• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kartonowy wąski tor

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#1
Witam wszystkich!

W tym wątku chciałbym przedstawić swoje modele kartonowe taboru wąskotorowego w skali H0, choć z czasem będą się również pojawiać w TT. Modele po sklejeniu egzemplarzy prototypowych, dokonaniu odpowiednich poprawek i narysowaniu instrukcji udostępniam do pobrania na mojej Galerii Kolei Wąskotorowych: http://gkw.tw53.webd.pl/
Przeglądając to forum zauważyłem, że część osób już znała moją stronę poprzez forum 750mm.pl i postanowiłem również tutaj informować o moich nowych modelach (o ile nie będzie to nikomu przeszkadzać).
Modele kartonowe robię naprzemiennie z makietą modułową w TT, a że prace przy sTTacji mają od pewnego czasu zastój, to wróciłem do kartonówek.
Klika zdjęć moich ostatnich modeli, tj. dwuosiowych wagonów towarowych z Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, parowóz Las, dodane dzisiaj wagony motorowe serii MBd1 oraz jedno zdjęcie WLs40 w skali TT, którego zrobiłem na mój przemysłowy moduł.
 

Załączniki

OP
OP
WLp85

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#3
Witam ponownie po długiej przerwie. Ostatnimi czasy stworzyłem kilka nowych małych lokomotyw, którymi są UNIO LDI-45N i czechosłowackie BND15 (wersja jedno- i dwukabinowa) oraz BND30 (jedno- i dwukabinowa oraz powierzchniowa). Każda BND jest w 4 wersjach kolorystycznych, natomiast UNIO obecnie tylko pomarańczowo-niebieskie.
Modele można pobrać bezpośrednio z tych linków:
-> BND15 (jednokabinowy)
-> BND15 (dwukabinowy)
-> BND30 (jednokabinowy)
-> BND30 (dwukabinowy)
-> BND30 (powierzchniowy)
-> LDI-45N (na rozstawy 550-630mm)
-> LDI-45N (na rozstawy 640-750mm)
Zapraszam do pobierania, sklejania i dzielenia się uwagami.
 

Załączniki

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.488 19 0
#4
Bardzo ciekawe. Marzy mi się, żeby ktoś kiedyś coś takiego zaoferował z blaszek :).
Mam pytanie: skąd wziąłeś schemat malowania MBd1-126 z okresu służby na kolei cukrowni Tuczno? Trafiło Ci się jakieś zdjęcie z tamtego okresu? Pytam, bo temat dla mnie bardzo ciekawy, ale nigdy dotąd nie trafiłem na zdjęcie tego wagonu z czasów jego służby na kolei cukrowniczej :(. Owszem, widziałem go w malowaniu cukrowniczym w Sochaczewie, ale nie pamiętam, żeby miał wówczas jakieś napisy z nazwą zakładu.
 
OP
OP
WLp85

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#5
Jego zdjęcie z 1986 roku jest w artykule w Świecie Kolei 6/2012. Bok nie jest dobrze widoczny, ale widać że coś ma tam napisane. Założyłem, że to właśnie nazwa zakładu.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.325 56 1
#6
Ogromny szacunek za podzielenie się modelami (y) Sam ostatnio zastanawiałem się nad złożeniem jakiegoś "kartonowca", a tu nadarza się okazja aby zacząć :)
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#8
pudla wagonow 2.jpg
Porównanie dwóch pudeł. Po lewej sklejone typ 4Kw 00-17-124 8008-4 po prawej 00-15 124 6731-5 Kddx, widać różnice w szerokości pudła i odstające dachy. Na razie to jedyna mozliwosc by mieć wagony polskiej produkcji w H0e i w PKP. Może autor strony http://gkw.tw53.webd.pl/modele/modele_h0.html zrobi poprawkę, a z czasem wyda niektóre modele wycięte w laserze. Incjatywa bardzo dobra, pomimo małych niedociągnięć.
 
OP
OP
WLp85

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#11
Dzięki za zwrócenie uwagi. Widocznie kilka lat temu jak robiłem te modele zapomniałem zwęzić dach i podłogę. Poprawione pliki umieściłem już na swojej stronie.
Jeśli chodzi o lasery, to nie wiem czy będę się za to zabierał. Przerobienie każdego modelu pod laser to kolejne kilka godzin spędzonych przy Corelu, a ostatnio mam bardzo mało chęci do takich prac. Może się to jeszcze zmieni.
Co do taboru górniczego mam przygotowanych kilka lokomotyw. Wczoraj kleiłem próbnie Ld1. Możliwe, że w ciągu dwóch tygodni pojawią się na stronie.
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#12
Przerobienie każdego modelu pod laser to kolejne kilka godzin spędzonych przy Corelu,
Raczej nie myślałem o każdym modelu, bardziej o WLs40 http://www.szynowe.pl/4images/details.php?image_id=15661&sessionid=6160ae617014afdf0fe783a4a4960578 czy jakiejś lokomotywie typowo górniczej ze względu na płaskie powierzchnie. Problem może być w małych wozach do węgla ze względu na zaokrąglone narożniki.
Wracając do modelu wagonu krytego, długość samego pudła wyszła mi 10,98 mm. I utknąłem nad sprzęgami.
sprzeg.jpg
Nie umiem skleić rurki o średnicy szpilki, a sklep z plastikowymi prętami zamknięty. Mam jeszcze pytania czy ten wagon był zaprojektowany na tor 600 mm a pozniej przekuty na 750 mm i jakie wymiary maja te ceowniki które trzymają ściany? Jeszcze bym zaproponował, by na modelu były umieszczone dwa punkty w odległości 20 cm tak by po wydrukowaniu mieć pewność, że trzyma skalę.
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#14
Widok od dołu:
podwozie wag.jpg
Ma ktoś patent by zrobić podciąg pudła? Ten wycinany nie układa mi się tak jakbym chciał.
 
OP
OP
WLp85

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#16
Nowa porcja modeli górniczych. Są to lokomotywy elektryczne Ld1, Ld2 i Ld3, spalinowa Lds100 i akumulatorowa LeaBM12. Oprócz nich doszło też kilka nowych wozów.


Linki do modeli:
-> Ld1
-> Ld2
-> Ld3
-> Lds100
-> LeaBM12
-> Małe wozy do przewozu urobku
-> Średnie wozy do przewozu urobku
-> Wozy do przewozu urobku z KWK "Wujek"
-> Wozy do przewozu urobku z KWK "Prezydent"
-> Małe wozy do przewozu drewna
-> Duże wozy do przewozu drewna
-> Wozy do przewozu materiałów wybuchowych

Ma ktoś patent by zrobić podciąg pudła? Ten wycinany nie układa mi się tak jakbym chciał.
Możesz wyjaśnić co jest nie tak? Nie za bardzo rozumiem.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#17
Kolego WLp85, czy mógłbyś inaczej pokazywać te zdjęcia, bo w tej chwili to trzeba każde zdjęcie oglądać osobno, i je kasować aby obejrzeć następne. Modele bardzo ładne. Na kopalni w której pracowałem wagony do przewozu załogi były innego typu.
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#18
Możesz wyjaśnić co jest nie tak? Nie za bardzo rozumiem.
Po wycięciu z papieru podciąg mi się wygiął w łuk. Wiem że podciągi były w zależności od wagonu z pręta lub kątownika.
Super, że te modele się pojawiły. Na YT jest taki film "An underground gold mine – Realistic Scenery Volume 9". W internecie nie odnalazłem opisu jak dokładnie wykonane są obudowy drewniane śląskich kopalń. Czyli jakiej wielkości są te stemple kopalniaki i jak gęsto ustawione, plus jakie wiązanie http://www.czek.eu/strona eksploatacji/strona zaszyfrowana/07obudowa.htm . Czasem oglądam kanał "Kulawa Eksploracja" i dlatego mnie to zainteresowało.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#19
Kolego WLp85, czy mógłbyś inaczej pokazywać te zdjęcia, bo w tej chwili to trzeba każde zdjęcie oglądać osobno, i je kasować aby obejrzeć następne
Ten kolega wkleja linki do zdjęć z jakiegoś hostingu zamiast wklejać zdjęcia bezpośrednio na forum. Jak hosting padnie, to zdjęcia znikną.
 
OP
OP
WLp85

WLp85

Użytkownik
Reakcje
307 0 0
#20
Zapomniałem, że tutaj nie ma problemów z dodawaniem zdjęć jako załączniki (przyzwyczajenie z kilku innych miejsc). Następnym razem wrzucę "normalnie". Co do trwałości tych zdjęć, to są one umieszczone na serwerze, na którym jest cała moja strona razem z modelami, więc jak ten serwer trafi szlag, albo przestanę go opłacać (bo mi się już nie będzie chciało tego prowadzić), to znikną nie tylko zdjęcia, ale też modele.
 

Podobne wątki