• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Kamerka do filmowania

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.341 37 2
#1
Cześć,
pewnie w złym miejscu ten wątek, ale przyznam, że nie wiedziałem gdzie go umieścić.
Raz na pół roku zdarza mi się rozstawić kółeczko z torów i puścić kilka składów. Filmuję je czasem telefonem, ale by miało to sens - koniecznie musi być to za dnia. No i jest jeszcze ten problemem, że steruję modelami właśnie z telefonu, więc nie ma opcji by zatrąbić i to sfilmować.
Stąd pytanie o jakąś sensowną małą kamerkę, bez kabelka, którą można filmować również przy sztucznym oświetleniu. Może ktoś mógłby coś doradzić. Nie mam zupełnie pojęcia w tym temacie, budżet to ok 500 zł (choć nie wiem, czy to śmiesznie mało, czy przestrzeliłem).
Z góry dziękuję za poradę.
Pozdrawiam
P.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Chcesz filmować pociągi, czy filmować z pociągu? Za miniaturyzację się płaci, natomiast aparat cyfrowy z funkcją filmowania da się (używany), lub jakąś kamerkę sportową (GoPro itp) spokojnie w tym budżecie znaleść - i jeszcze się na inne okazje przyda.
 
OP
OP
qwertas

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.341 37 2
#3
Fajnie by było gdyby dało się i filmować zarówno sam przejazd pociągu jak i wstawić kamerkę na wagon. Z tego co widzę na filmach w Internecie, problemem jest właśnie jakość obrazu przy sztucznym oświetleniu oraz dość często automatyczne/haotyczne zmiany ostrości. Czy jest w ogóle możliwość ustawienia ostrości w punkcie o konkretnej odległości od obiektywu - mam na myśli fakt, by np. po przejeździe pociągu kamera nie fokusowała się na ścianie dwa metry dalej. W moim smartfonie jest to możliwe, ale 30 klatek na sekundę, to jednak za mało, no i wraca problem filmowania i sterowania jednocześnie z tego samego urządzenia.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#4
Z tego co widzę na filmach w Internecie, problemem jest właśnie jakość obrazu przy sztucznym oświetleniu
To nie chodzi o źródło światła, tylko jego natężenie. Zawody sportowe przy trasmisji telewizyjnej są oświetlane 'jupiterami' właśnie z tego powodu
Czy jest w ogóle możliwość ustawienia ostrości w punkcie o konkretnej odległości od obiektywu
O ile producent przewidział opcję ostrzenia ręcznego, to tak. Lub jeśli konstrukcja zakłada poleganie na 'naturalnej' głębi ostrości optyki i w ogóle nie posiada autofocusa. Znowu przywołam GoPro, które to kamerki mają nieregulowaną ostrość od około 30cm (do nieskończoności). Seria Session to klocek o szerokości 38mm, więc powinna się zmieścić w skrajni H0. Używane GoPro powinny być w Twoim budżecie, a klony nawet nowe kupisz za mniej niż 500.