• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

JGT & Jan-Kol - małoseryjne modele taboru

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
Witam
Niestety muszę tu wylać trochę łez nad modelem chłodni 202Lc z firmy JGT pod patronatem Kolegi jan-kol. Jakiś czas temu kupiłem w firmie JGT model owej chłodni z epoki IVa. Model sam w sobie całkiem niezły, posiada właściwie wszystkie szczegóły, które da się zauważyć w podziałce 1:87. Kupując go za niemałe pieniądze nie pomyślałem nawet o nieprzyjemnej niespodziance związanej z tym modelem. Uważałem, że Tak doświadczony modelarz jak jan-kol nie popełni przy projektowaniu tego modelu żadnego poważnego błędu. Z racji tego, że przerabiam model chłodni Fleischmanna na lodownię 201L i porównuję pewne wymiary i kształty bryły budy wagonów, przez przypadek przyłożyłem wagony te podwoziami do siebie. Ku mojemu zdziwieniu rozstawy osi różniły się od siebie w znaczący sposób. Wkurzony pomyślałem, że Fleischmann spierniczył wymiary i ma za duży rozstaw osi w swoim modelu. Postanowiłem jednak zmierzyć te rozstawy. I nagle ku mojemu wielkiemu zdumieniu, przerażeniu i wściekłości okazało się ,że to chłodnia z manufaktury JGT ma zbyt mały rozstaw osi. Wiadomo, że polskie chłodnie miały rozstaw osi 6600 mm co daje 75,86 mm w skali 1:87. Modeł Fleischmanna ma taki rozstaw. Chłodnia od jan-kola ma rozstaw 73,00 mm co daje zaledwie 6350 mm. To daje 250 mm w oryginale, czyli prawie tyle ile różni wagon 1K od 14 i 23K. To już poważne zaburzenie proporcji wagonu. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że przez 2 czy 3 lata tego nie zauważył, to czego się czepia. Jednak sama świadomość tego, że ma się nie całkiem "modelowy" model, za który zapłaciło się 2 razy więcej niż za model wielkoseryjny powoduje frustrację. Tak mało jest typowo polskich modeli, a jak się pojawił ten to taka nieprzyjemna niespodzianka. Nie mam nic do kolegi jan-lok, uważam go za wybitnego modelarza kolejowego, ale powinno się jednak zwracać uwagę na zgodność wymiarów z rzeczywistością, jeżeli ma się zamiar model sprzedawać innym. Na koniec zdjęcie modelu.
Podany jest tam rozstaw osi w mm w modelu.
.Ichqrs (Slmsh) 202Lc 22 51 806 2912-6 b p.jpg
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
I ja z przykrością muszę tu nieco dołożyć od siebie. Model tego wagonu ze stajni JGT po rozpakowaniu przesyłki niemal rozleciał mi sie w rękach! poodpadaly wszystkie klejone ? elementy jakie były na pudle wagonu, do tego paluchy !! Paskudne, duże 2 odciski palcow ! Ciezko było reklamować ale to co przyszło po KILKU tygodniach z powrotem, przedstawiało jeszcze bardziej tragiczny wygląd.Finał jest taki ze model za naprawdę grube pieniadze,, gnije,, sam juz nie wiem w krórym kącie pokoju, a szkoda. I tak samo jak kolega przedemna napisał, nic osobistego do P.Marcina nie mam, fajny człowiek, z pasją. Tylko na litość boska ,ludzie , troche szacunku do siebie i do swojej pracy.
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
Może uda mi się poprawić rozstaw osi tego wagonu. Niestety wiąże się to z rozcinaniem podwozia, przekładaniem jego części, sklejaniem, szpachlowaniem i odtwarzaniem przebiegu ostojnic. Być może trzeba będzie uzupełniać jakieś kalki. No i oczywiście malowanie. Jak się za to zabiorę to wstawię jakąś relację. Na razie trochę straciłem do tego modelu serce. W sumie można by to reklamować bo to wada ukryta wyrobu. Przecież nie można mierzyć każdego modelu, czy aby kluczowe wymiary są utrzymane w tolerancji jaką determinuje jego cena. No cóż miało byś tak pięknie, a wyszło jak zwykle.
Nie mam nic do kolegi jan-lok
Przepraszam kolegę jan-kol za tą literówkę.
 

Hardtech

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
92 0 0
Moim zdaniem gra nie warta świeczki, oczywiście zrobisz co chcesz ale, nie warto przerabiać tego wagonu i jeszcze za takie pieniądze... Po prostu złóż reklamacje i tyle. Rozumiem przerabiać kity, jakieś tanie modele, ale nie model za nie małe pieniądze. Dlatego w moim przypadku rezygnuję z zakupów modeli małoseryjnych ze względu na cenę i by właśnie unikąć rozczarowania i frustracji po wadliwych modelach, co na szczęście jest rzadkością.
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
Moim zdaniem gra nie warta świeczki, oczywiście zrobisz co chcesz ale, nie warto przerabiać tego wagonu i jeszcze za takie pieniądze... Po prostu złóż reklamacje i tyle. Rozumiem przerabiać kity, jakieś tanie modele, ale nie model za nie małe pieniądze. Dlatego w moim przypadku rezygnuję z zakupów modeli małoseryjnych ze względu na cenę i by właśnie unikąć rozczarowania i frustracji po wadliwych modelach, co na szczęście jest rzadkością.
Muszę to jeszcze przemyśleć. Akuratnie w moim modelu nic nie odpada, wszystkie elementy się trzymają łącznie z farbą. Jak złożę reklamację to jak zostanie uznana to model stracę, bo przecież jan-kol nowego podwozia mi nie wyśle bo wszystkie są takie same. Chyba,że się mylę.
I tu mam apel do posiadaczy tych chłodni. Jeżeli możecie to pomierzcie rozstaw osi w waszych modelach.
A może kolega jan-kol poprawi sam podwozie matkę i odleje poprawione podwozia. ja nawet byłbym skłonny kupić takie razem z kalkami jeżeli będzie puszczone po tzw. "kosztach".
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 66
Tabor 13
Tabor 13
Tabor 35
Tabor 36

Podobne wątki