• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz MEX 1:43

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Na obu zdjęciach są właśnie miejskie Mexy i mam jeszcze co najmniej dwie fotki Mexów, na których daje się policzyć te "kostki" i wychodzi TO SAMO! No ale może to tylko w Poznaniu "na bogato" jeżdżono, a gdzie indziej były tańsze i "mniej kostkowe" stosowane ...
Słuchaj nie krzycz na mnie ;) Po drugie w tej skali jesli będzie więcej niż 40 tych "kostek" to na modelu bedą kreseczki a nie "kosteczki" ;) i bedzie wyglądał znowu jak jakaś partanina zabawkowa a nie o to przecież chodzi. Chodzi natomiast aby było jak najwiecej tak charakterystycznych cech tej opony. Nie zawsze dużo i wiecej znaczy lepiej. Tak samo jak z tymi łączeniami na obręczy, których po pomalowaniu bedzie mozna pod mikroskopem szukać ;) a i tak pewnie sie ich nie znajdzie a jeśli już to bardziej bedzie kojarzone ze skazą niż prawidłowym elementem felgi.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
To co ty pokazałeś to opony do dalekobieżnych Jelczy czyli 014 ;) a w miejskim ruchu stosowano opony tańsze i były one z 36, 40 i 41 "kostkami" ;) U nas w PRL-u najpowszechniej chyba stosowane bo uniwersalne.
Na obu zdjęciach są właśnie miejskie Mexy i mam jeszcze co najmniej dwie fotki Mexów, na których daje się policzyć te "kostki" i wychodzi TO SAMO! No ale może to tylko w Poznaniu "na bogato" jeżdżono, a gdzie indziej były tańsze i "mniej kostkowe" stosowane ...
Jak już chcecie tak bardzo liczyć te lamelki w oponach to poniżej wklejam zdjęcia zrobione przed chwilką przeze mnie z książki Pana Wojciecha Połomskiegi pt. "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970.
Pierwsze to zdjęcie tylnego koła Jelcza Mex przegubowego a drugie to zdjęcie z hali produkcyjnej Jelcza.

IMG_3523.jpg
IMG_3524.jpg
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
A ja dorzucę od siebie sposób na usunięcie wycieraczek.
1 . zeskrobujemy wycieraczki nożykiem (tapeciakiem) nie przejmując się że gdzieś nam się skrobnie dobra powierzchnia szyby
Pomysł bardzo dobry. Dla niewtajemniczonych w tego typu modyfikacjach dorzuciłbym, aby jednak starać się nie zrobić zbyt głębokich rys w powierzchni szyby. Każde uszkodzenie, które znajdzie się poniżej zewnętrznej powierzchni szyby będzie wymagało zebrania materiału z całej szyby aż do "dna" uszkodzenia.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Jak już chcecie tak bardzo liczyć te lamelki w oponach to poniżej wklejam zdjęcia zrobione przed chwilką przeze mnie z książki Pana Wojciecha Połomskiegi pt. "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970.
Pierwsze to zdjęcie tylnego koła Jelcza Mex przegubowego a drugie to zdjęcie z hali produkcyjnej Jelcza.

Zobacz załącznik 558959 Zobacz załącznik 558960
Pierwsze ma 46 "kostek" a drugie grubo ponad 50 ;)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
uff to dobrze. Bo pierwsze sztuki już się materializują.

Niestety mam problemy maści finansowej. O ile cena felg 31zl ( poza forum 33zł) za felgi wydają się być akceptowalne to niestety koszt druku felg jest zdecydowanie wyższy niż się spodziewałem. Dlatego uruchamiam kontakty i najprawdopodobniej opony będą odlewane by obniżyć ich cenę.
Komplet felg i opon prosto z drukarki wychodzi mi 154zł
Przyznaje z ręką na sercu, że nie spodziewałem się tak wysokiej ceny końcowej.
Ale zapewniam, że postaram się porządne odlewy.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
uff to dobrze. Bo pierwsze sztuki już się materializują.

Niestety mam problemy maści finansowej. O ile cena felg 31zl ( poza forum 33zł) za felgi wydają się być akceptowalne to niestety koszt druku felg jest zdecydowanie wyższy niż się spodziewałem. Dlatego uruchamiam kontakty i najprawdopodobniej opony będą odlewane by obniżyć ich cenę.
Komplet felg i opon prosto z drukarki wychodzi mi 154zł
Przyznaje z ręką na sercu, że nie spodziewałem się tak wysokiej ceny końcowej.
Ale zapewniam, że postaram się porządne odlewy.
154zł o_Oo_Oo_O No to ta cena jest wprost zabójcza :eek: Musowo trzeba aby ktoś zaczął je odlewać
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
no właśnie.
Znam takiego magika. Zrobi to na pewno dobrze. Ale wypadało by wiedzieć ilu będzie chętnych.
Koszt felg raczej się nie zmieni i wynosi 31zł
opony myślę że jest szansa zejść na 50zł za komplet opon
A więc razem 81zł. za komplet felg i opon.
Wszystko to mała grupa odbiorców.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
no właśnie.
Znam takiego magika. Zrobi to na pewno dobrze. Ale wypadało by wiedzieć ilu będzie chętnych.
Koszt felg raczej się nie zmieni i wynosi 31zł
opony myślę że jest szansa zejść na 50zł za komplet opon
A więc razem 81zł. za komplet felg i opon.
Wszystko to mała grupa odbiorców.
Wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej by było gdyby zrobić do tego celu komplet całych kompletnych kół i w oparciu o taki zestaw robić odlewy bo to znacznie bardziej obniży koszta wytworzenia/odlania takich kompletnych zestawów kół. Wydaje mi się, że takowy zestaw gotowych kół nie powinien i raczej nie może kosztować, więcej niż 50zł. Bo jak to się ma w stosunku do cen zywicznych zestawów całych modeli w tej samej dokładnie skali, i to nie byle jakich a kosztują mniej więcej 150zł - 200zł.
Aby nie być gołosłownym to tak na szybko:

http://allegro.pl/star-244-skrzynia-samozalad-hiab-prl-zywica-1-43-i7217643232.html
star244.JPG


http://allegro.pl/star-244-straz-poz-prl-zestaw-zywica-skala-1-43-i7223688629.html
starstraz.JPG


http://allegro.pl/star-266-warsztat-prl-zestaw-zywica-skala-1-43-i7223687633.html
star266.JPG

czy też cały "ogórek"
http://allegro.pl/jelcz-lux-autobus-ogorek-prl-kit-zywiczny-1-43-i7221710486.html
ogorek272.JPG

Ja wiem, że są koszta i w ogóle nikt niczego nie robi charytatywnie ale jesli cena takiego zestawu kół bedzie tak wysoka to nie wróże sukcesu temu przedsięwzięciu niestety. :( Jesli ta cena o której piszesz nie ulegnie zmianie to ja jednak zrezygnuję z tych kół niestety. Ja potrzebuję najmniej 2-3 kompletów a to w tym momencie wygeneruje mi takie koszta, że bardziej opłacalne stanie się kupno całych zestawów żywicznych tych ogórków niż to przerabianie :(
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Monolit oczywiście będzie taniej. Zdecydowanie. W dodatku plastikowy. Ale wydaje mi się że to taka trochę bida.
Tak mi to wyszło.
Jak widać felgi na opony pasują idealnie.
20180314_183005.jpg
20180314_183053.jpg
20180314_185939.jpg
20180314_190108.jpg
20180314_183034.jpg
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Miałem na myśli, że opona powinna być gumowa. Felga plastiokowa. Dwa oddzielne elementy.
Niby tego nikt nie będzie macał i jak się postawi to wizualnie nikt nie odróżni czy to jest monolit czy osobne części i jaki to materiał.
Ale dla mnie to taki trochę niedosyty taki monolit.
Choć na pewno znajdą się magicy którzy to już tak spatynują, że będzie glancuś.
Drukuję na formlabs 2
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
Gumowe oponki to są dobre do zabawek. Ja zdecydowanie wolę opony z tworzywa lub odlane w żywicy, z którymi w przyszłości nic się nie stanie. Jeśli o mnie chodzi, to wolę monolit, tak żeby można to było pomalować, spatynować. Pisałbym się na dwa komplety za 80zł szt. Jeśli cena będzie niższa tak jak wspomniałeś to pewnie trzy.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
Coś mi nie pasuje w tych kołach... Patrząc na zdjęcia oryginałów to wysokość opony jest mniejsza niż promień felgi, a w Twoich kołach wysokość opony wygląda jakby była większa od promienia felgi. Jak dla mnie to trzeba by to poprawić. Ale może to zniekształcenia zdjęć?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:43 12
Skala 1:43 71

Podobne wątki