• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Juljan buduje z kartonu

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#41
Moim zdaniem ten magazyn z zielonymi drzwiami wyszedł Ci bardzo dobrze.
No i właśnie o te zielone drzwi chciałem zapytać. Mógłbyś opisać jak powstały?
Sam próbowałem kiedyś odtwarzać nieistniejący już budynek stacji, i w temacie
drzwi nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego efektu, a Twoje bardzo mi się podobają.
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#42
Moim zdaniem ten magazyn z zielonymi drzwiami wyszedł Ci bardzo dobrze.
No i właśnie o te zielone drzwi chciałem zapytać. Mógłbyś opisać jak powstały?
Sam próbowałem kiedyś odtwarzać nieistniejący już budynek stacji, i w temacie
drzwi nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego efektu, a Twoje bardzo mi się podobają.
Drzwi składają się z 3 części, zasadnicza część z grawerem imitującym deski została wklejona między dwie ramki. Całość sprawia wrażenie trójwymiarowości. Części zostały wypalone na laserze w pobliskiej drukarni. Po sklejeniu całości poszła farba Pactra A35 z pędzla. Szyld z kawałka papieru i klamka z drutu, ale na przyszłość muszę się zaopatrzyć w elementy fototrawione.
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#43
Proste budynki zrobione, trochę cennego doświadczenia zdobyte, więc czas podnieść trochę poprzeczkę. Jakiś rok temu nabyłem czasopismo "Model z kartonu? Tak" z magazynem i ładownią w sklepie światmodeli.eu.
Bez tytułu.png
Źródło: www.swiatmodeli.eu
Długo zastanawiałem się nad wykonaniem budynku, jednak ostatecznie postanowiłem wykonać wersję autora, która jest uproszczoną wersją oryginału. Twierdziłem też, że na początku modelarskiej drogi nie ma się co zbyt mocno porywać na słońce.
Z wycinanki korzystał będę tylko poglądowo, całość wykonam od podstaw samodzielnie. Wstępny szkic wygląda następująco:
magazyn_szkic.jpg
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#46
Czasu niewiele na dłubanie, ale udało się przejść przez etap impregnacji tektury. Skleiłem też całą podstawę magazynu oraz oszlifowałem i wkleiłem kilka dodatków. Kolejnym etapem będzie malowanie podłogi magazynu i pomieszczeń biurowych plus jakaś waloryzacja. IMG_20220420_193600.jpg
IMG_20220420_212849.jpg
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#47
Zakręcony czas nie sprzyjał postępowi prac, ale coś się dzieje. Powstała podłoga prawie na gotowo.
IMG_20220513_192330.jpg
Powoli rosną też ściany wewnętrzne. Lukę koło komina zapełni oczywiście piec kaflowy, ale błąd pomiaru o 1mm zmusza mnie do dołożenia jakiejś wstawki by dziury nie było:p
Część cegieł odpadła przy odklejaniu taśmy maskującej, jednak w tym przypadku uważam, że efekt jest raczej na plus niż na minus.
IMG_20220513_192312.jpg
Nie obyło się bez doskonałości, które zdjęcie makro bezlitośnie wyłapuje. Drobne szczeliny na łączeniu ścian z podłogą da się zamaskować listwami podłogowymi, natomiast niedoskonałości ścian muszą zostać, jak dojdą graty to odwrócą trochę uwagę:p
IMG_20220513_192352.jpg
Teraz trzeba powoli zacząć myśleć o wnętrzu i stolarce drzwiowej i okiennej.
IMG_20220513_192520.jpg
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#48
Wątek prowadzony trochę w ślimaczym tempie, wszystko spowodowane chęcią zachowania jego ciągłości oraz pilniejszych prac, które wskoczyły w tzw. "międzyczasie". Jednak za namową jednego z kolegów postanowiłem przerwać ciągłość by wątek był bardziej żywy:p
W tym miejscu pozdrowienia dla @Mafo :)
Otóż, w zeszłym roku wykonałem dla jednego z forumowych kolegów myjnię. Nie do końca moje klimaty (zbyt nowocześnie), ale ciekawe doświadczenie. Jedynym wymaganiem było, że myjnia ma być jednostanowiskowa, więc zaczęły się poszukiwania pierwowzoru. Padło na myjnię firmy RECTO w Człuchowie.
recto6.jpg
Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100048134804394
Później było rysowanie, wypalanie i składanie na sucho. Wymiary nie są w pełni zgodne z oryginałem, gdyż nie miałem okazji być w tych rejonach. Wszystkie pomiary odbyły się na podstawie dokumentacji zdjęciowej dostępnej w internecie i przyrównywaniu ich do wymiarów mi znanych.
IMG_20211202_205836.jpg
Życzenie kolegi nie obejmowało wnętrza więc przystąpiłem do malowania w pewnym stopniu odwzorowując oryginał. Kalki oczywiście od Igora.
IMG_20220228_205410.jpg IMG_20220228_205427.jpg
Montaż stolarki okienno-drzwiowej oraz "instalacji" elektrycznej.
IMG_20220309_211918.jpg IMG_20220309_212014.jpg
I voilà, myjnia gotowa. Waloryzacji praktycznie brak, gdyż miał być to nowy budynek.
IMG_20220310_175516.jpg IMG_20220310_175557.jpg IMG_20220310_175639.jpg
Podsumowując. Jestem świadomy kilku drobnych niedociągnięć, ale efekt końcowy moim zdaniem jest dobry.
P.S. Z uwagi na zmianę podejścia prowadzenia wątku niebawem zdradzę nad czym obecnie pracuję ;)
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#49
Witam ponownie, tym razem nieco poważniejszy projekt. Po ponad pół roku od rozpoczęcia pomiarów i kompletowaniu dokumentacji zdjęciowej kamienica się powoli buduje. Z uwagi na małe doświadczenie oraz samą specyfikę budynku pokusiłem się o kilka kompromisów.
Projekt obejmuje poznańską kamienicę przy ul. Fredry 13, która jest siedzibą Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych oraz mieści się w niej Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego.
Całość wykonana z tektury.
Projekt zaczął się materializować:
IMG_20221029_102247.jpg
Stan prac na dzisiaj z małym porównaniem:
IMG_20220524_173844.jpg IMG_20230108_125046.jpg IMG_20230108_125122.jpg
W tym miejscu korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim pomyślności w nowym roku:)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#50
Mało wolnego czasu nie pozwala zrobić za wiele, ale najważniejsze, że jest progres. Kamienica otynkowana.
IMG_20230128_160634.jpg IMG_20230128_160721.jpg
Do tej pory skleiłem ponad 350 elementów, a teraz czeka mnie stolarka okienno-drzwiowa. Niestety, tylko drzwi wejściowe są wydrukowane w 3D, resztę trzeba wyciąć i posklejać. Nic, jakiś uspokajacz i do roboty :p
IMG_20230128_190510.jpg
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#51
A czy wnętrza sal lekcyjnych oraz pomieszczeń makietowych też będą zamodelowane?

I teraz jak tu zrobić makietę 1:87 w budynku wykonanym w 1:87 to chyba będzie skala 1:7569 :niepewny:. Życzę powodzenia, jak będą potrzebne jakieś zdjęcia budynku lub wnętrze to daj znać. Bywam tam dość regularnie :)
 
OP
OP
Kingjuljan

Kingjuljan

Aktywny użytkownik
Reakcje
427 1 0
#52
A czy wnętrza sal lekcyjnych oraz pomieszczeń makietowych też będą zamodelowane?

I teraz jak tu zrobić makietę 1:87 w budynku wykonanym w 1:87 to chyba będzie skala 1:7569 :niepewny:. Życzę powodzenia, jak będą potrzebne jakieś zdjęcia budynku lub wnętrze to daj znać. Bywam tam dość regularnie :)
Przewidziane jest odtworzenie wnętrza dwóch sal lekcyjnych, myślałem też o pomieszczeniu makietowym, ale z uwagi na spory poślizg czasowy pewnie nie uda mi się tego zrealizować. Zdjęć mam chyba ze 3 teczki, ale dzięki za chęci, w razie czego odezwę się;)
 

Podobne wątki