• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kilka kartek z historii kolejki kaliskiej

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#21
Czyli co? Mają zamiar reaktywować nieczynną od ponad 30 lat linię do Opatówka?:niepewny:;)
Przewozy towarowe z Opatówka do Żelazkowa, Zbierska i Turku osiągnęły swoje apogeum na przełomie lat 2004/2005 czyli już po zakończeniu pracy kolejki pod egidą PKP. Na tej trasie kursowały wówczas składy prowadzone podwójną trakcją (2 x Lxd2). W Turku koncern IKEA zbudował specjalnie bocznicę towarową.
 
Ostatnio edytowane:

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#22
Michale ja tam wtedy jeździłem autobusem 5 z Kalisza na pętlę pod Cukrownią. Masz może skany albo namiar gdzie to można znaleźć?
Mam ten numer DRAHY. Jest w nim zdjęcie jak pociąg z wysłodkami prowadzony lokomotywą serii Lxd2 jedzie odgałęzieniem z Żelazkowa do Russowa. Postaram się wkleić to zdjęcie.
DRAHA: http://draha.logout.cz/draha.php
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#23
To perełka jest bo do Russowa zlikwidowali jak tylko Walensiany nastały. Tam był proces sądowy gdzie uznano co jasne, że rozbiórka z Kalisza była nielegalna no i wyrok i kara no i do dzisiaj nikomu włos z głowy nie spadł bo rozbierali to swoi dla swoich i było klepnięte. Akurat co tydzień mijam stacyjkę Kalisz Wąsk. i dobrze, że budynek chociaż stoi bo nic więcej nie ma.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#24
Do niedawna (powiedzmy, że do roku 2010) istniała jeszcze bardzo ciekawa stacja Grzymiszew: ładny, drewniano-murowany budynek dworcowy, tor główny zasadniczy, tor główny dodatkowy i tor ładunkowy. Teraz to już całkowita ruina.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#25
Dla Kolegi xxx:
choć być może Kolega zna ten film. Jest na nim uwieczniony w 1991 roku pociąg osobowy relacji Kalisz-Zbiersk prowadzony lokomotywą serii Lxd2, w fabrycznym, wiśniowym malowaniu.
 
Ostatnio edytowane:

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
#26
Michale ja tam wtedy jeździłem autobusem 5 z Kalisza na pętlę pod Cukrownią. Masz może skany albo namiar gdzie to można znaleźć?
Podłączam się pod pytanie @xxx czy jest możliwość obejrzenia choć skanów tego czeskiego artykułu? Ja nie znam historii tej kolejki kaliskiej, ale chciałbym coś o niej poczytać, obejrzeć. Gdy byłem małym chłopcem, nie raz , nie dwa widziałem kampanię buraczaną z bliska na żnińskiej kolejce i w żnińskiej cukrowni, ale .... tam jest teraz hotel i basen - to se ne wrati, jak mówią Czesi.
A z innej beczki, czy myślicie Panowie, że dałoby się pociągnąć linię kolejowa do Turka z Kalisza częściowo w śladzie wąskotorówki, tak by odtworzyć (stworzyć) nowy kierunek połączeń między Pomorzem a Kaliszem/Ostrowem)? Wiem że to tak na boku temat, ale ostatnio dużo mówi się o tym programie Kolej + ... i cicho myślę że może... kiedyś.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#27
Spełniam prośbę obu Kolegów. Myślę, że nie naruszę praw do dóbr zawartych w tym czasopiśmie jeśli umieszczę jego okładkę i dwa wycinki (jeśli Administrator uzna, że jednak tak naruszyłem, proszę o usunięcie tych zdjęć).
Artykuł nosi tytuł "Polskie wąskotorówki w roku 1996" i został zamieszczony w numerze 2/1997 znakomitego czeskiego czasopisma "Draha".
Czasopismo to poświęcało bardzo dużo swoich łam na temat związany z kolejami wąskotorowymi w Polsce. Dzięki mojemu dobremu koledze Borysowi, który również zamieszczał w tym czasopiśmie swoje reportaże wraz ze zdjęciami, zgromadziłem kilkanaście numerów tego bardzo profesjonalnego czasopisma.
 

Załączniki

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#28
Dość dawno chyba nikt nie zaglądał do Zbierska to może nadrobię.
Kolejka przeszła spory remonto torowiska. W weekendy odbywają się kursy turystyczne już nie do Petryk ale do Żelazkowa (wyremontowano kolejny odcinek). Przed stacyjką kilkanaście pustych samochodów, podróżni dopisali co widziałem w mijanym składzie z "Rumunem" na czele. Obok stacji powstała wiata dla turystów, mały skwerek i miejsce na ognisko. Buduje się jakiś kiosk. Zdjęć składu turystycznego nie robiłem bo pewnie wszyscy znają je na wylot.
Poszukałem kilku ciekawostek na zapleczu.
Wagonik wraca do właściwych barw. Wyremontowane i odmalowane jest też wnętrze.
100_0941.JPG
100_0943.JPG

Obok na transporterze wagon kiedyś tak liczny, że nikt nie zwracał uwagi.
100_0942.JPG

Ten pojazd jest dla mnie nowością w tym miejscu. Pierwszy raz widzę ten malutki wagonik na tej kolejce. Brak opisu, tabliczek, cech. Maźnica budowy dla mnie zupełnie nie znanej.
100_0946.JPG
100_0947.JPG
100_0948.JPG

Wózek motorowy w stanie dość smutnym. Jednak zachowały się tabliczki. Jedna uszkodzona ale druga w doskonałym stanie. Obok w szopie z niestety zapadającym się dachem stoi drugi w stanie dobrym.
100_0952.JPG
100_0950.JPG
100_0951.JPG

Po wymianie podkładów i szutrowaniu torów można zobaczyć takie widoki gdzie splata się bardzo stare, nowsze i całkiem egzotyczne dla wąskich torów przytwierdzenie sprężyste.
100_0953.JPG
 
Ostatnio edytowane:

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#30
No i dzięki Twej relacji Adamie, wiem gdzie się w najbliższym czasie wybiorę!
Polecam bo smaczków jest tam wiele więcej. Jak trafisz na stację Zbiersk to trzeba iść w lewo w kierunku warsztatów. Tam przy starym murowanym budynku jest buda i pies to trzeba go ominąć. Zazwyczaj ktoś tam pilnuje ale po wyjaśnieniu celu nie powinno być kłopotu z obejrzeniem tego co tam zgromadzili. Tam też ostatnio zlikwidowano pudło 2 osiowego staruteńkiego wagonu
100_0547.JPG

ale jest jeszcze pudło takiej poczty z drzwiczkami dla psów. To już raczej ostatnie chwile tego pudła bo teren jest czyszczony. W środku na stoliku dzienniki pracy służby drogowej.
100_0540.JPG

100_0543.JPG


Jak będziesz w Zbiersku to polecam pobliski Pleszew. Ostatnio ściągnęli tam taką długą, spalinową jednostkę z kolei NS. Cały zabazgrany a NS tylko na tabliczkach widać ale ciekawej architektury pojazd :)
Kiedy tam byłem ostatnio napotkałem młodego człowieka z kamerą na statywie i chwilkę porozmawialiśmy. Na filmie uwiecznił akurat min. ten "kosmiczny" pojazd :)
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
#31
https://raportkolejowy.pl/nowy-tabor-dla-skpl-cargo-sp-z-o-o-prosto-z-holandii/
Te jednostki DM90 przechodzą podobno ,,spolszczenie" czekają na dopuszczenie do ruchu w Polsce, kilka z nich stoi w Ostrowie Wlkp. tuż przy ul. Dworcowej. Nie mam aktualnych zdjęć ale na rynku kolejowym często o nie pytają, kiedy wejdą do eksploatacji, na razie cisza i SKPL milczy. Widziałem zdjęcia z Zagórza w Bieszczadach gdzie stoi jedna jednostka DM90 już w barwach SKPL, może tam będą użytkowane najpierw.
O tu coś jest: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobil...ka-juz-jutro-debiut-dm90-w-polsce-106965.html
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
#34
https://raportkolejowy.pl/nowy-tabor-dla-skpl-cargo-sp-z-o-o-prosto-z-holandii/
Te jednostki DM90 przechodzą podobno ,,spolszczenie" czekają na dopuszczenie do ruchu w Polsce, kilka z nich stoi w Ostrowie Wlkp. tuż przy ul. Dworcowej. Nie mam aktualnych zdjęć ale na rynku kolejowym często o nie pytają, kiedy wejdą do eksploatacji, na razie cisza i SKPL milczy. Widziałem zdjęcia z Zagórza w Bieszczadach gdzie stoi jedna jednostka DM90 już w barwach SKPL, może tam będą użytkowane najpierw.
O tu coś jest: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobil...ka-juz-jutro-debiut-dm90-w-polsce-106965.html
Ale o tym było, pierwszy artykuł jest z 2020
 
Ostatnio edytowane:

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
#35
...są wąskotorowe??? I co to ma wspólnego z historią wąskotorowej kolejki kaliskiej?
Nie ma nic wspólnego jak już Panowie @Andrzej Harassek i @Kpt. Nemo zauważyliście, odpowiedziałem na część wypowiedzi Kolegi @xxx ale mój błąd polegał na tym, że nie zacytowałem owej części wypowiedzi, dot. nota bene kolejki pleszewskiej i jej obsługi przez SKPL oraz jazdy po splocie wąskiego i normalnego toru.
Może Pan Panie Andrzeju usunąć mój wpis lub założyć nowy wątek o DM90.
Pozdrawiam
 

Podobne wątki