• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Katalog wagonów PKP

jan23

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie dotyczące dostępności literatury (katalogów) na temat wagonów kolejowych eksploatowanych przez PKP w epokach II, III, IV. Czy obecnie dostępne są prace dotyczące powyższego tematu? Czy planowane jest może wydanie jakiegoś atlasu w stylu pracy Pana Terczyńskiego Atlas lokomotyw lub Atlas parowozów?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#2
Kto szuka ten znajduje:

http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... h+produkty

Co prawda jest to zestawienie taboru w skali 1/87 i barwach PKP, ale na inne opracowanie graficzne zawierające dane i zdjęcia wagonów w skali 1/1 nie liczyłbym.

Troszkę informacji, ale bez wskazania konkretnych lat użytkowania prezentowanych wagonów można znaleźć tutaj:

http://www.wagony.net/

Ale swoją drogą przeglądarka google nie gryzie i warto sie nią posłużyć :twisted:

P.S. Ogólnie w internecie trzeba poszukać i poświęcić na poszukiwania dużo czasu, a mimo wszysto znajdzie się i tak niewiele, chyba że zaczniesz sam kompletować taka stronę z dobrym opracowaniem graficznym i merytorycznym.
W nagłych przypadkach z kwestiami dotyczącymi taboru zwracamy sie do guru wiedzy o taborze PKP, Pana Krzysztofa Koja.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.210 8 0
#3
ale na inne opracowanie graficzne zawierające dane i zdjęcia wagonów w skali 1/1 nie liczyłbym.
Cały czas trwają prace nad wydaniem takiego opracowania. Ukazać ma się zarówno katalog wagonów towarowych, jak i osobowych. Ma zawierać podstawowe dane wagonów oraz fotografie. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#4
Słyszałem kiedyś,że Poznański Klub Modelarzy Kolejowych chciał wyać taki atlas na wzór wydanych wcześniej i już znanch atlasów lokomotyw,wąskotorówek..
Czy jednak coś z tego się "upiecze"trudno mi powiedzieć może Shello mógłby tu coś powiedzieć ,bo jak mi wiadomo jest członkiem w/w klubu.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#5
Witajcie, pozwolcie, ze odgrzeje kotleta. Czy szanowni Koledzy byliby uprzejmi podpowiedziec, czy ukazal sie na rynku jakikolwiek atlas wagonow pasazerskich? Czy moze Pan Andrzej Etmanowicz opracowal atlas podobny do tych wagonow towarowych Pana Terczynskiego? Bylbym wdzieczny za informacje.
 
Ostatnio edytowane:

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 23 0
#7
20 lat niedługo minie, odkąd dwaj poważani znawcy tematu wzięli się wspólnie za opracowanie "Atlasu wagonów osobowych".
No i tak wyszło. ... że nie wyszło!
Wielka szkoda no i kiepska perspektywa na ukazanie się podobnego opracowania w dającej się przewidzieć przyszłości.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#8
Witajcie, pozwolcie, ze odgrzeje kotleta. Czy szanowni Koledzy byliby uprzejmi podpowiedziec, czy ukazal sie na rynku jakikolwiek atlas wagonow pasazerskich? Czy moze Pan Andrzej Etmanowicz opracowal atlas podobny do tych wagonow towarowych Pana Terczynskiego? Bylbym wdzieczny za informacje.
Ukazał się. Wydany był przez Ministerstwo Komunikacji-Centralny Zarząd Wagonów (1974 r.)
Zawierał opisy wagonów produkowanych u nas i importowanych np. z Gerlitz. Podawane były typy wagonów i główne dane charakterystyczne (długość, szerokość ,ilość przedziałów, miejsc, rozstaw osi w wózku, rozstaw czopów skrętu, ciężar wagonu itp.) ,oraz opis części biegowych, ogrzewania, oświetlenia, typu zastosowanego hamulca. Najmłodszym wagonem w tym atlasie jest typ 111A,112Ad,120A czyli wagony z produkcji przypadającej na początek lat 70-tych kiedy atlas wydano.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.210 8 0
#9
Z zapowiadanych opracowań - narazie nic się nie ukazało. Głównym źródłem wiedzy nadal pozostaje "Katalog Wagonów Osobowych" z 1974 roku wydany przez MK CZW oraz dwa opracowania: "Charakterystyki Wagonów Osobowych" z 1960 roku. Tyle tylko, że te dwie ostatnie pozycje były przeznaczone dla podmiotów/firm/instytucji związanych z koleją ogólnie (czyli do użytku wewnętrznego) i ich zdobycie nie jest łatwe.
 

RMP

Aktywny użytkownik
Reakcje
587 19 0
#10

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#12
Czyli niewesoło. Od jednego tylko człowieka zależy czy powstanie atlas czy nie. Trochę to śmieszne na tak wielki kraj jak Polska. Zastępczo będę szukał tej pozycji z 1974 roku, tyle, że tam na próżno będzie szukać nowoczesnych konstrukcji. Dziękuję Kolegom za aktualne informacje na ten temat.
 

404W Eaos

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 9 0
#13
Opracował, ale nie wydał i leży w tzw. szufladzie.
Prawda jest taka, że jak On (z szacunku dla postaci) tego nie dokończy i nie wyda to nikt tego nie zrobi.
Ztcw, pan Etmanowicz miał problemy zdrowotne i teraz pracuje w odpowiadającym mu tempie. Czyli powoli pisze artykuły do różnych gazet [Świat Kolei i Mini Replika]. Można sobie zebrać. Niestety tak to jest, że wydanie specjalistycznej książki przy oferowanych stawkach to praca hobistyczna i mogą sobie na nią pozwolić emeryci.
 

przemcol

Aktywny użytkownik
Reakcje
107 0 0
#14

A-K

Użytkownik
Reakcje
108 1 0
#16
Istnieje katalog jednostek taboru (loki, jednostki, wagony towarowe i osobowe) opracowany przez IPS zdaje się w latach 90-ych na dzisiaj nie kojarzę nic nowszego. Rysunki dość słabe i jak to zwykle w takich opracowaniach trochę błędów ale podstawowe informacje zawiera.
Niestety z dotarciem może być problem :niepewny: ale można spróbować https://www.tabor.lukasiewicz.gov.pl/
 
K

KNG

Gość
#17
Uporządkuję temat, choć wagony to nie mój komiks.
Znaczy się to co mi się wala po dyskach i coś tam o wagonach można się dowiedzieć.
Bliżej mi nieznani dobrzy ludzie poskanowali kiedyś coś takiego:
1644358498337.png

1644358653210.png

1644358678487.png

Wspomniane tu już katalogi:
1644358728589.png

1644358756220.png

Wykazy charakterystyk, rysunki symboliczne ale coś można się dowiedzieć.
1644358871729.png

Podobne wydawnictwo z 1986 r.
1644358942783.png

Takie coś, rysunki lepsze ale bez rewelacji.
1644359038472.png

W tej pozycji jest też coś na kształt, obraz i podobieństwo katalogu, rysunki symboliczne.
1644359130076.png

Wydawnictwa bez rysunków ale z tabelkami:
z 1980r.
1644359209288.png

Z 1975 r.
1644359268462.png

Więcej chyba nie mam, ale z tego co się dowiedziałem to istnieje jeszcze parę/paręnaście podobnych wydawnictw, ale na razie nie dotarłem.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Podobne wątki