• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kamieniołomy, kopalnie, koparki...

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#41
Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to drut mosiężny byłby dobry. Można go nabyć w sklepie Exito. Mają tam różne średnice , począwszy od 0,1 mm.
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
dawno nie pisałem więc się uzbierało trochę fotek

prace przy kamieniołomie trwają, już posadowiłem prawie wszystkie budynki i przenośnik taśmowy, teraz czas na dorobienie kilku detali, posadowienie słupów i upapranie finalne ziemi

makieta35_resize.jpg


budka jeszcze stoi luzem
makieta36_resize.jpg


makieta37_resize.jpg


makieta37b_resize.jpg


silosy na kruszywo doczekały się górnej części krytej blachą, okablowania i zasów nożowych
makieta38_resize.jpg


rzut oka na kamieniołom - miałem w sumie więcej porobić z tymi modelami, ale chyba jednak zdecyduję się na podmiankę na jakieś sklejane modele i dopiero z nimi dalej będę walczył
makieta39_resize.jpg


widok na zakład z boku
makieta40_resize.jpg


oraz od tyłu
makieta41_resize.jpg


jak widać jeszcze kilka poprawek - kawałek blachy muszę dorobić bo mi ksawery urwał ;), na środkowym filarze silosa będzie kiedyś drabina, ale to czekam na czasy jak w końcu wezmę się za fototrawienie
makieta42_resize.jpg


A ostatnio sporo siedziałem przy drugiej dioramie, które będzie w przyjemniejszej tonacji i bardziej eko ;) także jakoś mi bliżej ostatnimi czasami siedzieć, zwłaszcza jak śniegi za oknem
Górna część będzie zalesiona - na razie kilka drzewek tylko, te z pierwszego planu to moje pierwsze próby z drutem, pokrytego mieszanką wikolu, farb akrylowych do scian oraz pylu pozostalego po plukaniu kamienia a na calosc poszla siateczka heki, krzewy kryte zwyklą gąbką. Ściółka to mieszanka majeranku, mięty, herbaty i pyłu z piaskiem, a między nimi drobne wstawki maty trawiastej, ta z przodu to juz zasiana normalnie, jak bedzie caly las gotowy to będzie więcej fotek i zbliżeń, a także napisze też coś o skałach, na razie próbuję różne techniki - jak na razie moim zdaniem zdają egzamin i lądują na dioramie.
dioramakopalnia_03_resize.jpg


torowisko wąskotorowej kolejki kopalnianej - zestaw Auhagena, ceglany domek (na mojej dioramie to kompresorownia, niebawem dojdzie do niej blaszany baniak na zewnątrz) też chyba z jakiegos setu auhagena)
dioramakopalnia_04_resize.jpg


Drewniany barak - tutaj będzie mieścił się wentylator podpięty do lutnociągu kopalni - jak na razie kopalnia nie doczekała się szybu więc wentylacje trzeba załatwić w ten sposób. W większości kopalni jednak wystarczy gdzieś dalej przebić drugi otwór wejściowy a przyroda różnicą temperatur i ciśnień sama załatwia wentylację w chodnikach.
dioramakopalnia_05_resize.jpg
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#43
Super to wygląda wszystko, widać że włożone sporo czasu. Ciekawe jak będzie wyglądać z zielenią.
Pojazdy mi się nie podobają i fajnie że będziesz zmieniał. Plastikowe do klejenia - masz na myśli kibri? Czy jakieś żywiczne stadko krazów, stalincow itp?
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#45
dzięki - no raczej kibri, bo nie znam innych mozliwosci jesli chodzi o taki sprzęt. Kilka sztuk od kibri już skleiłem, a żywicznych w ogóle nie znam z tej tematyki.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#46
Pięknie to wygląda. Waloryzacja modeli świetna. Na pewno sklejane z Kibri będą lepiej się prezentować niż te Siku. Druga dioramka już wygląda fajnie. (y) Gratuluję.
 

M&M

Znany użytkownik
Reakcje
671 22 2
#48
Kamieniołom jest tak fajny , że te maszyny z siku nie rażą i powiem szczerze przy oglądaniu fotek nie zwróciłem na nie uwagi :LOL:
 

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#49
Mikołaj ma racje co do kamieniołomów. Wykonanie skał po prostu rewelacja. Maszyny też najgorzej z tym pobrudzeniem nie wyglądają. Oczywiście koparki z Kibri są delikatniejsze i wozidło maja bodajże starszego typu. Bardziej będzie pasować do klimatu.. Super to wygląda!
 
OP
OP
moozg

moozg

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#52
Powracam z nowym tematem, oczywiście górniczym. To moje pierwsze podejście do wiernego odtworzenia istniejącego w realu obiektu.
Dawna kopalnia miedzi i anhydrytu Lubichów / Nowy Ląd.

Będzie to diorama z wieżą szybową i budynkiem maszynowni, być może kiedyś pokuszę się też o zrobienie przekroju przez fragment podziemnych wyrobisk.
Krótko o historii tego miejsca - kopalnię uruchomiono przed wojną jako kopalnię miedzi, jeszcze na ówczesnych terenach niemieckich - obecny powiat bolesławiecki. Pod koniec wojny wyrobiska, wraz z sąsiednią kopalnią Konrad, zostały zatopione. Po przejściu w ręce Polski, ponownie uruchomiono kopalnię, najpierw jako kopalnię miedzi, a po wyczerpaniu się zasobów kontynuowano eksploatację, ale już innego surowca - anhydrytu. Ze względu na znaczne koszty eksploatacji kopalnia dość niedawno została zamknięta. Są plany przywrócenia jej nowego życia jako atrakcji turystycznej. Co jest w niej wyjątkowego? Jest to jedyna na Dolnym Śląsku zachowana wieża szybowa związana z górnictwem metali (nie liczę nowych kopalni KGHMu pod Lubinem i Polkowicami) i jak się nie mylę jedna z trzech w Polsce konstrukcji przedwojennych górnictwa kruszcowego.
Miałem okazję odwiedzić tą kopalnię w 2006 roku, choć wtedy nie zjeżdzałem szybem ale schodziło się sztolnią upadową do wyrobisk komorowych. Tutaj kilka zdjęć - http://moj-dolnyslask.blogspot.com/2016/01/kopalnia-anhydrytu-nowy-lad-lubichow.html

Prace nad modelem oczywiście zacząłem od zebrania dokumentacji - jedno moje zdjecie, jedno z internetu lotnicze i kilka stopklatek z filmu... niewiele tego, ale jakoś się udało w większości wszystko rozrysować i można było zacząć wycinanie elementów, klejenie i malowanie.
Podstawowy budulec - płytki hips, plytki auchagena - mur ceglany, profile od evergreen, gruba folia aluminiowa. Mam za sobą kilka zarwanych nocek i poniżej na zdjęciach prezentuję pierwsze elementy, właściwie to już budynek prawie stoi :).
Kolejny etap prac - wstawianie okien i dopieszczanie muru, tutaj będzie sporo zabawy w odpowiednie pokolorowanie cegieł, wykonanie muru od wnętrza, niestety tutaj muszę posłużyć się kolorowym wydrukiem, ze względu na grubość płytek auchagena, ale wnętrze za bardzo i tak nie będzie widoczne. Później biorę się za dokończenie konstrukcji wieży szybowej - czekam na zamówione dodatkowe profile.

lubichow_01.jpg


lubichow_02.jpg


lubichow_03.jpg


lubichow_04.jpg


lubichow_05.jpg


lubichow_06.jpg


lubichow_07.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#59
Szukam szczęki gdzieś na podłodze. Swietna robota. Już sie boję o mozliwe urazy gałek ocznych bo co chwilę mi wypadają:D