• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kempol skleja

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#1
Pozazdrościłem kolegom wątków o sklejaniu, no i kupiłem z demobilu koparkę linową Nobas UB80, firmy ESPEWE. Stan modelu, a w zasadzie części na dodatek nie wszystkich, znacząco odbiegał od stanu pudełkowego. Na dodatek wszystko było pomalowane bardzo grubą warstwą farby, tak jakby ktoś to porostu zanurzył w farbie i odłożył do wyschnięcia.

Nobas UB80
IMG_1170.jpg


Wszystko trafiło do kąpieli w Cleanoluxie i czyszczenia:

IMG_1173.jpg
IMG_1174.jpg


Następnie nałożyłem pierwszą warstwę farby aby zobaczyć ile i gdzie będzie potrzebnej szpachli. Najtrudniej będzie z kabiną.

IMG_1179.jpg
IMG_1181.jpg
IMG_1182.jpg
IMG_1184.jpg


Zrobiłem małe przeszukiwania internetu w celu znalezienia pierwowzoru. Znalazłem fajny wątek oraz filmik na temat remontu takiej koparki.
https://www.bauforum24.biz/forums/topic/18144-restauration-nobas-ub-80/?page=158

Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.717 301 15
#2
Marku, te poziome rysy na korpusie to pozostałość czyszcenia? czy taka uroda modelu?

zapowiada się fajna renowacja. Też mam kilka złomków pokrytych farbą chyba olejną i czeka mnie płukanko w rozpuszczalnikach. Ta zabawa w renowację jest naprawdę fajna i wciagająca. Nazywam to umodelowieniem zabawki. Zakładam, że barierkę zrobisz trawioną albo z drucika, nie jak w oryginale - plastin ka grubość kciuka? No i gąsienica lepsza np od Haulera lub własnej roboty? Ta z oryginału jakaś taka "bułowata" jest ... tak tylko podpuszczam

3mam kciuki ;)
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#3
Marku, te poziome rysy na korpusie to pozostałość czyszcenia? czy taka uroda modelu?
Niestety od czyszczenia, ale zostaną wykorzystane do waloryzacji lub zaszpachlowane.
że barierkę zrobisz trawioną albo z drucika, nie jak w oryginale
Barierki oczywiście do wymiany,
No i gąsienica lepsza np od Haulera lub własnej roboty?
a gąsienice przed wszystkim, oryginalne są z gumy i wyglądają strasznie paskudnie.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#8
Nobas UB80

W oczekiwaniu na części dorobiłem uchwytu do klap rewizyjnych, niby narzędzie to samo, a każdy uchwyt wyszedł jak z innej parafii.

15D01318-7F90-4298-A923-0BADB3FF660B.jpeg
A3957C52-D441-4C4E-8400-4D3581BF3EEF.jpeg
FC6E972C-D455-4DAF-B779-7A83B1CEEC74.jpeg
8A2842AB-99F6-4479-A20C-A2B738DBA0E1.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.284 47 0
#9
Oj widzę Marku że ciężko założyć lateksowe rękawiczki do malowania.:p Skąd ja to znam, a potem szorowanie pazurów żeby jakoś wyjść na miasto.:ROFL: Zapowiada się kawał fajnego sprzętu, czekam na dalsze relacje.(y)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.284 47 0
#11
Ja też nie umiem się do tego przyzwyczaić. Rękawiczki mam zawsze w szufladzie, ale jak mam w nich coś zrobić to jakbym miał dwie lewe ręce.
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#14
Właśnie tak robiłem, myślę że za jakieś kilkanaście sztuk będę jednakowe (y).
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.717 301 15
#15
każdy uchwyt wyszedł jak z innej parafii
Dlatego blaszki trawione mają przewagę, pamiętać trzeba, że w makro o wiele więcej widać niż w realu. ;)
Przyszło mi do głowy robić takie uchwyty do modeli, (jeszcze nie założone) i z ok 100 uchwytów udało mi się z 12 wybrać w miarę podobnych, a to też dlatego, że nawijałem z jedną siła, z jednego kawałka drutu, jeden nawój obok drugiego (by utrzymać kąt) na prostokątny profil z aluminium, a dopiero wtedy wycinałem fleksem na dremelu. Mordęga straszna, bo jak wspomniałem mało wyszło takich, które mnie zadowolą. No i nie robiłem z drutu miedzianego tylko stalowego - ze stali sztywnej, bodaj z fallera (drut do zatapiania w drodze pod car system). Dodam, że nie fotografowałem w makro więc mój entuzjazm może ujść jak powietrze z balona.

A twoje są super. Jak pomalujesz i zwaloryzujesz, będzie git.
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#16
Ważny jest też odpowiedni drut. Najlepiej żeby był plastyczny (zapamiętywał kształt) a jednocześnie niezbyt miękki. No ale, wobec speca od stali nie będę się wygłupiał z rozsypywaniem rozumów :D
 
OP
OP
Kempol

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#17
Nobas UB80

Przyszły gąsienice, którą wybrać czy szukać dalej, no chyba, że macie jakieś propozycje?
0B09EB39-CFB1-488F-BEED-0BC14B1DFA9B.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.012 494 29
#20
Marku a ta kratka z tyłu, też przydałoby się ją uplastycznić trawionką, tak z ciekawości jaki wymiar mają te uchwyty, znaczy szerokość jak jest ich.
Tak sobie myślę czy modeli nie powinny malować nasze żony, my mielibyśmy modele, a one pomalowane za free pazurki.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 1260
W robocie 18
W robocie 176
W robocie 832
W robocie 309

Podobne wątki