• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Kilka pytan modelarskich (malowanie, waloryzacja, etc)

sgr

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Dzien dobry.
Przepraszam, ze bez polskich znakow, ale w pracy ich nie mam i nie mam jak zainstalowac. Przymierzam sie do zakupu pierwszej kolejki - w skali h0. Bede chcial kupowac wszystko na raty przez dluzszy raczej czas i po malutku dlubac nad modelami. Mysle nad ST-44 w barwach PKP z okresu IV. Mam kilka pytan odnosnie modelarskiej strony zagadnienia.

- Czy da sie kupic lokomotywy/wagony nie malowane i bez zadnych numerow? Wole sobie wszystko odmalowac samemu a nie wiem, czy nie pogubia sie detale jesli model pokryje farba podkladowa a potem docelowym malowaniem. Maluje aerografem, akrylami (zazwyczaj Tamiya lub MiG Ammo, AK interactive, czasem Vallejo) i mam sporo doswiadczenia w modelach w skalach 1/100 i 1/144 wiec, mysle, dam sobie rade z samym malowaniem i waloryzacja. Jesli jest to mozliwe to jak z dostepnoscia kalkomanii i wytrzymaloscia takich konstrukcji jesli sa robione przez niezalezne firmy (w koncu to model, ktory ma jezdzic i byc dotykany, wiec za deliktany byc nie moze)?
- Szukalem w necie, ale nie znalazlem - czy stosujecie modulacje kolorow przy malowaniu modeli, zeby dodac im troche glebi i trzeciego wymiaru czy wyglada to dziwnie na modelach kolejowych i w gre wchodzi tylko waloryzacja i kolory bazowe?
- Czy szyny pokryte farba imitujaca rdze (lub pigmentami) przewodza prad wystarczajaco, zeby napedzic kolejke (w wersji cyfrowej)? Czy trzeba uzywac specjalnych technik, zeby pociagi mogly po nich jezdzic (olej, akryl, pigmenty), czy rusza po wszystkim?
 
Reakcje
1.351 18 9
#2
W dużym skrócie, bo temat jest zbyt obszerny na jeden post:
- nie, zasadniczo nie da się kupić taboru niemalowanego i bez numerów. W niektórych tanich zestawach startowych znajdują się wagony niemalowane, ale to raczej zabawki niż modele.
- skoro masz doświadczenie z innymi modelami, to z modelami kolejowymi też powinieneś sobie poradzić. Modulacja kolorów, światłocień i efekt 3D - to głównie kwestia gustu. Istotne jest właściwe odtworzenie kolejowej patyny, która jest nieco inna niż w lotnictwie czy pancerce. Odnośnie dotykania - dobrze wykonane modele kolejowe na dobrze wykonanej makiecie dotyka się właściwie tylko podczas wyjmowania i wkładania do pudełka. Modele profesjonalne są więc nieraz bardzo delikatne. Patynę i pigmenty dobrze jest utrwalić jakąś fixatywą, aby nie zniszczyć jej w trakcie wspomnianego wyjmowania i wkładania lub w trakcie prac serwisowych przy modelu (czyszczenie, oliwienie).
- szyny po malowaniu i patynowaniu po prostu należy wyczyścić w miejscu kontaktu z kołami do gołego metalu. To samo dotyczy elementów lokomotyw odpowiedzialnych za odbiór prądu.
 
OP
OP
S

sgr

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dziekuje.

A jak sprawa wyglada z przemalowywaniem lokomotywy/wagonow? Tzn jesli pokryje gotowy i fabrycznie pomalowany model podkladem, potem kolorami wlasciwymi z modulacja to zostana mi jakies detale? Doswiadczenie mam, wiec modelu nie zaleje farbami, warstwy farby beda cieniutkie i farba tez wysokogatunkowa. Pytam, bo niestety nie mam jak dotknac modelu i ocenic - wszystko teraz online, sklepy stacjonarne oddalone kawal drogi a ostatnie kolejki jakie mialem w rekach to bylo Piko i Lima gdzies w drugiej polowie lat 80-tych.

Odnosnie szyn - czyli nie ma patentu, zeby zrobic zardzewiala od dawna nie uzywana bocznice tak, zeby byla mozliwosc wpuszczenia tam lokomotywy?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#4
Pomalowany model możesz "umyć". I dopiero potem malować po swojemu. Choć są niektóre modele, które to utrudniają, np. poprzez brak możliwości bezstratnego wyjęcia oszklenia.
 

Podobne wątki