• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kilka pytań odnośnie modułów

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Osobiście uważam że tłuczniowanie najpierw a zazielenianie póxniej jest łatwiejsze, bo tłuczeń się nie wbija w trawę, nie ma ryzyka ze się drobinki przykleją i będą na włóknach trawy sterczeć jak szypułki :)
łatwiej też zrobić płynne przejście miedzy tłuczniem a zarastajacą go trawą.
Pisze tu o trawie sypanej ręcznie albo elektrostatycznie, a nie kładzionej z maty.

Niemniej nie upieram się, najlepiej jeden moduł zrobic tak, drugi siak i samemu wybrac co dobre.

Pozdr,
Mc
 
A

Anonymous

Gość
Tak tu można powiedzeć ,że po części masz rację . Tylko że ja makietę buduje trochę inaczej ,nie lepiej nie gorzej ,ale inaczej .
Na przygotowanym podłożu wykonuję teren do zazielenienia ,ale są to materiały naturalne ,piasek ,ziemia .
I w tym momencie najlepiej jest wykonać szutrowanie .Posypka wysycha ,obmiatamy odkużamy i mamy przygotowany teren do zazieleniania ,oczywiście trawą electro .Bo żadnych wydzieranek nie robię .To było dobre ale w przedszkolu ,a nie w realistycznej makiecie MODELU koleji.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Mój eksperyment z trawką sypaną... odręcznie. Trawka krótka Polaka 2mm.
Jako podkładu na próbę użyłem kawałka styroduru (biały prawie jak gazety)... kleję na wikol wymieszany z płynnym koncentratem pigmentowym do barwienia farb na ściany :D kolor pigmentu jest brązowy. Na foto jeszcze całość nie wyschnięta.
Jak się podoba takie rozwiązanie?
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/trawka.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
McGyver napisał(a):
Mój eksperyment z trawką sypaną... odręcznie. Trawka krótka Polaka 2mm.
Jako podkładu na próbę użyłem kawałka styroduru (biały prawie jak gazety)... kleję na wikol wymieszany z płynnym koncentratem pigmentowym do barwienia farb na ściany :D kolor pigmentu jest brązowy. Na foto jeszcze całość nie wyschnięta.
Jak się podoba takie rozwiązanie?
Ja robie prawie tak samo tylko na styrodur wcześniej naklejam matę AUHAGENA jako stelarz rusztowanie. Całą stascję tak pokrywam.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
kozak napisał(a):
trawa za bardzo lezy :???:
No wiem... może jakieś pomysły jak to poprawić? Pierwszy raz sypię trawkę więc musi być nie tak... jakiś pomysł się znajdzie. Może coś a'la solniczka będzie lepsze niż z dłoni... bo zakup elektrosadzarki byłby najlepszy ale te koszty :>

Co do maty to niby byłoby ok ale potem po niej smarować klej i trawke sypać? czy to jakaś inna mata niż trawiasta? bo troszkę tego nie rozumiem jak to razem połączyć...

Ponawiam jeszcze pytanko do czego i gdzie można stosować takie cudo jak STATDEKOR, podłoże modelarskie, ale do czego to i gdzie :D

Czy taki kolor podłoża jest ok? fotka po wyschnięciu kleju i podłoża:
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/trawka1.jpg
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Farba jest zbyt brązowa i błyszcząca, ale jest na to rada: po nasypaniu trawy można wszystko przypudrować przez gęste sitko sproszkowaną gliną.

Co do trawy to trzeba by sypać jej więcej, a potem postukać od spodu, wtedy źdźbła wskakują sztorcem w ruszt utworzony przez te które spadły jako pierwsze.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Ok... no to zrobię niedługo kolejną próbę. Dodam mniej barwnika do kleju i nasypię więcej trawy... pukanie od spodu już zastosowałem w powyższym przykładzie ... także może było za mało trawki :D zobaczymy,
 
A

Anonymous

Gość
Śledzę twoje poczynania z makietą ,i zapowiada sie nawet ciekawie .
Ale nie odwalaj dziadostwa z ta trawą .
Trawę electro sadzi się sadzarką elektryczną i to dobrej jakości .
Wtedy trawka stoi jak u młodego byczka :oops: .
A różne rady nie prowadzą do niczego ,bo i tak to nie będzie wyglądało jak powinno .
A przez pukanie w makietę to trawy napewno nie postawisz tak jak ma być.
Koszt polskiej sadzarki to 120-150 zł ale efekt będzie całkowicie inny.
Zostaw też te śmieszne podręczniki i porady do budowy makiet i rusz głową .
Trawa rośnie na ziemi ,więc siej ją na ziemi ,a nie na farbie .

http://www.lkmk.prv.pl/
przeglądnij sobie makieta -galeria i zobacz jak powinna wygladac trawa .
Napisz do chłopaków ,a na pewno Ci wytłumaczą co i jak .
Oni mają extra sadzarke .pogadaj może Ci pożyczą .
Ale nie rób dziadostwa na ciekawie zapowiadajacej się makiecie
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Damian napisał(a):
Ale nie odwalaj dziadostwa z ta trawą .
Trawę electro sadzi się sadzarką elektryczną i to dobrej jakości .
A różne rady nie prowadzą do niczego ,bo i tak to nie będzie wyglądało jak powinno .
A przez pukanie w makietę to trawy napewno nie postawisz tak jak ma być.
Ale nie rób dziadostwa na ciekawie zapowiadajacej się makiecie
Przepraszam ale trochę przesadzasz kwatki. Jak już się tak trzęsiesz nad realizmem, to zauwaz jak wygląda prawdziwa krótka trawa - otóż jest ona skołtuniona, i moja metoda z posypywaniem i stukaniem w rame daje podobne efekty.
Oczywiście tylko dla krótkiej 2-3mm trawy, długie włosy które powinny wszystkie stać prosto to tylko za pomoca elektrosadzarki,
ewentualnie do lokalnego sadzenia kepami ale to żmudne choć daje fajne efekty.
Obecnie uzywam obu metod, sypanie ręczne jest przydatne do precyzyjnych obszarów typu inny odcień trawy w rowie, potem elektrosadzarką najlepiej dwa rodzaje zmieszać, zieloną krótką i żółtawą lub brązowawą dłuższą (ale to zależy jaka porę roku itp ktos chce mieć).

McGyver z tego co pisał to jest elektronikiem więc pewnie elektrosadzarkę sobie zrobi metodą Mcgyvera, ale i tak mu sie przyda poćwieczenie w sypaniu ręcznym i doborze odpowiedniej gęstości kleju i wielkości aerału (aby zdążyć przed zaschnięciem korzucha na wierzchu, mówie o wikolu rozcieńczanym wodą, nie wiem jak klej w spraju sie zachowuje i czy przewodzi prąd).

Ponadto mam pytanie, co rozumiesz pod pojeciem "rawa rośnie na ziemi ,więc siej ją na ziemi ,a nie na farbie", domyslam się że jak robisz model kolei amerykańskiej to tam jest teren półpustynny więc widać głównie piach,
ale jak wszystko jest zarośnięte trawą to wystarczy po wysianiu trawy przyprószyć pyłem miejsca gdzie trawa sie nie przykleiła. Oczywiscie miejsca gdzie są ściezki itp trzeba przysypać pyłem wcześniej, wtedy pył blokuje przyklejanie trawy.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Damian napisał(a):
Trawa rośnie na ziemi ,więc siej ją na ziemi ,a nie na farbie .
Tylko najpierw trzeba mieć ziemię :D czyli np posypię ziemią na klej i bedzie ładnie... tylko jak niby potem przykleić do tego trawkę? przeciez musiałbym smarować klejem po ziemi bo raczej na sucho trzymać się nie będzie.
Damian napisał(a):
http://www.lkmk.prv.pl/
przeglądnij sobie makieta -galeria i zobacz jak powinna wygladac trawa .
Napisz do chłopaków ,a na pewno Ci wytłumaczą co i jak .
Oni mają extra sadzarke .pogadaj może Ci pożyczą .
Ale nie rób dziadostwa na ciekawie zapowiadajacej się makiecie
Zauważyłem że chłopaki są z Łodzi a to ze 200-300km ode mnie to raczej pożyczanie czegokolwiek nie jest najlepszym pomysłem a nie będę z modułem śmigał po polsce żeby trawkę posadzić :D

Co do popsucia modułu też mi się taka opcja nie podoba.
Mój kolejny experyment :D tym razem klej jest zabarwiony na zieleń i brąz daje to całkiem przyzwoity i niezbyt drażniący kolor pod trawką. Oczywiście całość znów sypana z ręki ale tym razem w większej ilości :D Sprawdzałem jeszcze jedną prostą metodę stawiania trawki... działa średnio...
Jak teraz się podoba?
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/trawka2.jpg
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/trawka3.jpg
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Nie przejmuj się zbytnio kolorem kleju tylko spróbuj przypruszyć gliną PO przyklejeniu trawy.

A przyklejanie odwrotne, trawy do istniejącej ziemi, to niech juz Damian objasnia, może jakies polimerowe kleje używa, nie wiem.
Co do trawy to wygląda moim zdaniem OK, ale liczy się Twoje zdanie, porównaj z oryginałem i sam orzeknij.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
W porównaniu z trawą na dworze wygląda to całkiem fajnie. Moim zdaniem ustawianie całej trawy na 90stopni do pionu i to w powiedzmy 90% raczej nie odwzoruje prawdziwej trawy... chyba, że chodzi rzeczywiście o tą dłuższą, wtedy to ma sens. Krótka trawka - naturalna dzika rośnie sobie we wszystkich kierunkach i ciężko spotkać źdźbła postawione do pionu :D
Moim zdaniem jest wystarczająco ok... dla ludzi z "lupą" to inna sprawa :D
Co do koloru podłoża to ten zielono/brązowy wyszedł extra... wcześniej za bardzo ciemny przebijał a teraz jest ok a przypruszyć zawsze można.
Żeby ustawić trawkę do jakiegoś większego "pionu" użyłem sierści psiaka (akurat zaczyna gubić i się tego pełno nazbierało) pocierając o plastikową rurkę :D przy takiej rzeźbie terenu jak u mnie użycie TV czy innych "dużych" wymysłów to raczej przesada... a nad budową własnej sadzarki na pewno jeszcze coś podziałam.
 
A

Anonymous

Gość
Zanim co kolwiek napisze to wyjaśniam ,że moim celem nie jest obrażanie kogokolwiek ,ani podważanie innych metod modelarskich .
Modelarstwo staje się banalnie proste ,jeżeli bedziemy tak robić modele jak są zrobione orginały .
Wyważanie otwatrych drzwi jest bez sensu .
Na temat sadzenia trawy napisano juz wiele postów w całej sieci i wiele było pomysłów .
Jednak wniosek końcowy zawsze był taki sam Trawę elektrostatyczną sadzi się elektrosadzarką .Pomysły pośrednie dają jakieś tam efekty , ale to nie jest to co ma być .
Jednego to zadowala ,a drugiego nie.Ja na swojej makiecie mam przewidzianą taką trawę,
ale trochę inaczej wygladającą .Wysoką stojącą miejscami gęstą ,ą miejscami rzadką, z prześwitami ziemi.Tak jak właśnie robią to nasi koledzy z Łodzi .
Niestety wszystkie próby uzyskania takiego efektu poprostu nie wypaliły .a próbowałem naprawdę wielu metod { na młotek też } siałem na siatkach ,na tkaninach itp .I jednak efekt był marny .
Jak dla mnie to musi być siane na ziemi i elektrosadzarką ,wtedy mamy trawę stojąca i możemy sobie zrobić efekty jałowej ziemi gdzie trawa poprostu rośnie prawie ,że pojedyńczo ,albo w małych kępach.
Ziemie masz w każdym markecie ,po 2-3 zł za torbę więc to chyba żaden problem .
Dobrze wysuszyć i zmielić młynkiem do kawy .
Ja moje materiały kleję na polimer , najpierw nanoszę go dość grubo w gęstszej postaci ,potem sypię na to materiał ,ziemia /piach .Z dyżym nadmiarem .
Nadmiaru nie usuwam tylko obficie zraszam spryskiwaczem ogrodniczym ,mocno rozcieńczonym klejem polimerowym ,ale pod ostrym kątem prawie ,że na płasko .
W takim strumieniu ,materiał obtacza się w kropelkach kleju ,dając efekt zniszczonej ziemi .Coś podobnego jak latem na suchą ziemię zaczyna padać deszcz ,wtedy krople wody obtaczają się ziemią /piaskiem. Efekt końcowy jest niesamowity , a tak łatwy do zrobienia .Tam gdzie bedzie Ci potrzebny teren całkiem płaski ,możesz to poprostu lekko papierem ściernym przejechać po wyschnięciu.
Na tak przygotowane podłoże możesz sobie przyklejac co chcesz , trawki ,electro ,różne mchy ,porosty ,itp bez późniejszego maskowania .
Do tego można używać tego samego kleju polimerowego ,lub jakieś lakiery wodne matowe ,kleje introligatorskie wodne , co tam się komu podoba .Ja z samą trawą electro do siebie nie wchodziłem ,jak przyjdzie pora to wsiądę w pociąg i pojadę do Łodzi ,tam mi wszystko wytłumaczą ,co i jak ,pokażą i nauczą .jakby było więcej chętnych to można małe warsztaty zorganizować ,i po problemie .Oni mają też samoróbę ,ale naprawdę wysokiej jakości .
To zielone u mnie to też trawka electro ,i też leży jak placek .Ale to jest to co ma leżeć i odwzorowywać zieleń bardzo niską w postaci porostów ,Teraz ma dopiero przyjść electro .
Aż strach pomyśleć co wyjdzie. :oops:
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
fajna faktura, ale co ona właściwie ma symbolizować? kamienisto-piaszczysty grunt?
Czy też będzie dopiero trawą zasypywane?
 
A

Anonymous

Gość
Tak to jest właśnie podłoże przygotowane do zazielenienia modułu .
Wy wychodzicie do zazielenienia z poziomu przyklejonych gazet ,lub styropianu .
A ja wychodzę z pozimu gruntu ,w moim przypadku jest to teren pustynno piaszczysty ,stargany słońcem i wiatrem .Ale nie jest to taka pusta pustynia tylko jakby sawanna .No taki tam akurat klimat .
Takie same podłoże można przygotować też właśnie z suchej ziemi .
Miejscami powycierać do płaskiego ,a miejscami zostawić.
Zaletą tego jest to ,że wtedy nie musimy szczelnie wypełniać całego modułu zieleniną ,ani twożyć imitacji gleby z barwników ,farb i klejów .Możemy robić kępy traw ,i krzaczków z odstępami ,trawę wysoką i niską .Ale zwsze mamy grunt pod nogami .
Moje moduły mają wyglądać mniej więcej tak jak na fotach .
 

Załączniki

OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Trafił do mnie ostatnio interesujący pomysł aby wykorzystać popularną Kulę plazmową do sadzenia trawki. Wytwarzane tam pole elektrostatyczne powinno być wystarczające do ładnego ustawiania trawy. Jak tylko pożyczę taką kulę od znajomego to przetestuję ten sposób :D
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Wstępne sadzenie trawki:
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/zielen.jpg
Robiłem jednak poprawki bo wyszły jakieś nienaturalne linie łączące różne kolory traw mimo ich zmieszania i jeszcze miejscami przebija biały rozcieńczony klej - jak wyschnie to śladu nie będzie.
W zarośniętych rowach odwadniających trawka jest ciemniejsza ... na foto wyszło jakoś identycznie. Pod przepustem znalazło się już dno strumienia... i powolutku obsadzam brzegi.
Po całej tej zabawie efekt powinien być miły dla oka :D zostanie tylko odpowiednia waloryzacja okolicy i wylanie żywicy po strumieniu... pod przepustem znajdzie się piaszczysta "wysepka" przy brzegu no i zieleniny raczej nie będzie :D w końcu światło tam za bardzo nie dochodzi. Przy brzegach oczywiście narosło troszkę kwiatków i znajdzie się także miejsce na jakąś trzcinę czy zarośla, przy wodzie w końcu lepiej rośnie :D

Jeszcze fotka przepustu.
http://www.mauser98k.internetdsl.pl/makieta/strumyk.jpg
Brzegi są z styroduru i jeszcze nie są do końca obtoczone w żwirku i włożyłem je do przypasowania :D
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
Coś ta trawka za jednorodnie wyszła a co gorsza ten pasek wokół przepustu bardzo kontrastuje. Myślę że to jest do poprawienia za pomocą Heki Decovlies lub jakiegoś polakowego odpowiednika (długa trawa na osnowie, rwana na kawłki i przyklejana np. na klej w spraju).

Co do mieszania traw, to ja najpierw sypie jeden rodzaj, podstawowy, a potem drugi, uzupełniający (np. ciemniejszy w rowie), oprócz tego tu i tam dorzucam trochę drobnogranulowanej gabki.

UWAGA na imitację wody, te ciecze, jak to ciecze, bardzo lubia podsiąkać, popełniasz błąd wsadzając tam higroskopijne rzeczy takie jak posypka lub trawska, jak żywica chwyci i poleci higroskopijnie to ci zapaprze pół modułu. Dno cieku maluje sie odpowiednią farbą i pociaga bezbarwnym lakierem,
potem się zalewa zywicą, jak spolimeryzuje to dopiero mozna wjeżdżać z kształtowaniem brzegu.
Dobrze jest też mieć na podorędziu tryskawkę z spirytusem w celu zmniejszenia napięcia powierzchniowego, przydaje się również gdy chcesz nawrzucać do płynnej żywicy jakieś kamyczki, rzęsę wodną itp.

Pozdr,
Mc
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
W sprawie tego kontrastowania wokół przepustu to już śpieszę z opdopiedzią, że jest to dokładnie coś w stylu Heki Decovlies :D a konkretnie dłuższa trawka na siateczce z odrobinką kwiatków czy coś takiego... dopiero pracuje nad dobrym wkomponowaniem tego elementu. W każdym razie prace trwają :D
Trawkę sadzę połaciami - jasna na zboczu - ciemna w rowie... a na pasie łączącym dawałem mieszankę ok 1:1... tylko na łączeniu przebił mi klej i brzydko wyglądało to musiałem poprawić. Odcienie trawy różnią się od siebie ale po sadzeniu ciężej to zauważyć.
Z wodą to eksperymentuję z różnymi lakierami na bazie wody/akrylu... i zobaczę co z tego będzie.
 

Podobne wątki