• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kempol skleja

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.827 386 20
Rolnictwo rolnictwem, model przyczepy ciekawy, ale jeszcze jedno nawiązanie do barierek. Pomaluj je kilka razy farbą gęstą, najlepiej pędzelkiem, to uzyskasz pogrubienie we wszystkich kierunkach, a na koniec podrdzew rudą farbą i będzie OK.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Mnie zaintrygował temat grubości barierek bo mam z nimi styczność w pracy co prawda mie na koparce ale na lokomotywach (SM42 SM31) i próbowałem sobie wyobrazić ile to ma centymetrów i jak to leży w dloni. Ostatecznie skorzystałem z pomocy naukowych w postaci rur o różnych średnicach. Organoleptycznie wykluczam 5 cm jest za gruba tyle ma już rura kanalizacyjna PCV. Sprawdzilem rury 1/2 , 3/4 i 1 cal i najbardziej mi pasuje w ręce 3/4 cala czyli zewnątrz 27mm. 1/2 ma 22mm a 1 cal 34mm (gruby sztyl od łopaty ma ok 35 mm).Tak więc nie wiem jakiej grubości są w modelu barierki ale wcale nie muszą być za cienkie.
A swoją drogą to myślę ze barierki robiono ze znormalizowanych rur instalacyjnych.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Jacku słuszna uwaga (y) to na lokomotywach są cieńsze poręcze.
Również obstawiałbym poręczę w okolicach 22 mm czyli 1/2 cala.
50 mm to jak rura PCV przy umywalkach , zlewozmywakach ;) to przecież 5 cm :eek:
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Poręcze muszą być bezpieczne i przenosić obciążenia poziome. Chłop nawet 120 kg musi się nieraz bezpiecznie wciągnąć po takiej poręczy na pomost. Większość poręczy w budownictwie ma 45-60mm średnicy nie dla urody, tylko dla wytrzymałości. Rurę 22mm - oczywiście cienkościenną np. Wodną, można ugiąć na kolanie. Dlatego nie stosuje się takich materiałów na balustrady. Są elastyczne, przez to niezbyt przydatne. Do poręczy potrzebna jest stal sprężysta i przy grubej ściance i dobrej proporcji stopu można zejść ze średnicą, ale z relacji mojego wujka mechanika, który trochę w niemczech przesiedział, wiem, że w nobasach (nie na 100% ub80, bo nie pamięta) montowane były średnice ok.50mm, które wujek regularnie spawał, bo się łamały przez to, że operatorzy zaczepiali o drzewa na budowach. W tych nobasach podobno nic nie widać i potrzebna była obsługa zewnętrzna, by nikogo nie zabić. Mniejsze uchwyty ze stali walcowanej miały średnicę ok. 25mm. Możliwe, że były różne typy, powtarzam co wyciągnąłem od wuja. Podobno był to psujący się złom od nowości. Zaznaczyć muszę, że informacje mogą być nieco skażone przez stosunkowo dużą ilość alkoholu, który wujek przyjął w swej młodości... trzeźwego go w warsztacie chyba nie widziałem.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.827 386 20
Generalnie w modelarstwie nie da się przeskalować każdego elementu zgodnie z jego oryginalnym wymiarem. Wystarczy wziąć pod uwagę grubość ścianek modelu. Robiąc model z blaszki fototrawionej grubości 0,2 mm to po przeliczeniu grubość poszycia oryginału musiałaby mieć 1,7 cm. Trochę gruba blacha. A biorąc model z plastiku czy też z żywicy, to grubość karoserii oryginalnego pojazdu byłaby tak duża, że pewnie nie miałby szans jeździć po drogach. W przypadku tej koparki i poręczy trzeba pójść na kompromis. Może i te fototrawione są odpowiedniej grubości, ale pomalowane na czarny kolor, który zmniejsza optycznie wymiar, stały się zbyt filigranowe do całości modelu i totalnie nie pasują. Tu trzeba je pogrubić i wtedy będą wyglądały prawidłowo.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Tak jal pisał Maciek. Czasami coś musi być trochę przeskalowane lub po prostu lepiej tak wygląda.
Niedawno robiłem Kraza żuraw kratownicowy i początkowo zamontowałem linki w skali. Okazało się że przy porównaniu z innymi elementami np. lusterkami wyglądały dziwnie a druga sprawa to nie było ich za bardzo widać. Z premedytacją założyłem cieniutką nitkę.
A przy okazji nardzo fajne i w miarę tanie linki różnej maści można znaleźć w sklepach wędkarskich na stoiskach z drobiazgami do skręcania much.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.854 214 0
Jeszcze trochę i będziemy mogli doktorat z barierkologii pisać.
Wszystkim dziękuję za porady, będziemy pogrubiać, tak jak pisałem już wcześniej.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.854 214 0
Tatra 603
Tatra T111 C7


Lakier i pierwsze chromy.
Wnęki przy szybach chyba będzie lepiej na czarno pomalować....

E0DC1079-591F-4C98-A4E6-2AEBFB1D4183.jpeg
B5907AEF-10FD-4658-9287-EA3563A104FE.jpeg
1E45A4F4-E33C-4B04-AAB8-621533D8F517.jpeg
B62F4371-586B-4701-AD3D-340CCC47FAD0.jpeg


Tatra T111

Kolejna Tatra na warsztacie.
7B27E19F-89BA-43DE-B01D-BB05CD678C56.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.827 386 20
Osobowa Tatra jest, z tego co widzę, z żywicy i ma grubą karoserię także pomalowanie na czarno powinno optycznie zniwelować tą grubość. No a Tatra zapowiada się ciekawie... (y)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Czy to VV models. Też myślę że w czarnym malowaniu T603 ma szansę lepiej wyglądać. Wszelkie niedoskonałości będą mniej widoczne.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
A cysterna T111 zapowiada się ciekawie. Chyba gdzieś mam w rodzinnych zdjęciach taki samochód. Kolorystyka trudno powiedzieć bo fotka cz.b. ale zbiornik raczej srebrny a kabina podejrzewam że w PRL-owskich kolorach.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.854 214 0
A cysterna T111 zapowiada się ciekawie. Chyba gdzieś mam w rodzinnych zdjęciach taki samochód. Kolorystyka trudno powiedzieć bo fotka cz.b. ale zbiornik raczej srebrny a kabina podejrzewam że w PRL-owskich kolorach.
Jak możesz proszę, zamieść to zdjęcie tutaj.
Czy to VV models. Też myślę że w czarnym malowaniu T603 ma szansę lepiej wyglądać. Wszelkie niedoskonałości będą mniej widoczne.
Tak, to VV Models, samochód zostanie w biało-czerwonych barwach, jedynie wnęki przemaluję na czarno.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Przede wszystkim to ta Tatra jest brzydka. Ale jako model ciekawa :) Na pewno powinieneś docisnąć i dokleić szyby, bo odchodzą i można między szybę a słupek łapę włożyć. Osobiście pewnie bym się pokusił o wycięcie szyb i wklejenie ich płycej. Między innymi z tego względu nie tykam moich kitów VVM, a mam wołgę, skody, chyba zaporożca i coś tam pewnie jeszcze...
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.285 61 2
Najpierw musiał bym znaleźć to zdjęcie co nie jest łatwe bo mam bardzo dużo zdjęć i usystematyzowane mam tylko o tematyce kolejowej.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.854 214 0
Na pewno powinieneś docisnąć i dokleić szyby, bo odchodzą i można między szybę a słupek łapę włożyć.
Ona nie jest jeszcze złożona , zderzaki nawet niepomalowane, szyba tylko do przymiarki włożona. Pomysł w wycięciem szyb całkiem ciekawy, sprawdzę, szczególnie, że producent daje dwa komplety szybek.
Między innymi z tego względu nie tykam moich kitów VVM, a mam wołgę, skody, chyba zaporożca i coś tam pewnie jeszcze...
Też jeszcze trochę ich mam.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 1260
W robocie 18
W robocie 176
W robocie 832
W robocie 309

Podobne wątki