• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz MEX 1:43

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#81
Koledzy nie bądźcie bardziej papiescy od Papierza. Toż to tylko model, a nie recepta aptekarska. Moim zdaniem felga jak najbardziej przypomina oryginał, o to chyba nam chodzi.
I jeszcze w tej skali. Polowa szczegolow zginie w mrokach dziejow :)
Ja wychodzę z założenia, że jak już robić to tak jak się należy a nie "półśrodkami". W końcu chodzi o skalę 1:43 a nie 1:87. Na forum często pada stwierdzenie, że modelom brakuje "finezji" a te szczegóły nadadzą finezji właśnie, więc przestańcie pisać takie stwierdzenia bo chyba o to wszystkim zawsze chodzi aby model był jak najdoskonalszy w stosunku do oryginału. A te szczegóły nad którymi pracujemy będzie widać jak najbardziej.

popowe moje sugestie są takie:

1. Ten kształt ma być bardziej jak "V" bo obecnie jest bliżej kształtu "Ώ" obok wkleiłem zbliżenie oryginału. Kształt "przekroju" też troszkę inny powinien być i go prowizorycznie też zaznaczyłem.

2. Tą wypukłość zmniejszyłbym/obniżyłbym o jakąś 1/3 i to chyba było by już tak jak należy.

felga (1).2.jpg



Co do wyboru obręczy to daj kolegom chwilkę i niech się wypowiedzą.

Z tylną felgą wstrzymaj się jeszcze trochę bo "rozsiałem wici" i zdobędę zdjęcia zrobione specjalnie do tego projektu :)
 
Ostatnio edytowane:

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
#82
Wojtek to wszystko pięknie wygląda na takim projekcie, ale możesz mi wierzyć że takie pierdoły i tak zginą na gotowej feldze, pomalowanej lakierami. Niech to po prostu będzie felga najbardziej zbliżona do tych z Ogórków, ale bez zbędnego kombinowania.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#83
Panowie macie rację. Ale dzięki tej dyskusji dekielek ma poprawniejszy kształt, Nakrętki zmieniły się z śruby, a ramiona nie mają złego wzoru.
Warto poczekać jeszcze dwa -trzy dni i zrobić poprawne obręcze.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#85
Zatem zrobimy dzieloną.
jeżeli chdzi o samą gwiazdę to co kol. Maverick zaznaczył jako V spróbuję poprawić.
pozycji 2 nie będę ruszał. gdyż ten próg ma 0,3mm
A teraz pytanie czy zaznaczony element jest płaski?
ogorek06.jpg


Czy wygląda jak na tym zdjęciu?
felga ororek przod.JPG


Nad niektórymi elementami nie warto się modlić.
W meleksie zrobiłem bieżnik na oponie który w druku wyszedł. A żeby go zobaczyć trzeba patrzeć przez lupę.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#86
Aha. I co z oponą? Ja mogę wydrukować plastikową. Czy zlecać odlew z gumy? Na pewno to w jakiś sposób podnosi koszt.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
#87
Jeśli o mnie chodzi to zawsze wolę z tworzywa czy żywicy. gumowe mnie nie przekonują, mam złe doświadczenia z pękającymi lub twardniejącymi i potem rozpadającymi się w proch.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#89

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#90
Dzięki Panowie za wypowiedź.
Oświeciło Mnie, że kiedyś byłem w Otrębusach i tam fotografowałem ogórka. Felgę widać dość dobrze. Element o który pytałem pokrywa się z tym co napisał Maverick.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#91
Obawiam się, że dużo lepiej nie będzie.
Czy tak może zostać czy są jakieś drastyczne błędy?
felga.jpg
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#92
Próbny wydruk. Jeszcze ciepły ( znaczy mokry z płukania w %) Jutro wydrukuję ponownie gdyż nie zauważyłem, że podczas poprawek nie wstawiłem ponownie ochraniaczy na śruby.
no ale już widać jak mniej więcej będzie się prezentować. Zważywszy, że ma jedynie 12mm średnicy chyba nie jest źle.
20180308_190538.jpg
 
Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#95
Fotki felgi tylnej już dostałem na PW. Dostałem je na PW więc bez zgody darczyńcy na razie nie publikuję. opublikuje rysunki jak zrobię. :)
Kolega Kapitan Dotkną bardzo delikatnego tematu.
Jeżeli było by dużo chętnych, zlecił bym znajomemu odlanie felg oraz opon. (robi to naprawdę dobrze)
Natomiast w przypadku 10-15 kompletów to się nie opłaca. Taniej wyjdzie drukowanie.
Co nie oznacza, że drukowanie jest tanie. Przeciwnie. A fajnie by było jeszcze na tym zarobić by maszyna sie zaczęła zwracać :-(
Przewiduję, że same felgi będą kosztowały około 20 zł :-(
Opony tańsze nie będą :-(
Wiem drogo.:-(
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#96
Dawka wiedzy:
Najprawdopodobniej zrobię dwa rodzaje felg. Jedną 12mm taką jak pokazałem w wątku ( bez pierścienia montażowego które kryją się pod oponą w oryginalnej feldze z modelu), oraz drugą 12,5mm z zrobioną tak by można było zamontować oryginalne opony. ( Z pierścieniem)
Oraz dostałem zgodę na publikację zdjęć felgi.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#97
Panowie coś zacząłem rysować. Ale chyba zrobiłem wygięcie ramion w złą stronę. Proszę o weryfikacje. Zrobiłem je wygięte do góry a chyba powinny być do dołu.
Sam nie wiem już oczopląsu dostaję.
f1.jpg f2.jpg
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Panowie coś zacząłem rysować. Ale chyba zrobiłem wygięcie ramion w złą stronę. Proszę o weryfikacje. Zrobiłem je wygięte do góry a chyba powinny być do dołu.
Sam nie wiem już oczopląsu dostaję.
Zobacz załącznik 557697 Zobacz załącznik 557698


Jest fajnie ale jak zwykle mam par spostrzeżeń:

1. Ten element powinien być "wklesły" w przeciwieństwie do felgi przedniej.

2. Ten element natomiast powinien być bardziej zaokrąglony bo teraz jest zbyt kanciasty.
"A" tutaj powinno być troszke "grubsze" bo na oryginalnym zdjeciu felgi jest mnóstwo brudu, który zasłania prawdziwą wysokość/grubość tej powierzchni.

3. No i tutaj po pierwsze:
"podstawa piasty" powinna być troszke węższa tak jak zaznaczyłem żółtym pierścieniem, po drugie:
powinna sie ona troszke zweżać ku górze do miejsa gdzie jest przykrecana "obudowa łożyska", którą zaznaczyłem na tym zdjeciu:
a1.jpg

4. Tych elementów nie powinno być. One nie istnieją.

f12.jpg


To tyle co zauważyłem
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:43 12
Skala 1:43 71

Podobne wątki