• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kilka kartek z historii kolejki kaliskiej

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
172 1 0
#2
Nie jest to historia kolejki kalisko - tureckiej ale jej teraźniejszość. Byłem widziałem - polecam miłośnikom wąskiego toru. SKPL dziś zaoferowała przejazdy darmowe na kilkukilometrowym odcinku szlaku ze Zbierska do Petryk. Niestety przejazdy były wyłącznie dziś, jutro tylko makieta wąskotorówki w Domu Kultury w Zbiersku. Oprócz tego po jednym z torów stacji Zbiersk jeździła drezyna motorowa Staś, maszynistą był przemiły Pan którego pozdrawiam. Pogoda dopisała wraz z publicznością
https://www.facebook.com/stawiszyn/photos/pb.1480540442246036.-2207520000../2435996576700413/?type=3

https://www.facebook.com/stawiszyn/photos/pb.1480540442246036.-2207520000../2435996576700413/?type=3

Swoje fotografie wstawię gdy tylko je obrobię.

Jeśli jest jakiś temat dotyczący obecnej sytuacji na Zbierskiej kolejce to proszę Moderatora o przeniesienie wpisu w odpowiednie miejsce.
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
172 1 0
#3
Rzeczone fotografie ze Spotkania z Kolejką Wąskotorową w Zbiersku 03.10.2020

Makieta wąskotorowa w Domu Kultury w Zbiersku, szlak złożony z dwóch stacji + stacja techniczna odchodząca na północ od szlaku i na zachodzie pętla nawrotna dla składów.
20201003_140504 I.jpg szlak
20201003_140935.jpg stacja
20201003_141204.jpg mały wypadek, nie wiem czy miało tak być czy po prostu spadł był wagon normalnotorowy z transportera
20201003_141256.jpg blokowisko w budowie, koparka na Białorusce, koparka Weimar z DDR-u i pierwsi mieszkańcy ze swoim autem pod blokiem ;)
20201003_141305.jpg Pętla
20201003_141411.jpg Smaczek modelarski dla fachowców i samochodziarzy
20201003_142840.jpg Trochę historii
20201003_144122 i.jpg 20201003_144421.jpg Skład
20201003_144437.jpg Cechy szyn na stacji
20201003_144953 I.jpg Odjazd !! Mijamy wrak Px48 i krótki skład spięty na stacji tuż obok naszego toru.
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
172 1 0
#4
Kolejna porcja fotek:
20201003_143935 II.jpg Przejażdżka drezyną obowiązkowym elementem wizyty na stacji :) Drezynka o zmiennej szerokości osi, wiem to gdyż z półtora roku temu widziałem ową drezynę w Żninie,a tam jest 600 mm szerokości toru. Pan Maszynista Stasia zwierzył się, że chciałby się jeszcze na Maltance w Poznaniu przejechać drezyną, czy ktoś zna kogoś,kto mógłby załatwić temu Panu przejazd w Poznaniu? Taka prośba w eter Szanownego Grona Forum.
20201003_150559 I.jpg oblot składu na stacji Petryki, szyny aż trzeszczały, widać było że prace na tej stacji trwają, nowa podsypka, nowe podkłady, ale ten tor oblotowy na zdjęciu był w kiepskim stanie.
20201003_151758.jpg Na szlaku w drodze powrotnej, w tle zabudowania Zbierska i byłej Cukrowni Zbiersk
20201003_152430 II.jpg Widok na lokomotywownię przy stacji w Zbiersku, Lxd2-287 ponownie ustawia się pod skład i zaraz odjazd na kolejną przejażdżkę dla odwiedzających.

20201003_152440.jpg tzw. ukres - ostatnio była rozmowa na forum o tym jaki wygląd miały ukresy, tu zwykły kawałek szyny.

20201003_152452 III.jpg 20201003_152510 I.jpg cechy na innych szynach stacji

20201003_152533 I.jpg Maszynista Stasia ustawia rozjazd dla swej drezyny, gdyż wcześniej po torze,na którym owa drezynka poruszała się,przejeżdżała Lxd2 oblatując skład.
 

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#5
To tak dla odświeżenia wątku.
Aktualnie czasowo mieszkam w pięknym mieście Kaliszu i od czasu do czasu interesuję się wydarzeniami jakie mają miejsce w Kaliszu i jego okolicy. Dzisiaj przeglądając Życie Kalisza znalazłem taki oto artykuł, który może zainteresować miłośników klei wąskotorowej. https://zyciekalisza.pl/artykul/ruszaja-prace-na-linii/1146918

Zdaję sobie sprawę, iż ten artykuł może nie będzie czymś nowym dla miłośników wąskotorówek, ale dla mnie jest wspomnieniem opowieści teścia i mojej małżonki (kiedy jeszcze nie posiadali samochodu) o pieszych podróżach szlakiem tej kolejki z Opatówka do babci na wieś pod Kaliszem. (oczywiście do Opatówka dojeżdżali z Kalisza). Wzdłuż torów była wydeptana ścieżka, a ludzie często poruszali się tamtędy rowerami. Był też czas, kiedy do pociągu towarowego doczepiano wagon osobowy.
Pozdrawiam.
Marek Leśniowski
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#6
Mam nadzieję, że autor nie będzie miał za złe. Kilka zdjęć z sierpnia 2021 roku. Zbiersk cukrownia.
Kolejka na szczęście jest stale utrzymywana w dobrym stanie a co się chwali są remonty i taboru i torowiska.
Sporo osób słyszało o tej nazwie ale czy widziało dawną cukrownię? Obecnie jest tam gorzelnia produkująca wódki i spirytusy ale prawdziwy geszeft nastał dwa lata temu. Zaczęto produkować zajzajer do "odkażania" rąk dla kowidian i to był strzał w 10 fabryka idzie 24/7 a smród rozkładu kukurydzy da się wyczuć na kilometry. Od kierowcy w tej wytwórni słyszałem, że on nie sądził nigdy , że trafi mu się taki interes życia, no i ma rację. Cukrownia też śmierdziała wysłodkami ale jak mówią mieszkańcy do tego co teraz to były wczasy.
Tak wygląda fabryka eliksiru dla wyznawców. Powinna być kapliczka dla tej krynicy "świętej wody" gdzieś w okolicy.
100_0538.JPG

Sama stacyjka po remoncie a przed nią skład historyczny.
100_0539.JPG

Okolica ma więcej ciekawostek gdzie w czasie remontu a to krzaki wycięte i jest wagonik 2 osiowy a obok 4 osiowy. Taki mało powszechny semafor. Kawałki budy i silnik z wałem na platformie z S200 i miła lokalna atmosfera.
100_0540.JPG
100_0547.JPG
100_0549.JPG
100_0550.JPG
100_0554.JPG
100_0556.JPG
100_0557.JPG
100_0559.JPG
100_0560.JPG
100_0562.JPG
100_0563.JPG

Byłem tam 2 tygodnie temu w niedzielę.........i odbywał się dalszy remont torowiska. Stare szyny złom a idą nowe. Można sobie sprezentować historyczną śrubę mocującą bo leży tego sporo. W wakacje są przejazdy weekendowe do Petryk. Nie pamiętam ceny ale przystępna, nie trzeba nosić maseczek itp. wagony letniaki. Przebudowa jest na peronie jak by pod grila itp. ale nie chciało mi się robić zdjęć wiacie.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#9
Do Opatówka to ona pojedzie jak kolejny raz nas Rosjanie wyzwolą. Tory po kradzieży około 6-7 lat temu są w rozsypce. Jedzie od Zbierska do Petryk i finito. Dalej nie pojedzie nawet jak by tory były bo geniusze w rurkach siedzący w gjeddeika zaasfaltowali przejazd na trasie Kalisz-Morawin to tam raczej nic nigdy nie pojedzie ( kiedyś był tam stop obecnie pokonuję to skrzyżowanie 120 km/h). Stan torowiska od Dębe do Opatówka to jest rozkład zupełny. Pozostaje cieszyć się odcinkiem Zbiersk-Petryki. Odcinek w drugą stronę do Turku jest w stanie gdzie możemy nim iść na grzyby.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#10
Do Opatówka to ona pojedzie jak kolejny raz nas Rosjanie wyzwolą. Tory po kradzieży około 6-7 lat temu są w rozsypce. Jedzie od Zbierska do Petryk i finito. Dalej nie pojedzie nawet jak by tory były bo geniusze w rurkach siedzący w gjeddeika zaasfaltowali przejazd na trasie Kalisz-Morawin to tam raczej nic nigdy nie pojedzie ( kiedyś był tam stop obecnie pokonuję to skrzyżowanie 120 km/h). Stan torowiska od Dębe do Opatówka to jest rozkład zupełny. Pozostaje cieszyć się odcinkiem Zbiersk-Petryki. Odcinek w drugą stronę do Turku jest w stanie gdzie możemy nim iść na grzyby.
." Pozostaje cieszyć się odcinkiem Zbiersk-Petryki". To nie wiele, raptem może z 4 km.:niepewny::(
Dlatego się zdziwiłem. Odbudowa całej lini pochłonęła by mnóstwo środków. a i chyba nie byłoby co do Opatówka już wozić? Buraki cukrowe to już się dawno skończyły. Czy cukrownia jeszcze żyje"? Dawno tam nie byłem.:niepewny::)
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#11
Było by :)
Jeszcze zanim rozkradli byłem tam jak wąskotorówka na transporterach miała dwa Res-y z nawozami. Na rampie między torem wąskim a szerokim pracowała ta lokomotywa na stacji stycznej w Opatówku. Miałem nawet zdjęcia z wyciągania Res-ów z transporterów ale nie wiem gdzie, mało ważne.
100_0520.JPG
To była chyba jedna z ostatnich wąskotorówek z przewozami towarowymi.
Tym sposobem z kolejki jeszcze stricte towarowej-dochodowej stała się kolejką wakacyjną. Dobre, że i to. Uważam, że Pleszew i Zbiersk to jedna z najbardziej zadbanych wąskotorówek w Polsce.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#12
Z tego co piszesz to wnioskuję że ten "remont" to przygotowanie kolejki (podobnie jak w Środzie) pod ruch sezonowy, turystyczny.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#13
Dokładnie z tym, że ruch trwa od kilku lat co cieszy rodziców i dzieciaki. Remont trwa i do Petryk jest i wymiana szyn, podkładów a są i wagoniki z tłuczniem. O dalszym przebiegu wąskotorówki może opowiedzieć już tylko wójt Żelazkowa :) i pan Jackowski :)
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#14
Dokładnie. Remont trwa i do Petryk jest i wymiana szyn, podkładów a są i wagoniki z tłuczniem. O dalszym przebiegu wąskotorówki może opowiedzieć już tylko wójt Żelazkowa :) i pan Jackowski :)
Właśnie trafił lub niebawem trafi do szpitala na oddział odwykowy, skąd szybko nie wyjdzie. Więc niczego od niego się nie dowiemy.:niepewny:;)
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#17
." Pozostaje cieszyć się odcinkiem Zbiersk-Petryki". To niewiele, raptem może z 4 km.:niepewny::(
Dlatego zdziwiłem się. Odbudowa całej linii pochłonęłaby mnóstwo środków. a i chyba nie byłoby co do Opatówka już wozić? Buraki cukrowe to już się dawno skończyły. Czy cukrownia jeszcze żyje"? Dawno tam nie byłem.:niepewny::) itd.
Ostatnia kampania cukrownicza z wykorzystaniem kolejki kaliskiej odbyła się na jesieni 1996 roku. Kampanię tę udokumentowano w czeskim czasopiśmie DRAHA nr 2/1997.
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#18
Trafił, trafił bo wierchuszka się zdenerwowała no to trafił. Kilka dni temu opublikował nagranie gdzie wieczorem na tym odwyku jest fantastyczna zakrapiana impreza więc nic złego mu się nie dzieje. Znam sporo osób z tego rejonu i nigdy nikogo bardziej nie chwaliły niż jego. No owszem ostatnio to już była przeginka, leciutko meneloza ale tak go chciano nagrać. Jak jest taki zły to dlaczego Żelazków ma jedno z najwyższych miejsc w Polsce odnośnie gospodarności gmin? No bo z nim wszystko się załatwi.
 

Podobne wątki