• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kilka pytań odnośnie modułów

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Źle to robisz, najpierw kładzie się bazę, czyli niska trawa albo goła ziemia, a na to zieleń średnią czyli np te siateczki, ale je się urywa kawałkami i rozciąga.

Trawę najlepiej siać od razu na całość rozdzieloną torem/rzeczką itp, łączenia źle wyglądają,
rada na wysychajacy klej jest taka: posmarowac na spokojnie całość a potem spryskać z tryskawki.

A akrylami na bazie wody zapomnij, chyba że do płytkich kałuz albo jako zagruntowanie dna,
one wysychając maja bardzo duży skurcz.
Jesli coś co ma wiecej niż ułamek mm grubości to tylko żywice które nie wysychają tracąc rozpuszczalnik, tylko polimeryzują.
 
A

Anonymous

Gość
Pytasz i otrzymujesz odpowiedzi ,i to w miarę konkretne .Ale wniosków nie wyciągasz żadnych .
Jak dla mnie to ta zieleń ,to porażka totalna ,po w miarę ładnie wykonanym torze ,jak na początek ,zieleń wyszła Ci taka nijaka .Jeżeli to ma być kolejka po długości ,to może być.
Ale jak budujesz realistyczną makietę ,to zdzieraj to puki jeszcze możesz .
Cała zieleń maści wszelakiej ,wyrasta z ziemi ,a nie z lokalnej prasy .
Zrób sobie kawałek płyty i poexperymentuj .
Zobacz na focie co mam na myśli ,to jest fotografia z ŁKMK ,chyba się nie pogniewają ,że do celów edukacyjnych użyłem.
Taką zieleń na makiecie jak Twoja to pan Dąbrowski opisywał w książce "Miniaturowe Kolejnictwo " wydanej w 1973 roku jak się nie mylę .
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Nie wiem czy ŁKMK się pogniewają, ale Lewin Leski się zdziwi że go do ŁMKM zainkorporowano :)

Tak przy okazji, wydaje mi się że tylko na tej środkowej fotce trawa jest elektrostatycznie sadzona, na pozostałych wydzieranki.

Zdzierać może nie ma co, w końcu to pierwszy moduł (chyba że gazety widać spod trawy),
ale spróbuj ten angielski trawnik pokryć odpowiednio porozciąganymi strzępami tych chaszczy na osnowie.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Elektrosadzarka wcale nie musi kosztować 300-400 zł a naprawdę efekt jest widoczny. Na martelu znajdziesz temat "elektro-trawo-sadzenie" czy coś koło tego, jest w nim chyba schemat sadzarki autorstwa A_Toxa. Prosty generator na tranzystorach + mały transformator sieciowy zasilany od strony niskiego napięcia + powielacz samoróbka, do tego głowica z rur kanalizacyjnych. On sam zresztą robi je w cenie nieco podad 100 zł. Ja skorzystałem ze schematu na niemieckiej stronie i zrobiłem sobie maszynkę na bazie trafopowielacza z cz-b monitora. Napięcie można regulować 8-16 kV, przy 16kV 6mm trawka stoi jak ... lanca ułańska. Koszt elementów mniejszy niż u A_Toxa (u niego najdroższe są kondensatory wysokonapięciowe w powielaczu). Jeśli coś kumasz z elektroniki to mogę ci podesłać projekt w eagle'u, albo nawet i wytrawioną płytkę + trafopowielacz, a dalej składaj sam. Głowicę sadzącą zrobiłem z latarki na 2xR20. Zamiast żarówki z szybką - powiercona płytka plastikowa jako sitko, wewnątrz latarki elektroda w.n. z kawałka blachy Al, posztukowane przewody zapłonowe z auta do połączenia z generatorem w.n., zasilanie z 16V AC. Mieści wprawdzie mało trawki, ale za to można siać selektywnie, na małym obszarze. Kleiłem trawkę klejem do tapet "metylan" (tańsze się nie sprawdziły) rozrobionym nieco gęściej. Teren wcześniej pomalowany na kolor ziemi (biała emulsyjna + pigment brązowy, czarny, sjena itp). Klej ten ma tę zaletę że po wyschnięciu jest kompletnie niewidoczny i nie tworzy skorupy, jak wikol, w trakcie pracy. Trzeba go tylko nakładać dużo bo szybko wsiąka w teren (pod farbą jest najzwyklejsza gładź szpachlowa do ścian, akrylowa). Oczywiście nie wszystka wysiana trawka się przyklei, część legnie - no to mały odkurzacz, taki na akumulator do sprzątania okruchów ze stołu albo samochodowy na 12V i po wyschnięciu kleju zbieram nadmiar. W odkurzaczu jeśli ma na wlocie taką klapkę żeby sie śmieci nie wysypywały - to trzeba ją przyblokować otwartą, inaczej z trawki robi się kłak w ssawce i wypada (lub nie...) z powrotem na makietę.

Kula plazmowa się nie nada z prostego powodu: dostarcza napięcia zmiennego w.cz, a tu potrzebne stałe. Choć gdyby jej dodać selenowy "słupek" ze starego cz.-b. TV to może..., choć chyba napięcie z niej jest za duże, "czapka" na "słupku" w TV ciągnęła łuk do palca z mniej więcej 1-2 cm, kula z dużo większej odległości.

Elektrosadzenie ma tylko jeden feler - na zboczu trawka rośnie prostopadle do zbocza,a w naturze jest raczej bardziej pionowa. Jest na to jakiś sposób?
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Wszystko gra... co prawda jeszcze z godzinka roboty mi została i nie mogę na to znaleźć czasu. Pracuję nad pracą dyplomową i nie dość, że sporo kasy w nią włożyłem to jeszcze czasu brakuje. Jak tylko się z tym uporam to zabiorę się za dokończenie modułu... a już niewiele zostało. Miałem fajne drzewka ręcznej roboty na oku ale ktoś mnie uprzedził z zakupem i troszkę szkoda bo idelanie by do mojego modułu pasowały... Po dopracowaniu szczegółów wszystko powinno być elegancko. Okablowanie i podłączenie modułu już zrobiłem i działa oki. Postaram się w miarę szybko wrzucić jakieś nowe fotki.
PS. Dzięki za życzenia urodzinowe... człowiek niestety się starzeje :D
Pozdrówka dla Wszystkich
 

Podobne wątki