• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kilka pytań dot. przyszłej makiety

MateuszTST

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć, ostatnim czasem zrobiło mi się trochę więcej miejsca w domu i postanowiłem zabrać się za stworzenie makiety, wobec czego mam kilka pytań, na które, mam nadzieję mi odpowiecie.

Oto poglądowy plan tej makiety: https://farm8.staticflickr.com/7687/17144818907_0181dd5854_o.jpg

1. Czy pod taką makietę dobra będzie płyta OSB czy inna?

2. Warto podzielić to na trzy moduły czy nie rozcinać? (dobre tylko w wypadku przenoszenia, ale na razie nie zamierzałbym tego nigdzie wynosić) Ewentualnie, czy po zbudowaniu podstaw (asfalt, trawa, krzaki i reszta) można to podzielić tak, aby nie było strasznie widocznych miejsc cięcia?

3. Kwestia asfaltu - tutaj planuje użyć gipsu, słuszna metoda? Druga kwestia to malowanie pasów - czego można tutaj użyć?

4. Płyty betonowe - takie coś można wykonać z kartonu czy warto lepiej zainwestować w polistyren?

5. Roślinność, w zasadzie zależy mi na ujednoliconym kolorze traw i możliwie jednym producencie, teren makiety będzie nizinny, a dodatkowo, lepiej matę czy trawę ''sianą''?

6. Chciałbym zbudować remizę własnego projektu - do takiej pracy odpowiedni będzie polistyren? Najlepiej jakiej grubości?

To na razie wszystko, z góry dziękuję za odpowiedzi. :)
 

marpama28

Znany użytkownik
Reakcje
54 4 0
#2
Tak obejrzałem ten plan i dla mnie osobiście... jest wiele niezagospodarowanego miejsca. Posiać trawę na połowie makiety to słaba opcja. Ja bym na tym zakręcie pomyślał nad naprawdę dużym parkingiem, może i serwis. Pomysł z OSP i magazynem budowlanym okej.

1. Płyta OSB powinna spokojnie się nadać do tego celu.

2. Według mnie warto pomyśleć o segmentach. Fakt ciężko to dobrze i niewidzialnie połączyć, ale w razie zmiany koncepcji, sprzedaży, czy nawet wystawy, kwestie transportu masz ułatwioną.

3/4. Ja asfalt robię z gipsu a potem maluje. Ale wiem że jest technika zmieszania gipsu z vikolem i farbą odpowiadającą kolorowi asfaltu. Co do pasów, to ja osobiście maskowałem jezdnie i pasy malowałem lekko gąbką, oczywiście biała farbą, ale można to pomalować aerografem np.

5. Trawa siana jest bardziej realna. Kupujesz 2 różne odcienie i możesz je mieszać w różnych proporcjach uzyskując różne odcienie. Maty na dużych powierzchniach wyglądają według mnie słabo.

6. Plastik do dobre wyjście, chociaż możesz na początku też spróbować tektury.

A tak w ogóle, nie wiem czy próbowałeś robić już jakąś makietę czy nie. Ja polecam zacząć od jakiejś małej dioramki do prezentacji modeli, zobaczyć jak się działa z gipsem, ukształtowanie terenu, zieleń, a dopiero potem zająć się czymś większym. Zawsze możesz pomyśleć, żeby ta makieta próbna była gdzieś zawarta później w większej makiecie.
 
OP
OP
MateuszTST

MateuszTST

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki za odpowiedź Piotrku. :)

Gipsowanie mam już za sobą na mniejszej dioramce, więc wiem o co chodzi, jedynie muszę spróbować podziałać z zielenią, a tymczasem powoli zacząłem się zbierać do pracy.

ZDJĘCIE-> https://c2.staticflickr.com/6/5457/17576488916_4e3ccace72_o.jpg

Jak widać ułożyłem już torowisko i wyznaczyłem drogę oraz miejsce na skład budowlany, proszę o poradę, 1. czy takie bocznice występowały w dawnych SKR-ach/GS-ach i podobnych i czy ma to w ogóle sens na makiecie?
2. płytę warto pomalować jakimś lakierem lub farbą? jeśli tak, to jaką?
3. waloryzacja torów, po czy przed przymocowaniem do makiety? (docelowo zamierzam wykleić pod torowiskiem korek, a następnie tory poprzybijać szpilkami do podłoża)

Z góry dzięki.
 

Podobne wątki