• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

kalkomania

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#24
A jeśli komuś uda się wydrukować z takiego JPG (jakimś cudem dobrze przeskaluje), to nie widzę problemu jeśli robi to tylko dla swoich celów.
O plagiacie mówimy, jeśli będzie chciał czerpać z tego korzyści.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
#25

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#26
A ja myślę,że kolega w pierwszym poście tego tematu pokazał zdjęcia kalek po to aby zobrazować jakich kalek ( na jakie wagony) potrzebuje
A tutaj zaraz dyskusja na temat plagiatów historie szpiegowskie itp ;) Nawet gdyby mieć zdjęcie w oryginalnym rozmiarze kalki to i tak sztuką jest to skopiować.
No ale ja się na tym nie znam..
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#27
Nawet gdyby mieć zdjęcie w oryginalnym rozmiarze kalki to i tak sztuką jest to skopiować.
Jeśli zapisywał jeszcze ze strony to pliki są duże, nawet teraz w kopiach googla są jeszcze duże rozmiary. A skopiowanie tego nie jest żadną sztuką, po prostu skalujesz obrazek i puszczasz do druku. Każda osoba, która drukuje kalkomanie będzie w stanie to zrobić.
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#28
Kolego, jeżeli potrzebujesz kalek na wagony Y, nie tych konkretnie które pokazałeś jako przykład, to mam parę sztuk własnego opracowania. Tylko na wagony zielono/kremowe i czerwono/kremowe.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#29
Jeśli zapisywał jeszcze ze strony to pliki są duże, nawet teraz w kopiach googla są jeszcze duże rozmiary. A skopiowanie tego nie jest żadną sztuką, po prostu skalujesz obrazek i puszczasz do druku. Każda osoba, która drukuje kalkomanie będzie w stanie to zrobić.
No tak nie do końca kolego. Co daje zeskanowanie obrazka nawet w dużej rozdzielczości ? Odpowiedź - nic !
To jest zawsze obrazek jako bitmapa a do druku potrzebny jest plik w wersji wektorowej ! I tu jest pies pogrzebany.
Z kolei przerabianie pliku z bitmapy do wersji wektorowej to jest robota na kilka godzin przed komputerem.
Dlatego też projekt formatki np. z kalkomanią na model tworzy się od podstaw w grafice wektorowej.
Ot cała tajemnica tworzenia kalek ;)
Pozdrawiam serdecznie
 

Qiuna

Nowy użytkownik
Reakcje
10 4 1
#30
Co za bzdura - do druku nie jest potrzebny obraz w wersji wektorowej. Wektory mają tę zaletę, że jest to matematyczny zapis krzywych, przez co w dowolnym powiększeniu nie pojawia się efekt pikselozy. Dodatkowym atutem jest to, że jeśli potrzebny jest obraz do druku w wysokiej rozdzielczości, to wektory zwykle zajmują mniej miejsca. To co dobrze wygląda na monitorze niekoniecznie dobrze wyjdzie w druku, dlatego fajnie mieć plik źródłowy w wektorze by nie mieć problemów z jakością.

By dowiedzieć się czy obrazek bitmapowy jest wystarczającej wielkości trzeba po prostu obliczyć jego DPI. https://convert.town/image-dpi
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#32
Kolego @Qiuna powtórzę pytanie jakie zadał Irek @CoCu .
Zlecałeś kiedyś jakiejś firmie druk kalkomanii ?
Wydaje mi się,że jednak nie ;) , bo wiesz teoretycznie możemy sobie dyskutować - ale praktycznie to już inna para kaloszy ;)
Większość znanych mi firm chce mieć takie projekty zapisane do druku w wektorach.
A może mi odpowiesz jak przekształcić bitmapę ( obrazek ) w krzywe ? Bo zazwyczaj drukujący kalkomanie taki warunek stawiają przy przyjmowaniu zleceń. Chyba,że robisz takie projekty w programie jaki nie jest mi znany.
Owszem są firmy które chcą projekt zapisany jako pdf. Ale rysunek w pdf-ie jest rysunkiem wektorowym .
Może zakończmy tę dyskusję. Wychodzi na to jak napisałem wyżej chyba się na tym nie znam...
Pozdrawiam serdecznie
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#35
Technicznie rzecz biorąc wystarczy mapa bitowa, w końcu rysunek wektorowy przed samym wydrukiem i tak przekształcany jest (zazwyczaj przez urządzanie drukujące, ale czasem przez komputer) właśnie na mapę bitową. Problemem jest tylko wymagana rozdzielczość (DPI) takiej mapy bitowej, która musi być odpowiednio duża (kilka lub nawet kilkanaście razy większa niż rodzielczość monitora komputerowego). A że mapy bitowe o takich rozdzielczościach mają bardzo duże rozmiary, a kalki i tak rysuje się w programach wektorowych, to standardem jest przekazywanie ich do druku w formacie wektorowym.

Reasumując: w oparciu o "obrazki kalek" umieszczone na stronie nie da się zapewnić sensownej jakości podczas druku (trzeba je przerysować w programie wektorowym), ale dysponując np skanem logotypu w formie mapy bitowej o odpowiednio dużych rozmiarach już tak.
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
991 2 1
#36
Moim zdaniem istotą problemu jest brak możliwości wydruku białej czcionki na domowym sprzęcie. Papier do kalek można sobie kupić, a kto umie obsługiwać np Corela i zna się na oznaczeniach taboru, sam sobie opracuje projekt. Mało kto jednak zainwestuje w sprzęt żeby wydrukować sobie od czasu do czasu kwadracik z napisami o wymiarach 10x10 cm.

Co do poruszonej tu kwestii praw autorskich, proponowałbym nie wywoływać wilka z lasu. Dziś nawet czcionki są objęte prawami autorskimi. Nie trudno jest mi sobie wyobrazić, że o swoje mogą się upomnieć np właściciele praw do znanych logotypów z okresu PRL, a także współczesnych spółek z grupy PKP. Modele koncernowe chyba mają oficjalne zgody i licencje na stosowanie logotypów na swoim taborze.

Wracając do tematu wątku, kolega jak i wiele innych osób zapewne szuka po prostu kogoś kto wydrukuje mu kalki na tabor do własnego użytku. Faktem jest, że po internecie krążą pliki JPG z gotowymi wzorami kalek na różne rodzaje taboru. Rozumiem, że chodzi o uszanowanie nakładu pracy poświęconego na ich opracowanie, ale jak już wyjaśniono, z tych plików i tak nie da się nic sensownego wydrukować. Jeżeli zatem te kalki nie pojawią się ponownie w sprzedaży, to krążące w internecie pliki pozostaną jedynie wzorem do ewentualnego odtworzenia w programie graficznym. Taka ogólnodostępna baza mogła by nawet powstać na tym forum, ale i tak musi się znaleźć ktoś ze sprzętem kto to wydrukuje.

Pozostaje jeszcze kwestia merytorycznej weryfikacji zawartości kalek, bo szukając informacji na tym forum znalazłem wpis, w którym było to niestety dosyć poważnie podważone.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
#37
Wracając do tematu wątku, kolega jak i wiele innych osób zapewne szuka po prostu kogoś kto wydrukuje mu kalki na tabor do własnego użytku.
Jeśli taka jest prawda, to przecież na naszym forum jest temat Giełda i tam można wpisać takie ogłoszenie. Jestem przekonany, że są osoby na tym forum, które podejmą się zrobienia takich kalek.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#38
Znalezienie osób zajmujących się wydrukiem kalkomanii na zamówienie jest kwestią użycia google. Tak po prostu.

Natomiast co do przerysowywania "obrazków latających po internecie" - to nadal będzie plagiat.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 8
Tabor 5

Podobne wątki