• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Klej Revell

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witam.
Zaczne od tego ze jestem w pracy w UK na angielskim komputerze i dlatego nie mam polskich znakow. Tak dla wyjasnienia.
Teraz do tematu. Na weekend zaplanowalem z synem pierwsze sklejanie modelu samolotu. Do sklejania zamowilem klej widoczny u kilku kolegow na zdjeciach. Tylko ze nie wiem czy trafila mi sie jakas podrobka czy tak ma byc ale czas chwytania tego kleju jest jakis kosmiczny. Postanowilem wyprobowac na jakims kawalku plastiku i po godzinie z lekkim uzyciem sily moglem rozerwac elementy. Spodziewalem sie ze bedzie chwytal z predkoscia "kropelki". Jak powinno byc?
Klej przod.jpg Klej tyl.jpg
 

barman_2000

Aktywny użytkownik
Reakcje
160 6 0
#2
Kleje do modeli plastikowych nie działają na zasadzie kropelki i nie kleją w sekundę. Druga sprawa na jakim kawałku testowałeś? Bo klej do modeli jest dostosowany do materiału modelarskiego, ciężko się nim klei inne plastiki twarde itd.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#4
Nie w sekundę. Generalnie przy klejach do polistyrenu trzeba poczekać dłużej, klej zawiera rozpuszczalnik, który po posmarowaniu klejonych elementów rozpuszcza polistyren powierzchniowo i po ich dociśnięciu skleja je ze sobą. Mimo odparowania rozpuszczalnika spoina jest dość długo miękka i w zależności od rodzaju kleju i geometrii sklejanych elementów twardnieje całkowicie nawet po kilkunastu godzinach, wtedy też osiąga oczekiwaną wytrzymałość.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#8
No chyba nie masz wyjścia. Musisz wytłumaczyć, że modelarstwo wymaga przede wszystkim cierpliwości...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#9
Podstawowa zaleta kropelki, czyli błyskawiczne wiązanie, jest też jej największą wadą: praktycznie nie ma możliwości skorygowania wzajemnego położenia klejonych elementów. Wymaga to bardzo pewnej ręki i dużego doświadczenia, a praktycznie nadaje się do klejenia przede wszystkim drobnych elementów. Nie wyobrażam sobie sklejenia kropelką dwóch połówek kadłuba samolotu, choć być może są mistrzowie, którzy to potrafią.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#12
Zastanawiam sie tylko dlaczego taki pospiech? Najwieksza radosc daje wlasnie proces montazu i wykanczania modelu czyli sklejanie i malowanie a to moze trwac nawet tydzien i wiecej...

Od tworzywa zalezy jakiego uzyjemy kleju. Revell klei polistyren. Cyjanoakryl (kropelk) klei np. ABS, PMMA.
 
OP
OP
H

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#13
Zastanawiam sie tylko dlaczego taki pospiech? Najwieksza radosc daje wlasnie proces montazu i wykanczania modelu czyli sklejanie i malowanie a to moze trwac nawet tydzien i wiecej....
hmm, byc moze w twoim przypadku. W przypadku 7 latka ma byc na wczoraj :)

Od tworzywa zalezy jakiego uzyjemy kleju. Revell klei polistyren. Cyjanoakryl (kropelk) klei np. ABS, PMMA.
eeee, ze co? taki modelik na poczatek. I tak, wiem ze ma klej.
https://www.ebay.co.uk/itm/Airfix-1-72-Model-Kit-Spitfire-MkLa-A68206-Including-Brush-Cement-and-Paints-/113608224654?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&nma=true&si=5ydhC%2Fb1Oq0qP%2BMQR%2B8D1lUce7I%3D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#14
Jak chcesz mieć szybkie klejenie to próbuj cyjanoakrylem rzadkim. Tu masz czas około 10 sekund na sklejenie elementów ze sobą i tak jak kolega @Andrzej Harassek napisał trzeba mieć pewną rękę do składania elementów. Jak chcesz trochę więcej czasu na klejenie to weź cyjanoakryl gęsty. Ten daje około 20 sekund na poprawę ustawienia elementów.
To jest klej szybkowiążący, powierzchniowy i z reguły nie uszkadza plastików (niektóre plastiki są wrażliwe na cyjanoakryl i można uszkodzić sobie ich powierzchnię). Jak chcesz mieć dłuższy czas, to możesz wykorzystać kleje dwuskładnikowe akrylowe, albo typu Distal, które dają możliwość dłuższego spasowania elementów. Jednak pełna wytrzymałość spoiny jest z reguły po 24 godzinach. Jak będziesz używał klejów tego typu jak pokazałeś na zdjęciu, to po pierwsze klej rozpuszcza plastik (przynajmniej większość plastików stosowanych do modeli) i daje sporo czasu na spasowanie elementów, natomiast spoina uzyskuje pełną wytrzymałość po kilku-kilkunastu godzinach. Możesz też spróbować kleić klejem światłoutwardzalnym typu Bondic. Tu masz mnóstwo czasu na ustawienie elementów, a klej wiąże po naświetleniu odpowiednim światłem. Niestety, nie zawsze da się skleić elementy, bo nie zawsze jest możliwość naświetlenia spoiny. Wybór należy do Ciebie.
Ja stosuję różne kleje, w zależności od potrzeby i od rodzaju klejonych elementów.
 
OP
OP
H

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#15
Ok Mafo.
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie. Coś niecoś już rozumiem.
Jeszcze jedno pytanie trochę w temacie kleju trochę kolejnictwa. Właśnie zauważyłem uszkodzenie toru na zwrotnicy. Czy można to jakoś przykleić?
20190212_222854_resized.jpg 20190212_222844_resized.jpg
 
OP
OP
H

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#16
Jeszcze jedno pytanie odnosnie Revell'a.
Czy mozna go czyms rozpuscic? Po kilku uzyciach zdazylo sie ze zakleila sie koncowka (rurka). Nie mam niestety nic tak cienkiego i sztywnego zeby ja przepchac. Udalo mi sie ja "przedmuchac" ale chcialbym uniknac tego w przyszlosci. Co stosujecie w takich przypadkach?
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#17
Buteleczka z klejem igłą pionowo do góry, ściśnij buteleczkę delikatnie tak, aby wyszły z nie resztki kleju, wytrzyj i przestań ściskać. Powietrze "zaciągnie pozostałości kleju w igle do środka butelki. Sprawdzone ;) I nie pozostawiaj zbyt długo nieosłoniętej igły. Po użyciu zawsze zakładaj osłonkę na igłę.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#18
Jeszcze jedno pytanie odnosnie Revell'a.
Czy mozna go czyms rozpuscic? Po kilku uzyciach zdazylo sie ze zakleila sie koncowka (rurka). Nie mam niestety nic tak cienkiego i sztywnego zeby ja przepchac. Udalo mi sie ja "przedmuchac" ale chcialbym uniknac tego w przyszlosci. Co stosujecie w takich przypadkach?
Jak już się bawisz w modelarstwo, to trzeba sobie taką przetyczkę zrobić. Popatrz, czy w domu masz rękaw foliowy do pieczenia, albo torebki do pieczenia. Do nich dołączone są druciki do zamknięcia. Wyglądają tak:

IMG_5523.jpg

Jak ściągniesz izolację to drucik idealnie pasuje do średnicy igły w kleju Revell. Przepychasz i masz po kłopocie.

IMG_5524.jpg IMG_5525.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 620
W robocie 18
W robocie 176
W robocie 832
W robocie 309

Podobne wątki