• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kamieniołomy, kopalnie, koparki...

OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#22
dzięki za opinie!
no powiem tak - to trochę trąci prl-em - kwestia dobrania sprzętu, na razie siedzi tam to co dostępne powszechnie w sklepach, ale nie wykluczam kiedyś zbudowania czegoś z tamtych lat - np. koparkę skody, która zdominowała górnictwo odkrywkowe u nas wraz z różnymi wersjami wozideł Biełaz. Noszę się z zamiarem wejścia w fototrawienie (swiatlo uv juz mam), wiec moze kiedys cos takiego poczynię. A co do samej makiety - zabudowania są z tamtej epoki, może nieco odnowione - tak to często wygląda w wielu zakładach górniczych w Polsce (tych zupełnie nowych jest niewiele u nas). Część kamieniołomów na Dolnym Śląsku zaczęła eksploatacje "za niemca", potem w PRL-u nadszedł ich rozkwit, pojawiły się liczne konstrukcje żelbetowe i stalowe kryte blachą a dziś także wiele z nich ciągle działa. Dokładnie taki zamysł ma moja makieta - nawet ostatnio pokusiłem się wcisnąć jeszcze jeden element - żelbetowy silos. Dziś praktycznie już takich nie ma, wszystko jest ze stali o wręcz ażurowych konstrukcjach. Ostatnie nocki zarwałem nad nowa konstrukcją podpór przenośnika taśmowego, owego silosa oraz małej budki dla obsługi sortowni i silosa. Budka jeszcze przejdzie szlifowanie, bo jakoś syfiasto tynk wyszedł, ale i tak się z niej ciesze, bo to na razie mój pierwszy budynek w którym robiłem całe wnętrze... ach pokusiłem się nawet o ołówek na biurku obok notesu ;) - nie sądziłem, że takie pierdoły potrafią wkręcić i trzymać człowiek bez snu do wschodu słońca...

zdjęcią na razie tylko poglądowe, porządne zrobie przy skończonej makiecie

makieta30.jpg
makieta31.jpg
makieta32.jpg
makieta33.jpg
makieta34.jpg
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#23
Świetnie wyszło :) Silos genialny, podpory pod transporter również. Bardzo mi się podoba :) Będę śledził budowę tego transportera bo u mnie na betoniarni też przydałby się taki :)
 

wrocek

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#25
Genialne wykonanie!

... ach pokusiłem się nawet o ołówek na biurku obok notesu ;) - nie sądziłem, że takie pierdoły potrafią wkręcić i trzymać człowiek bez snu do wschodu słońca...
Podziwiam zapał,ja po kilku próbach wypierdzie..ł bym to w olerę, a Ty piszesz o walce do wschodu:eek:
 

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#27
Witam
Już pierwsze posty w tym temacie zapowiadały , że będzie się działo..... I się dzieje dużo, elementy dopracowane . Fajnie na to popatrzeć i przy okazji trochę podłapać z warsztatu innych.
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
dzięki ponownie, sporo warsztatu podpatrzyłem tutaj na forum.
  • Chwilowo zrobiłem odpoczynek od kamieniołomu i przeniosłem się pod ziemię... jestem praktycznie już na ukończeniu pierwszej sztolni do drugiej dioramy. W sumie spędziłem nad tym kilkanaście godzin, ale efekty mnie zadowalają - no może poza brakiem realnego oświetlenia, ale z tym pomyśle w przyszłości, konstrukcja ma pozwolić na łatwe zdemontowanie i zainstalowanie takiego...
    sztolniamoozga5.jpg
    sztolniamoozga6.jpg
    sztolniamoozga4.jpg
    sztolniamoozga3.jpg
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#35
:eek: To jest MEGAAA !!! Widzę że robisz fragment przekopu starego typu, przykładasz uwagę na szczegóły, telefon na korbkę ;) moja uwaga że haki na kable są za grube, gdybyś kiedyś robił fragment przekopu tak jak obecnie się robi w KWK to chętnie posłużę Ci pomocą jeśli będziesz miał pytania ponieważ pracuje na dole ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
#36
Po prostu piękne, a ostatnie dwie fotki to jak z prawdziwej kopalni. Gratuluję zbierając szczenę z podłogi:eek:.
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#38
dzięki za opinie!
@Abarth - no niestety nie da się wszystkiego tak idealnie zrobić - próbowałem z już to robić cienkim drucikiem, ale niestety za miękki był i żeby trzymało trzeba było dużo kleju dać co też psuło efekt więc poprzestałem na tym. Sztolnia faktycznie ze starych czasów. Współczesną kopalnie też mam w planie zrobića ale to na przyszłość- będzie inna skala i chce zrobić model kolei podwieszanej, więc uwagi mile widziane będą - swojej dokumentacji foto mam nie za wiele jeśli chodzi o kolej, chodników już nieco więcej zwłaszcza w obudowie ŁP.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#39
Moozg, ja gdzies miałem taki bardzo cienki drucik i bardzo sztywny, niestety po przeprowadzce i obecnych remontach mam problem znalesc wiele rzeczy. Jeśli chodzi i kolej podwieszaną to pewnie masz na mysli typu Becker lub Scharf. Gdybyś potrzebował jakieś info to wal smiało, może udało by sie załatwić troche papierków z tego ;) Fajnie że ktoś sie bierze za taka makietke :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
#40
Nie wiem jaka to ma być średnica, ale warto popytać o stalowy, bo po wygięciu będzie sztywny i zachowa kształt. Można spróbować np z najcieńszą struną do instrumentów typu gitara, skrzypce itp.