• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kierowca vs. kabina

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#1
Zakładam nowy temat, w celu pokazania wielkości figurki kierowcy w porównaniu do dostępnego miejsca w kabinie modeli ciężarówek. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie znaleźć to porównanie. Oczywiście modele są w skali 1:87.

Dzięki uprzejmości Mateusza dotarły do mnie figurki kierowcy zaprojektowane przez Grzegorza.
Niestety, brak czasu nie pozwolił mi na szybkie zajęcie się dopasowaniem. Ale wczoraj, z okazji święta Halloween doszło do masakrycznych scen i cięcia nóg figurkom. ;) :D
Mateusz wydrukował cztery figurki kierowcy, gdzie największy jest w skali 1:87, a pozostałe są zmniejszone. I tak w kolejności: drugi zmniejszony do 90%, trzeci do 85%, a czwarty do 80% pierwotnych wymiarów figurki nr 1.


Kierowcy 01.jpg
Kierowcy 02.jpg
Kierowcy 03.jpg





Kabiny jakie miałem dostępne to w kolejności: Renault Magnum, Man TGA, Steyr 91, Volvo F12, Mercedes NG wywrotka, Mercedes SK i jakiś amerykańskie wnętrze pasujące wielkością do herpowskiego Kenwortha.

Kabiny.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#2
Zacząłem od największego kierowcy. Niestety, nie mieści się w kabinach nawet jako pasażer.

Kierowca 1 pasażer Magnum.jpeg
Kierowca 1 pasażer Man TGA.jpeg
Kierowca 1 pasażer MB NG.jpeg
Kierowca 1 pasażer Steyr.jpeg
Kierowca 1 pasażer Volvo F12.jpeg



Obcinając same stopy nie mieści się jako kierowca, jedynie w kabinie Steyra da się go posadzić, ale ręce sięgają prawie do przedniej szyby.

Kierowca 1 Magnum.jpeg
Kierowca 1 Man TGA.jpeg

Kierowca 1 amput 1 Steyr.jpeg



Po obcięciu nóg na poziomie kolan jedynie mieści się w kabinie Mercedesa SK, w pozostałych nadal się nie mieści.

Kierowca 1 amput 2 Magnum.jpeg
Kierowca 1 amput 2 Man TGA.jpeg
Kierowca 1 amput 2 pasażer MB SK.jpeg
Kierowca 1 amput MB SK.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#3
Teraz kierowca nr 2 (zmniejszony do 90% wielkości)
Po amputacji stóp ciekawie wygląda w kabinie Steyra, ale ręce ma jeszcze za długie.

Kierowca 2 amput Steyr.jpeg



Po obcięciu nóg na poziomie kolan mieści się w pozostałych kabinach.

Kierowca 2 amput 3 Magnum.jpeg
Kierowca 2 amput 2 Man TGA.jpeg
Kierowca 2 amput 4 Volvo F12.jpeg
Kierowca 2 amput MB SK.jpeg
 

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#4
Ale masakra!!!:eek:
Świetny temat! (y) Sam ostatnio starałem się wkomponować ludków do modelu campingowego Hymera i wiem, że nie jest to takie proste.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#5
Kierowca nr 3 (zmniejszony do 85% wielkości)
Mieści się w kabinie Steyra, nie dotyka stopami do podłogi, a ręce też są chyba za długie.

Kierowca 3 Steyr.jpeg



Do pozostałych kabin trzeba go niestety też pociąć. Przymierzony do Steyra i Renault Magnum po częściowym obcięciu:

Kierowca 3 amput 1 Steyr.jpeg

Kierowca 3 amput Magnum.jpeg




Do następnych kabin dalsze cięcie. Teraz do Volvo F12:

Kierowca 3 amput 2 Volvo F12.jpeg



Do pozostałych trzeba ciąć na wysokości kolan:

Kierowca 3 amput 3 Magnum.jpeg
Kierowca 3 amput 3 Man TGA.jpeg
Kierowca 3 amput 3 MB NG.jpeg
Kierowca 3 amput 3 MB SK.jpeg
Kierowca 3 amput 3 Volvo F12.jpeg
 

grzes_rr

Znany użytkownik
Reakcje
4.693 6 1
#6
Maćku świetnie ogląda się Twoją pracę, sam ostatnio amputowałem nogi kierowcy do mojego AROCSA... Niestety nie wiem jakiej jest produkcji ale chętnie bym przygarnął kilku do moich ulubionych składaków :)

20181030_183146.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#7
Kierowca nr 4 (zmniejszony do 80% wielkości)
Wg mnie, ta figurka najlepiej wygląda w kabinie Steyra.

Kierowca 4 Steyr.jpeg



Do pozostałych kabin trzeba też ciąć nogi.

Kierowca 4 amput 2 Magnum.jpeg
Kierowca 4 amput 1 Man TGA.jpeg
Kierowca 4 amput 2 Man TGA.jpeg
Kierowca 4 amput 3 MB NG.jpeg
Kierowca 4 amput MB SK.jpeg



Jest to jedyny kierowca, który mieści się w amerykańskim ciągniku typu Kenworth, choć i tak ręce ma za długie, a nogi trzeba jeszcze bardziej obciąć.

Kierowca 4 amput 4 Kenworth.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#8
Poza tym wszystkim, to ręce są zbyt wąsko rozmieszczone i nie obejmują kierownicy i to bez względu na wielkość figurki. Zdjęcia w kabinie Mana TGA.

Kierowca 1:

Kierowca 1 ręce.jpeg



Kierowca 2:

Kierowca 2 ręce.jpeg



Kierowca 3:

Kierowca 3 ręce.jpeg



Kierowca 4 (w trakcie halloweenowych cięć doszło do utraty prawej dłoni ;), niestety :()


Kierowca 4 ręce.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#9
ha, na koniec jeszcze kierowca nr 4 (ten najmniejszy) w herpowskiej kabinie Freightlinera, też ma ręce za długie, ale przy obciętych odpowiednio nogach mieści się.

Kierowca 4 amput Freightliner 1.jpeg
Kierowca 4 amput Freightliner 2.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#10
Moje wnioski:
Praktycznie, aby uzyskać najlepszy efekt trzeba indywidualnie dopasowywać figurkę kierowcy do konkretnego wnętrza samochodu. Chyba najbardziej pasujące figurki to zmniejszone do 85-80% wielkości podstawowej. Do każdego wnętrza trzeba ciąć nogi i dopasować ustawienie rąk tak, żeby mogły objąć kierownicę. Myślę, że w części kabin można pokusić się o ścięcie pleców i w ten sposób odsunięcie palców od szyby przedniej, co powinno też pomóc ustawić ręce na kierownicy.
Mateusz mówił, że figurka jest zrobiona z takiego tworzywa, które podgrzane np suszarką staje się plastyczne. Nie próbowałem jeszcze, ale to może być sposób na prawidłowe ustawienie rąk na kierownicy. Może także pomóc w odpowiednim zagięciu kolan i może zmniejszy to konieczność cięcia nóg.
Jeśli ktoś z Was Koledzy ma jakieś swoje pomysły na dopasowanie figurek do wnętrza samochodu to proszę o wklejanie tu swoich relacji.
Pozdrawiam Maciek.
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.029 108 2
#11
Wnętrza kabin są uproszczone i nie koniecznie trzymają wymiary skali 1/87 i dlatego mamy problemy z figurkami tak jak Maćku napisałeś indywidualne dopasowanie to klucz do sukcesu , do kabin to chyba same korpusy kierowców z kikutami nóg w większości wypadków by wystarczyły.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#12
Wnętrza kabin są uproszczone i nie koniecznie trzymają wymiary skali 1/87
To nie tylko uproszczenie Marcinie. Modele są robione w skali, ale wymiary trzymają zewnętrzne obrysy. Jak teraz weźmiesz pod uwagę grubość plastiku na ścianach kabiny, dodatkowo szyba, która jest wewnątrz, grubość kolumny kierownicy, żeby ta trzymała się dobrze, a i inne uproszczenia typu podniesiona podłoga itp. itd. to okazuje się, że wnętrze jest mniejsze niż wskazywała by na to skala.Po prostu w modelach plastikowych i żywicznych nie ma możliwości, aby wnętrze trzymało wymiary skali 1:87. Dlatego też figurka kierowcy musi być indywidualnie dopasowana do konkretnego wnętrza.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#14
Dzięki Maćku za tą relację. Włożyłeś w to sporo pracy. Ale myślę, że ułatwi to wielu osobom dopasowanie figurek do modeli.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#15
Dzięki Maćku za tą relację. Włożyłeś w to sporo pracy. Ale myślę, że ułatwi to wielu osobom dopasowanie figurek do modeli.
Cała przyjemność po mojej stronie, a i Twoje wydruki, które otrzymałem w gratisie są częścią tej prezentacji. Bez nich nie można byłoby zrobić porównania. Dziękuję. (y)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Warsztat 7

Podobne wątki