• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Katastrofy i wypadki

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
Koledzy, wczoraj w wiadomościach usłyszałem tylko kawałek informacji o postawieniu zarzutu maszyniście za spowodowanie wypadku z powodu zbyt póżno włączonego sygnału przed przejazdem, czy wiecie coś więcej na ten temat?.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.433 72 3
Ze swojego podwórka mogę tylko napisać jedno... To co się dzieje, to jest poprostu dramat, a takich spraw może być niestety więcej. Zmiana rozporządzeń dotyczących chociażby kategorii przejazdów i podawania sygnału "Baczność". Dla przykladu sama PLKa instrukcję Ie 1 zmieniła 24 kwietnia... Na pouczeniach okresowych okazało się, że od tego czasu mamy kolejną wersję...
W efekcie mamy takie nonsensy przy torach jak na przykład wysyp wskaźników W6b (podwójne biale trójkąty z samochodem w środku)...
Szkoda słów...

Pozdrawiam,...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
Widziałem ten artykuł w TV i odnoszę wrażenie, że ofiary (rowerzystki) nie widziały i nie słyszały pociągu jadącego w szczerym polu.
I jestem ciekaw czy teraz można udowodnić, że sygnał Rp1 był dany zbyt późno (jak to jest sugerowane?). Do tego dochodzi "droga hamowania rowerem - zazwyczaj inna niż droga hamowania samochodem? A to wszystko przed oznakowanym przejazdem?
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
Z tego co wiem to rowerzystki prowadziły rowery... Co nie zmienia faktu, że teraz przez nie zachowanie należnej uwagi, ktoś Bogu ducha winien może mieć wyrok...
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
Nie musisz komentować bo tak naprawdę nie ma to znaczenia o czym rozmawiały dochodząc do torów, ważne jest czy powodem niezauważenia pociągu była ich nieuwaga, czy zła, nazwijmy to, konstrukcja samego przejazdy, awaria, czy faktycznie brak albo spóźnione podanie Rp1.
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
Zadałeś pytanie to odpowiadam ,widziałem jak gość w słuchawkach na czerwonym świetle przechodził na przejściu dla pieszych , a nadjeżdżał tramwaj ,w oczach motorniczego widziałem przerażenie ,że nic nie jest wstanie zrobić . Ominął go o parę centymetrów ..... Nie zapomnę twarzy motorniczego do końca moich dni ot tyle.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
czy powodem niezauważenia pociągu była ich nieuwaga, czy zła, nazwijmy to, konstrukcja samego przejazdy, awaria, czy faktycznie brak albo spóźnione podanie Rp1.
Pewnie i jedno, i drugie. Kobiety pewnie nie uważały za bardzo, ale gdyby Rp 1 był podany w odpowiednim czasie, to może by się zorientowały w porę. Z tego, co słyszałem w telewizji, sam maszynista przyznał, że nie podał, lub zbyt późno podał sygnał. Myślę, jednak, że obarczenie maszynisty całkowitą i wyłączną winą za tę tragedię byłoby niewłaściwe.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.433 72 3
Może to z mojej strony hipoteza z 4 liter, ale jeśli (o ile pamiętam to potrącenie było Flirtem 3 i nie jestem pewien czy dobrze pamiętam pulpit) może spoźnione Rp1 wynikło z nietrafienia w przyciski syren palcami...
Z powodu zaskoczenia sytuacją maszynista cisnął na oślep i nie trafił w przyciski, a ofiary szły bez zachowania szczególnej ostrożności...

To tak z za nastawnika patrząc...

Pozdrawiam,...
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.433 72 3
CoCu, w środę mam dniówkę, wiec po prostu zrobię zdjęcie rozkazu pisemnego ze szczególnym uwzględnieniem wpisu na ten temat (powininem takowy dostać).

Co do samego rozporządzenia sam muszę sie dogrzebać w końcu co i jak... Narazie napierniczam syrenami na wszelki wypadek przy każdymwskaźniku W6(a, b)...(szczególnie odcinek Warszawa Wschodnia - Otwock... jak tam sie kręcę)...

Pozdrawiam,...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Według najnowszej Ie1 wskaźnik z jednym trójkątem oznacza przejazd (przejście) z urządzeniami zabezpieczającymi całą szerokość przejazdu (przejścia), bez obowiązku podania sygnału Rp 1. Wskaźnik podwójny oznacza przejazd (przejście) z innymi urządzeniami, albo w ogóle bez urządzeń; przed takim przejazdem należy podać sygnał Rp 1:

6a) Wskaźnik W 6a „Wskaźnik przejazdowy” oznacza, że za wskaźnikiem znajduje się przejazd kolejowo – drogowy lub przejście wyposażone w półsamoczynny lub samoczynny system przejazdowy, powiązany lub uzależniony w urządzeniach stacyjnych, zabezpieczający całą szerokość przejazdu kolejowo – drogowego lub przejścia.
Trójkątna biała tablica (trójkąt równoboczny) z czarnym i białym obramowaniem i symbolem pojazdu drogowego, zwrócona wierzchołkiem ku górze.
...
6b) Wskaźnik W 6b „Wskaźnik ostrzegania przed przejazdem kolejowo – drogowym lub przejściem” oznacza, że za wskaźnikiem znajduje się przejazd kolejowo – drogowy lub przejście wyposażone w półsamoczynny lub samoczynny system przejazdowy, bez powiązania lub uzależnienia w urządzeniach stacyjnych, albo niewyposażone w urządzenia zabezpieczenia ruchu, i należy podać sygnał Rp 1 „Baczność”.
Dwie trójkątne białe tablice (trójkąty równoboczne) z czarnym i białym obramowaniem i symbolem pojazdu drogowego, zwrócone wierzchołkami ku górze, umieszczone bezpośrednio jedna pod drugą.


Takie rozróżnienie wprowadzono, wydaje mi się, po licznych skargach ludzi mieszkających blisko przejazdów w terenie zabudowanym, gdzie przejazdy najczęściej są wyposażone w pełne rogatki, a mimo to pociągi zawsze podawały sygnał syreną, co jest dość uciążliwe dal okolicy. Stąd też wyróżniono przejazdy teoretycznie z większym ryzykiem wypadku, przed którymi dalej trzeba podawać ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
U mnie w okolicy są dwa identyczne pojedyncze trójkątne wskaźniki umieszczone nie jeden pod drugim, ale jeden za drugim w niedużej odległości.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 0
Koleje w Polsce 82

Podobne wątki