• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Z (1:220) Jeszcze mniejsze - auta 1:220

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Paweł,
Ociupinkę spiłuj tego koguta, tak 1/3 jego wysokości i będzie ideolo(y)
Kogut poprawiony. A tablice rejestracyjne chyba trzeba będzie dołożyć - coraz bardziej się do tego przekonuję.

Kalkowania ciąg dalszy - czyli dalsza praca nad sprzętem na eszelon 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej. Tak na marginesie warto zauważyć, że propaganda mówiła o Wojskach Obrony Wybrzeża a 7ŁDD ćwiczyła desanty morskie i jej celem miało być wybrzeże ale ... duńskie.
Do rzeczy jednak. Jak się ogląda stare zdjęcia do większość jednostek w LWP swoje pojazdy bojowe i pomocnicze miało oznaczone numerami taktycznymi bądź numerami taktycznymi - ciężki sprzęt bojowy miał także biało-czerwone szachownice. Wybrane na eszelon jednostki 7ŁDD (NIebieskie Berety) i 6DPD (Czerwone Berety) jako jednostki elitarne miały swoje logotypy które nie tylko były plakietkami na mundurach ale były naniesione na większość sprzętu zmechanizowanego. Czy ktoś wie czy był to specjalny przywilej ? Nie kojarzę zbyt wielu zdjęć sprzetu innych jednostek który te symbole miałby naniesione.
W efekcie oznakowanie i wygląd tego sprzętu jest ... ciekawszy.
Na początek Stary 66. Zdjęcia historyczne pokazują dwa miejsca naniesienia tych oznaczeń (fotki oryginałów znalezione w Internecie, w większości na forum byłych żołnierzy tej jednostki) - wraz z numerem rejestracyjnym na tylnej burcie skrzyni i na rogach kabiny pod szybami.

ciezarowka.png


poligon_6_128.jpg


A tutaj jeden z dawców numeru ...

Bez tytułu.png


Pozostałe dwa numery zrobiłem "na oko" zakładając że przyszła cała partia samochodów do jednostki. Symbole na kabinie są trochę przeskalowane ale jak to mówią praktycy małych skal (czasem tak trzeba i dobrze to modelowi robi). W 1/220 wyszło coś takiego:

IMG_3626.jpg


Drugi rodzaj sprzętu to samobieżne działa przeciwlotnicze ZSU57-2 - najpierw oryginały:

zsu-57-2.png


su.png


i moje miniaturki

IMG_3634.jpg


Po raz kolejny przekonuje się, że w tej skali kalkomanie robią dużą różnicę.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
jako jednostki elitarne miały swoje logotypy które nie tylko były plakietkami na mundurach ale były naniesione na większość sprzętu zmechanizowanego. Czy ktoś wie czy był to specjalny przywilej ? Nie kojarzę zbyt wielu zdjęć sprzetu innych jednostek który te symbole miałby naniesione.
Na to pytanie chętnie bym odpowiedział wyczerpująco, bo to mój konik, tylko że zajęłoby mi to dwadzieścia stron, bo to rozległy i cholernie ciekawy temat.
No więc w skrócie:
Oznaczenia taktyczne na pojazdach mają swoją historię w naszej armii (bo tylko do tego się ograniczę) już przed II wojną. Wtedy oparte były na kodzie kolorystycznym poszczególnych broni (podobnie jak patki na mundurach), mającej w większości swoje odniesienie do kolorystyki mundurów doby napoleońskiej - np piechota to kolory granatowy i żółty, kawaleria to granatowy i amarantowy itd (odsyłam do prac pana Adama Jońcy).

W II wojnie światowej nasze wojska przyjęły systemy od armii od których szeregi zasililiśmy - francuskiej, brytyjskiej, sowieckiej. System francuski był podobny do naszego przedwojennego, brytyjski (bardzo rozbudowany) oparty na tablicach kolorowych z cyframi. Sowiecki natomiast (najuboższy) oparty przeważnie na znakach (czyli figurach geometrycznych) używanych na mapach taktycznych. I tak w oznaczeniach jednostek pancernych dominował np romb (jak np w naszym 4 pułku czołgów ciężkich), bo po prostu tak sowieci na mapach oznaczali czołg lub pododdział czołgów. W przeciwieństwie do armii brytyjskiej czy niemieckiej system sowiecki był bardzo nieprzejrzysty, co oczywiście miało służyć utrudnieniu wrogowi identyfikacji własnych wojsk.

Po co właściwie te znaki (stosowane do dziś w oparciu o taktyczne symbole natowskie)- głownie chodzi o usprawnienie regulacji ruchu w strefie przyfrontowej. Jeśli jakaś dywizja wchodzi w dany rejon, służba ruchu dostaje informację jak wygląda oznaczenie pojazdów danej dywizji i w jakie rejony mają być kierowane jej pododdziały. Żołnierz stojący na skrzyżowaniu nie musi pytać kierowcę każdego pojazdu z jakiej jest jednostki, tylko wskazuje kierunek widząc symbol na błotniku. Dodatkowo przy pojazdach alianckich (a dziś także i naszych) istnieje system oznaczeń (cyfra w kółku na przedzie pojazdu) określający ciężar który pozwala służbie ruchu kierować jej tak by nie ucierpiała na tym infrastruktura (np by czołgi nie zawaliły mostu).

A teraz okres powojenny
Jeśli wejdziesz w wikipedii na strony dywizji LWP znajdziesz znaki na pojazdach np:
https://pl.wikipedia.org/wiki/4_Pomorska_Dywizja_Zmechanizowana
https://pl.wikipedia.org/wiki/8_Dywizja_Zmechanizowana
https://pl.wikipedia.org/wiki/11_Drezdeńska_Dywizja_Pancerna

Często znak dywizji łączony był z systemem liter i cyfr (wpisanych w ten znak) oznaczających określone pododdziały danej dywizji.
Znaki 6tej i 7mej dywizji były bardziej widoczne i lepiej rozpoznawalne, ale każda z dywizji miała swoje oznaczenie, bo inaczej być nie mogło.
1280px-BMP1_WPT_6_87.jpg

t55_merida.jpg


Paweł, naprawdę mógłbym jeszcze długo, ale to chyba na razie musi Ci starczyć;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na pierwszym zdjeciu to chyba UK1488 (Robur1800) Moze ktos ma wiecej zdjec tych samochodow jezdzacych w 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej?

Zobacz załącznik 716559
Zrodlo: https://forum.odkrywca.pl/topic/701503-robur-4x4-w-wojsku-polskim/
Przepraszam za offtop
Super że taki off-top wszedł tutaj (choć pewnie nie za wielu tu zagląda). Przypomniałeś, że robury pasują też do 7ŁDD - mam dwa w wersji wojskowej więc tez na ten eszelon się załapią. Wygląda na to jednak, że będzie trudno dodać im te symbole dywizji - są malutkie chyba w prawym dolnym rogu klapy. Czy były na kabinie pod szybą - nad kierunkowskazem ? Jest to możliwe ale dla mnie to zdjęcie jest niejednoznaczne. No ale jak się da i nawet jak będzie trochę fantazji to by nie było dyskryminacji - chyba spróbuję tam położyć kalki z kotwicą.
Na Roburach w 7ŁDD były montowane działka p-lot.

Zdjęcie które pokazałeś rodzi jeszcze dwa pytania:
1. Czy ktoś ma zdjęcie SKOTa z 7ŁDD - widać je po prawej - pewnie też miały symbol - tu nie jestem pewien czy jest on na burcie - tak +/- na środku pojazdu ?
2. Co to za pojazdy "w drugim szeregu" po obu stronach Robura - juz na platformie kolejowej ? SKOTy ?

Jak ktoś ma fotki sprzętu 7ŁDD (nie tylko Roburów) to zapraszam. Oczywiście mam już trochę znalezionych w sieci (TOPASy, MT-LB, PT-76, Star 266, UAZ i chyba Ziły lub Ural-e) ale szukam co jeszcze pasuje. Znalazłem też fotkę z BRDM-2 -ale też trudno powiedzieć czy i gdzie miał ten pojazd emblemat dywizyjny.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na to pytanie chętnie bym odpowiedział wyczerpująco, bo to mój konik, tylko że zajęłoby mi to dwadzieścia stron, bo to rozległy i cholernie ciekawy temat.
....
Paweł, naprawdę mógłbym jeszcze długo, ale to chyba na razie musi Ci starczyć;)
Adaś - jak mnie najdzie szczegółowe pytanie - dam znać. Jak skończę 6PDPD i 7ŁDD to zinwentaryzuje resztę sprzętu - na pewno będzie to zmierzało w kierunku jakiejś jednostki pancernej ...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Fajne te maleństwa. Jeszcze oznaczenia i będą z naszego wojska. :)
Oznaczone będą bardzo ciekawie - w barwach 6PDPD wracającej z ćwiczeń w Erfurcie (jedyny raz jak skakała cała dywizja - 6 tys chłopa). Numery będą radzieckie ale będzie oznaczenie dywizyjne. Nie będzie jednak polskiej szachownicy bo wtedy te czołgi ich nie miały.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Czyli pełen realizm. Super. (y) Będzie to pięknie wyglądało jak postawisz je na wagonach. (y)
Udało się dojść do zdjęć przez poszukiwania w necie i nawiązany kontakt z modelarzem plastikowym z forum Modelworks, który mocno idzie w 6PDPD i ma dużą wiedzę i materiały. Pozostaje tylko pytanie czy wtedy mogły też wracać Stary66 - że 6PDPD je miała to pewne ale czy tam - nie mam potwierdzenia. To jednak tak charakterystyczne ciężarówki, że nie mogę się powstrzymać. Będą też SKOTY, BRDM1 oraz GAZ69 - te były na tych ćwiczeniach na 100%.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
Świetne te miniaturki. Podoba mi się coraz bardziej ta miniaturowa skala.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Inne tematy spowodowały, że samochody sobie czekają ... Postanowiłem jednak trochę podziałać. Na warsztacie wylądował Star 28 - podstawowy problem to to, że ma przednią szybę w jednym kawałku - bez słupka. Tak duża powierzchnia jest praktycznie nie do zrobienia z ClearFixa (tak robię mniejsze okna). Problematyczne jest też "wpuszczenie" jej głębiej w szoferkę bo nie ma zbytnio o co się oprzeć. To co mi się udało - na zdjęciach - trochę odstaje co widać raz bardziej, raz mniej zależnie od kąta patrzenia. Myślę, że gdyby krawędź była pomalowana na czarno to wyglądałoby to trochę lepiej. Na szybę użyłem resztek szyb do podklejania z modeli budynków - przyklejone Pattexem typu wikol. Może macie jakieś sugestie jak to zrobić jeszcze lepiej ? Mam jeszcze kilka tych Starów więc pole do eksperymentowania i poprawek jest spore:

IMG_3939.jpg


IMG_3940.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
@Zdrada69, a jakbyś tą plastikową szybkę podkleił od wewnątrz kabiny i na to rozlał delikatnie tego clearfixa, aby podnieść jej grubość do lica ze słupkami? Da się to tak zrobić ??