• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kamieniołomy, kopalnie, koparki...

Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich!
Czas wyjść z podziemia i podzielić się swoimi wypocinami nad którymi siedzę od kilku tygodni...
Jest to mój debiut jeśli chodzi o dłubanie rzeczy od podstaw, a także robienie dioram. Wprawdzie w podstawówce, czyli jakies 15-20 lat temu posklejałem kilka modeli samolotów i czołgów, ale to była ot taka zabawa po szkole, w większości nawet bez malowania... A teraz z racji lepszego bytu (większe lokum i fundusze na materiały) mogę się tym zając na poważnie. Dodam, ze takim impulsem do dłubania i budowy makiet, było odnalezienie na strychu w domu rodziców kartonu z kolejką PIKO i paroma budynkami H0 :).
W tym wątku będę prezentował postępy przy budowie różnych dioram/makiet dotyczących głównie tematu górnictwa odkrywkowego, podziemnego bo to mnie fascynuje od dawna, także z racji studiów geologicznych miałem często okazje bywać w różnych kopalniach. W przyszłości też chce ugryźć temat modelarstwa kolejowego, ale tutaj czeka mnie jeszcze trochę oczytania się, bo jak widzę wiele się zmieniło od czasów popularnych kiedyś pętli kolejek piko sprowadzanych z niemiec.
Tyle tytułem wstępu, a teraz do rzeczy - pierwsza diorama przedstawiać ma kamieniołom dolomitów, osadzony w czasach współczesnych, ale z początkami sięgającymi PRL-u :). Oprócz koparki i wozidła znajdzie się na niej także mały zakład przerabiający skałę na kruszywo oraz budynek administracyjno-socjalny z przyległym mini-warsztatem.

Pierwsza partia zdjęć - budowa podstawy, zabudowa kruszarni i sortowni kruszywa, zieleń na starym zboczu kopalni, przed którym stanie budynek.
Pojawia się też kilka modeli sprzętu ciężkiego - niestety dość uproszczone modele metalowe SIKU, które w części przeszły waloryzację, ale też już na warsztacie mam trochę modeli do sklejania.
 

Załączniki

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#5
Witam
Ze zdjęć widać , że na poważnie ruszyła budowa makiety. Duży rozmiar świadczy , że będą się na niej działy różne fajne rzeczy. Widać , że kolega ma to coś w rękach aby zająć się tworzeniem miniatur. Przenośnik taśmowy wykonany z dużą dbałością o szczegóły. Oby tak dalej.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#6
Witamy w naszym skromnym gronie. Jak na debiut to podnośnik położył mnie na obie łopatki. Pięknie i szczegółowo wykonany. Podoba się. Czekam na rozwój i dalsze fotki. (y)
 
OP
OP
moozg
Reakcje
0 0 0
#10
dzięki za ciepłe przyjęcie i słowa, które motywują... po paru dniach przerwy, spędzonych m.in. na dokumentacji foto kamieniołomu bazaltu i kopalni miedzi, czas wrócić do pracy nad dioramą, a właściwie nad terenem, bo ostatnio to trochę podłubałem przy budynkach i kilku drobnych szczegółach widocznych na zdjęciach. Przenośnik taśmowy dostał kładkę z barierką oraz schodki i go wstępnie spatynowałem.
 

Załączniki

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.027 108 2
#11
Domek i warsztat bardzo fajnie wyszedł , teraz go tylko ładnie trzeba obsadzić na makiecie by nie było widać szczelin.
Zachęcam kolegę poza pokazywaniem również do aktywnego komentowania.
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
z braku czasu nie było dużych postępów, do tego zacząłem budować równolegle drugą dioramę z kopalnią (o niej napisze więcej w kolejnych postach).
W kamieniołomie powoli osadzam już na stałe budynki, dodałem płyty przed warsztatem i pobrudziłem budynki kruszarni i sortowni. Zaczyna to wyglądać choć max realizmu nie wyciągnę, zwłaszcza po ostatnich wizytach w kilku kamieniołomach. widzę, że cześć rzeczy bym zmienił ale problem największym jest brak miejsca by to wyglądało tak jak mi się to układa w głowie i jak to jest w realu - teraz to wersja mocno ograniczone, może w przyszłości jak dorobię się wielkiego strychu to rozbuduję do większej, pełnej wersji - z pełnym systemem produkcji kruszyw, bocznicą kolejową z urządzeniami do załadunku, wagą dla ciężarówek itp.

A tak na marginesie - jeśli ktoś lubi oglądać zdjęcia z kopalni, kamieniołomów czy ciężki sprzęt - zapraszam do oglądania moich zdjęć na picasie
można trochę podejrzeć jak to wygląda w realu, może kogoś zainspiruje albo pomoże w waloryzacji:
https://plus.google.com/photos/111118796034408660811/albums

makieta26.jpg
dioramakopalnia_01.jpg
dioramakopalnia_02.jpg
makieta27.jpg
makieta28.jpg
makieta29.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#20
Już wygląda niesamowicie, a co dopiero jak będzie w pełni zwaloryzowane. Czekam na kolejne fotki.:)