• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz MEX 1:43

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#41
@popowe nie słuchaj takich rad abyś zaprzestał pracy nad swoimi kołami do tego "ogórka" tylko rób te koła bo twoje mogą być lepsze i tańsze a po drugie tutaj masz już kilku klientów na takie koła.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#42
Jak tak patrze to jeszcze szybki by sie przydalo ogarnac. Te plaskie, boczne to mozna z pmma cietej laserem zrobic ale te z przodu i z tylu to juz jakas forma do wygiecia by sie przydala.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#45
Koła zrobię nawet jak nie będzie chętny. Mam taki kaprys by zrobić to samodzielnie.
A będziesz robił tylko ten wzór kół:
ogorek06.jpg



czy może skusisz się aby zrobić i takie jak ma ten z poniższego zdjęcia? :

jelcz 2.jpg



a żeby uprzedzić stwierdzenia, że takie koła miały tylko dalekobieżne wersje "ogórka, co jest nie prawdą, to:

279.jpg

nowysacz78a.jpg
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#50
Wygląda bardzo dobrze (y)

A właśnie dotarły do mnie moje 3 ogórki :D
Pierwsze wrażenie to zaskoczenie, że są tak fajnie wykonane bo spodziewałem się bardziej "zabawkowego" wyglądu a tutaj pełne pozytywne zaskoczenie i muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze.
Prawdę mówiąc gdyby te koła były wykonane tak jak w tym żywicznym modelu to bez krępacji śmiało postawiłbym go wśród modeli z serii Kultowych Aut PRLu i nie wyrózniałby się wcale aż tak bardzo jakością wykonania od tamtych modeli. A jeszcze gdyby tak miał wszystkie światła "szklane" i porządne felgi to śmiało można by było go nazwać modelem niczym nie odbiegającym jakością wspomnianym modelom z serii KAP.

Oczywiście gdy tylko mój syn zobaczył co przyniósł kurier, z miejsca starciłem jednego "ogórka" :D i zostały mi tylko dwa :D Ale i tak dokupię sobie na bank przynajmniej z 5 sztuk więcej i posłużą mi do przeróbki na inne wersje, takie jakby chociażby dwa rodzaje "przegubowców".

Tak jak już było wczesniej opisywane "ogórki" są troszkę żle zapakowane i raczej nie ma szans na to aby doszły bez uszkodzeń, co jest minusem niestety.
Zapakowane są jak to bywa w typowych zabawkach czyli są w kartoniku z "okienkiem", w środku jest następnie kartonowa "podstawka do której jest przymocowany za obie osie "ogórek" a jest to zrobione za pomocą drucika, który następnie od osi przechodzi pod spód kartonowej podstawki.
Niestety nie ma żadnego dodatkowego umocowania, które spowodowałoby unieruchomienie "modelu".
"Model" najzwyczajniej w świecie "buja się" obijając na boki obijając się o boki karonika w którym jest zapakowany.
Jak zapakowany i zabezpieczony jest "model", i mocne są te "obijania się" modelu widać na poniższych zdjęciach. Tak jak pisałem wyżej, w sumie nie jest mozliwe aby model dotarł do nas cały i zapewne bedzie miał połamane lusterko/lusterka tak jak każdy z moich trzech "ogórków" bo każdy miał połamane jedno z lusterek.

A tak to mniej więcej wyglada:

P3060083.JPG


Tak wyglada natomiast wspomniane przeze mnie mocowanie "modelu":

P3060084.JPG



Tu widać jak mały jest "prześwit" między modelem a kartonową podstawką wyjmowaną z kartonika/opakowania na której widać ślady po uderzeniach lusterka, które oczywiście się ułamało:

P3060085.JPG



A tak wyglada ta kartonowa podstawka do której jest przymocowany model. Widać bardzo wyrażnie ślady po tym jak model się o nią obijał, bo oprócz zniekształceń jest też, a raczej są, ślady farby na niej co pokazjue jak intensywnie poruszał się żle przymocowany do niej model.

P3060087.JPG


To tak na szybko z moich "wrażeń" co zaobserwowałem/zobaczyłem i potrafiłem opisać.
A konkluzja jest taka, że jestem bardzo miło zaskoczony nawet pomimo tych wszystkich "minusów", które opisałem.

Pozdrawiam
Maverick
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#51
tak teraz patrzę na tą twoja felgę i nie daje mi jeden szczegól spokoju.
Chodzi mi o to, że krawędż, którą zaznaczyłem na twoim projekcie nie występuje na oryginalnej feldze z tego co widzę na zdjęciach tego rodzaju felg. Jest aż nadto zbyt kanciasta/ostra w porównaniu do orygilału (ta powierzchnia). Powinna być bardziej wypukła i okrąglejsza, nie tworząca jak gdyby drugiego elementu lecz jeden "obły" element. Chyba wiesz co mam na mysli?

FOTO NR 1
felga2.jpg


FOTO NR 2
felga3.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#52
Jeszcze jeden szczegół zauważyłem. Ten element/powierzchnia zaznaczona na fotografii na pomarańczowo u Ciebie w projekcie jest jako "wklęsły" a powinien być "wypukły".

FOTO NR 3
felga31.jpg
 
Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#53
To jest cień. Obracałem plik kilka razy i nie mogłem ustawić by nie było takiego wrażenia.
Plik który zaznaczyłeś na czerwono poprawię.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#54
To jest cień. Obracałem plik kilka razy i nie mogłem ustawić by nie było takiego wrażenia.
Plik który zaznaczyłeś na czerwono poprawię.
Nie bardzo "chwytam" co jest cieniem a co poprawisz? :)

P.S. Dla ułatwienia ponumerowałem zdjęcia w postach wyżej ;)
 
Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#58
Dzięki za dobre słowo. Według moich przymiarek bo liczeniem tego nazwac nie można felga powinna mieć jakieś 12mm średnicy. Co wy na to?
Na samej feldze daleko nie zajedziemy tak więc częściowo zaadoptuje felgę z Autosana H9. zmienić trzeba tylko bok opony by były nacięcia na styku poziomym i pionowym.

Felgę na tył zacznę robić jak tylko znajdę dobre zdjęcie.
 

Załączniki

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#59
Znowu znalazłem kilka szczegółów do poprawki:

1. Na tych mocowaniach obręczy ze "srodkiem" felgi powinno być zamiast "stopni" zaokrąglenie.

2. Na tym elemencie gdzie jest śruba powinny być "uszy" zakrywające/zabezpieczajace śrubę przed uszkodzeniem.

3. Sama śruba powinna być zdecydowanie wyższa.

felga2 (1)1.jpgNUMER.jpg


ogorek06.jpgNUMER.jpg
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
#60
Według moich przymiarek bo liczeniem tego nazwac nie można felga powinna mieć jakieś 12mm średnicy. Co wy na to?
Rozmiar tych felg w oryginale to 20 cali a to jest 50,8cm teraz to tylko trzeba przeliczyć na skalę 1/43 a to jest w mm 11,81 :). Czyli zaproponowane 12mm jest jak najbardziej ok.

Tu przy okazji bardzo przydatny program do obliczeń modelarskich:
http://www.epomoce.pl/skalator#
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:43 12
Skala 1:43 71

Podobne wątki