460.
Klej jest bezwonny i nie pozostawia białego nalotu ani wykwitów.
 

Kagg

Paczangers roku
Reakcje
39 0 0
#19
Lokor napisał(a):
Do klejenia szybek oraz drobnych elementów po pomalowaniu modelu polecam klej cjanoakrylowy Loctite 460.
Klej jest bezwonny i nie pozostawia białego nalotu ani wykwitów.
Do klejenia OK.
Niemniej jednak nadal interesuje mnie czy jest możliwość wykonania odlewu (tak jak np. z żywicy) z tego Clearfix Humbrola.
 

Podobne wątki