• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kierunek kolejowy w szkole prywatnej +jak zostać maszynistą

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witam,

wybieram się w tym roku do prywatnej szkoły, która min. oferuje kierunki kolejowe. Jest kilka kierunków. Ja skłaniał bym się ku kierunkowi Technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego http://www.wce.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=72 Jak myślicie, czy w ogóle warto? Jestem (niestety) po LO i chciałbym w przyszłości zostać maszynistą.

Jakie inne drogi alternatywne są jeszcze ewentualnie możliwe? Czytałem jeszcze o kursach na stanowisko maszynisty, np. w firmie Hagans Logistics (http://hagans.pl/), ale kurs wydaje mi się bardzo krótki (tylko 320 h) http://hagans.pl/szkolenia/kursy-kwalifikacyjne

Jeśli jest ktoś w temacie, bardzo proszę o pomoc,


Kamil K.
 

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#2
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Za moich czasów to było tak.
Podanie do naczelnika lokomotywowni o przyjęcie na stanowisko kandydata do drużyn trakcyjnych.
Warunkiem przyjęcia było przejście badań lekarskich i psychotechnicznych.
No i przygoda się zaczynała najpierw na warsztacie naprawczym – przeglądy okresowe, naprawy itp.itd. Na wszystkich wydziałach – silnikowy, paliwowy, kocioł Vapor, podwozie, hamulec, elektryka/sterowanie. I tak pół roku minimum, a bywało dłużej bo na kurs pomocnika maszynisty czasem trzeba było czekać . Już wtedy kadra maszynistów-instruktorów zbierała opinię o delikwencie.
Ja miałem szczęście i po trzech miesiącach niedomytych rąk od smarów załapałem się na kurs pomocnika maszynisty. Trzy miesiące teorii i różnych praktyk i miesiąc jazdy w pociągach na tzw. trzeciaka i egzamin. Trzy lata za drugiego i znowu miałem szczęście być powołanym na kurs maszynistów.
Cztery miesiące teorii i praktyk i w rurę. Z tego co pamiętam chłopaki po technikum kolejowym
odbywali tylko praktykę na lokomotywie, ale pewien nie jestem. To były lata 1982-95. Jak jest teraz pojęcia nie mam, musisz dowiedzieć się sam. Najlepiej zrób wycieczkę do lokomotywowni i zapytaj.
Narobiło się teraz tyle różnych firm, że kociokwiku można dostać by je wszystkie wymienić.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Rozumiem. Tak jak opisujesz, tak to wyglądało kiedyś...teraz w dobie niedoboru szkół kolejowych jest nieco inaczej. Dziękuję Ci za cenne informacje.
 

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#5
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Coć koło trójki z przodu, ale naboru nie było od kilkunastu lat, przynajmniej w Białymstoku.
Raczej proponują wcześniejsze emerytury. Wykruszają się maszyniści.
W latach 80-tych w drużynach pracowało 600 osób.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Mirek555k napisał(a):
Wykruszają się maszyniści.
Zgodzę się w 100%, obecna średnia wieku maszynistów na PKP to 45 lat. Zapotrzebowanie na pewno będzie.
 

Ostbahn

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Kamil, sam myślałem o tej szkole w Warszawie tylko cholerka jak dla mnie trochę daleko :| A te szkolenia z Twojego drugiego linku to gdzie sie odbywają bo nie doczytałem?
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#8
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Ostbahn napisał(a):
Kamil, sam myślałem o tej szkole w Warszawie tylko cholerka jak dla mnie trochę daleko :| A te szkolenia z Twojego drugiego linku to gdzie sie odbywają bo nie doczytałem?
O proszę, a na jaki kierunek chciałeś się wybrać? Te szkolenia z Hagans odbywają się w Toruniu.
 

Ostbahn

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Kamil Kopera napisał(a):
Ostbahn napisał(a):
Dokładnie ten sam czyli technik Elektroenergetyk Transportu Szynowego 8)
Czyli nie wybierasz się jednak do tej szkoły?
No kurcze właśnie jeszcze nie wiem :?
Trochę daleko mam, ale pokusa jest większa :D Mam jeszcze czas na zapisanie się... do końca sierpnia... Pomyślimy :D
 

Mateusz

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
Re: Kierunek kolejowy w szkole prywatnej

Jeśli chce się zostać maszynistą, najlepiej wybrać właśnie kierunek elektroenergetyk transportu szynowego, sam się na takim uczę, nawet w tej samej szkole tylko piętro niżej.
Jeżeli chciało by się zostać np. Dyżurnym ruchu (czy inna funkcja, najczęściej biórkowa) to na Technika transportu kolejowego.
Można też iść na automatykę sterowania ruchem kolejowym, ale to podobno trudny kierunek.
Jest, albo dopiero będzie kierunek Technik dróg i mostów kolejowych.
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#15
Zawód maszynista

Witam
Mam 14 lat i moim wielkim marzeniem jest zostać maszynistą.Po gimnazjum zamierzam iść do technikum kolejowego.I moje pytanie
Czy jest jakakolwiek możliwość dostania takiej pracy?
Czytałem że PKP nie robi kursów
Może ktoś znający się na rzeczy umiałby mi coś podpowiedzieć?
 

patryk96

Znany użytkownik
Reakcje
36 3 0
#16
Re: Zawód maszynista

Piotr Wąskotorowy napisał(a):
Witam
Mam 14 lat i moim wielkim marzeniem jest zostać maszynistą.Po gimnazjum zamierzam iść do technikum kolejowego.I moje pytanie
Czy jest jakakolwiek możliwość dostania takiej pracy?
Czytałem że PKP nie robi kursów
Może ktoś znający się na rzeczy umiałby mi coś podpowiedzieć?
Ja też mam 14lat i tak jak kolego też bardzo chce po gimnazjum iść do technikum kolejowego i to też moje marzenie! :D Mam już na oku takie technikum. I też zadaje te same pytania jak Piotr Wąskotorowy!
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#18
Re: Zawód maszynista

Nie chce zapeszać ale jeszcze wam się zmieni pewnie. Dwa lata temu chciałem być leśniczym, a dzisiaj uczę się mat-infie i chce się dostać na budownictwo.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#19
Re: Zawód maszynista

Nie wiem jak to wygląda obecnie, bo wszystko się przez ostatnie jakieś 10 lat zmieniało, ale kiedyś by być maszynistą, dobrze było się wybrać w "Kolejówce" na określony, odpowiedni kierunek.
Na kolei, tej państwowej, z przyjęciami jest różnie. Ostatnio wiem że były nabory w PKP IC.

Powiem Wam tak.
Sytuacja na rynku pracy ostatnio się wciąż zmienia. Tak jak i zmienia się sytuacja na kolei. Nim będziecie faktycznie mogli ubiegać się o pierwszą pracę, jako maszynista, minie jeszcze nieco lat, przez które może się wiele zmienić. Jeśli naprawdę interesujecie się koleją, czujecie specyficznego bakcyla, zasilcie szeregi techników kolejowych. Po technikum macie w garści wyuczony zawód, co zawsze już facetowi trochę życie ułatwia. Nie wstydźcie się swojego hobby, tylko je pielęgnujcie. A dzięki szkole, dowiecie się wiele ciekawych rzeczy o kolei. Biblioteka szkolna może zaś się okazać miejscem w którym miło spędzicie czas, na poszukiwaniach.

Wiem co piszę, bo piszę z własnego doświadczenia to wszystko. Na mnie "Kolejówka" podziałała bardzo pozytywnie, rozwijając kolejowe zainteresowania. A teraz jestem dumny, że skończyłem "Kolejówkę"
 

turban

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Re: Zawód maszynista

Kilka miesięcy temu będąc na dworcu gł. we Wrocławiu słyszałem komunikat o naborze na maszynistę. Z tego co pamiętam wymagane było wykształcenie wyższe preferowany wydział mechaniczny/elektryczny. Pozdro!
 

Podobne wątki