• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny kartonowa Oi2 PKP

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#2
Pięknie wyszedł Ci ten model choć nity na tendrze wydają mi się zbyt duże. Czy były jakieś problemy ze sklejaniem ? I czy planujesz dodać choć trochę węgla do tendra bo jakoś nic tam nie mogę dojrzeć.
 

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#3
Model wykonany wspaniale. Sam sklejałem kiedyś modele kartonowe (między innymi poległem na budowie niedopracowanego modelu Ol49 w skali 1/25) więc tym bardziej doceniam ogrom włożonej pracy.

Zastanawia mnie tylko jedna sprawa - na ile malowanie ostoi i podwozia tendra zaproponowane przez autora modelu jest prawidłowe. Na wszystkich kolorowych zdjęciach z lat siedemdziesiątych te elementy są czarne. Jedyne zdjęcia, które sugerują malowanie takie jak w wycinance, są czarno-białe i pochodzą z lat sześćdziesiątych. Wydaje mi się też, że połączenie czerwonej ostoi i pomarańczowych czołownic nie jest prawidłowe (czytałem o tym na "popularnym forum modelarskim"), ale żadnych twardych dowodów na moje twierdzenie nie mam. Piszę o tym akurat dlatego, że w planach mam przeróbkę modelu Lenza na Oi2, a to malowanie "wycinankowe" bardzo mi się podoba, więc starałem się dowiedzieć jak najwięcej na temat malowania parowozu.
 
OP
OP
M

Mirmic64

Nowy użytkownik
club 0
Reakcje
1 0 0
#4
Tempest,
faktycznie nity są trochę przewymiarowane, nie chciałbym się tu usprawiedliwiać ale było to związane z ewolucją wycinaka do nitów.
Problemy ze sklejaniem? hm.. nie traktuję modeli kartonowych jako składanki, w której wszystko ma grać, nawet nie oceniam tego pod tym kątem. Ja po prostu się bawię a że trwa to czasami dłużej?
Jak widać lok jest jakby wyciągnęli go właśnie z szopy po remoncie, bez węgla, bez szufel, wiadra czy olejarki i wszystkich niezbędnych akcesoriów mechanika i palacza. Nie jest "nadgryziony" deszczami tudzież innymi warunkami atmosferycznymi, taką mam formułę.
I jeszcze parę zbliżeń jeśli mogę sobie pozwolić:

P1090353.JPG P1090354.JPG P1090355.JPG P1090356.JPG P1090357.JPG P1090358.JPG P1090359.JPG P1090360.JPG P1090361.JPG P1090362.JPG P1090363.JPG
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
M

Mirmic64

Nowy użytkownik
club 0
Reakcje
1 0 0
#5
HMG,
niewykluczone, że jest to malowanie nie do końca prawidłowe choć ja także właśnie temu malowaniu uległem. Może obecny na tym forum Adrian Wandtke co nieco by rozwiał?
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#6
Witam
Ładnie, ale szkoda troszkę braku konsekwencji, model waloryzowany malowany, a nity mało nitowe (płaskie krążki) psują odbiór, w kilku miejscach widać warstwy kartonu, podkład kalkomanii , tabliczki brak śrub mocujących itp...
w sumie detale ale odbierające deczko pozytywny odbiór...
Pozdrawiam
 
OP
OP
M

Mirmic64

Nowy użytkownik
club 0
Reakcje
1 0 0
#8
Greif,
wszystkie wymienione przez Ciebie mankamenty zaiste są widoczne w tym modelu. Zapewne także byłyby one dla mnie niezwykle irytujące gdybym ten model oglądał z bliska, gdybym np. uruchamiał go na makiecie czy innym torowisku trzymając go przed oczyma. Jednakże nie jest to model metalowy czy plastikowy służący właśnie temu celowi. Jest to model kartonowy, jest to model statyczny, jest to model jak widać umieszczony w gablotce stojący na ogół w miejscu gdzie wzrok na niego kierowany jest z odległości 1,5 do 2 m a wtedy dla mojego, już nie sokolego wzroku, wierz mi, dla mnie jest satysfakcjonujący. No cóż, żałuję trochę, że publikując szczegóły zaburzyłem ci pozytywny odbiór.
 
Ostatnio edytowane:

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#9
Mojej skromnej osobie nie zaburza nic twój model, twój cyrk twoje małpy...
btw ja jestem "redukcyjny" dla mnie nie musi model się poruszać, natomiast zwracam uwagę na detale...mój wzrok też już do orłów się nie zaliczam ale po 30 paru latach z modelami potrafię dostrzec włożoną pracę, i tutaj jej jest sporo i dlatego szkoda pójścia na skróty...
Pozdrawiam
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#10
Koledzy. Model jest pięknie wykonany. Może ma jakieś tam niedoskonałości, ale nie zawsze wszystko wychodzi nam tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Chciałbym na tym naszym forum oglądać więcej zdjęć tak wykonanego taboru, czego sobie i kolegom życzę.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#13
z przejazdem nie miałem wpływu na to kto zrobił i jak zrobił wzorzec ja skleiłem i pomalowałem, a jako produkt miało być sklejone to co z pudełka...
btw moja cysterna też jest daleka od ideału, ale rama i część uproszczeń wynikała z czysto testowej wersji - miałem zobaczyć czy jest możliwość odlewania tak przestrzennego elementu...
@Kpt.Nemo także nie bardzo rozumiem tą próbę przytyku?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Kolejowy kartonwork (1:43.5) 5

Podobne wątki