• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz MEX 1:43

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
822 1 0
Jako że koła, to dodam 3 grosze , szkoda że nie pomyślałeś o ugięciu opony, w mojej skali (1/35) mega wypasione koła robi np DEF Model można podejżeć co i jak, a wydruk jak na Form całkiem niezły jak widzę od czasu 1+ poszli całkiem ładnie do przodu.
Oglądam dalej
Pozdrawiam
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Coś mi nie pasuje w tych kołach... Patrząc na zdjęcia oryginałów to wysokość opony jest mniejsza niż promień felgi, a w Twoich kołach wysokość opony wygląda jakby była większa od promienia felgi. Jak dla mnie to trzeba by to poprawić. Ale może to zniekształcenia zdjęć?
Tu się nie zgodzę z Mafo
To zdjęcia do porównania gdzie na zdj. nr 1 jest odmierzona wysokość opony i przeniesiona na promień felgi promień felgi, a na zdj.nr. 2 promień felgi przeniesiony na oponę.


1.
20180314_1830052.jpg



2.
10996222.jpg
 
Ostatnio edytowane:

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Jakie byście chcieli wymiary?
podajcie średnice felgi oraz opony
całe koło obecnie ma 23mm średnicy.
felga ma 12mm
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.404 47 0
Patrzę tak sobie na te moje Ogórki i coś mi nie pasuje z przodem. Nie macie wrażenia że zderzak jest zbyt duży a w zasadzie za wysoki przez co za bardzo podchodzi pod grill i światła?
272.jpg
jelcz-735x400.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
Nie macie wrażenia że zderzak jest zbyt duży a w zasadzie za wysoki przez co za bardzo podchodzi pod grill i światła?
Mamy... W tym Jelczu zderzak ma zbyt dużą wysokość, co widać na Twoich zdjęciach. Tu trzeba by zdecydowanie zmniejszyć ten zderzak i parę innych elementów, żeby przypominał oryginał.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
No to czeka mnie szlifowanie. Cóż nie takie rzeczy się robiło.:cool:
Ja wiem, że Ty Piotrze dasz sobie z tym Jelczem radę. Choć z tego co widzę, to czeka Cię mnóstwo szlifowania, choćby na przedniej szybie, zmianę lusterek i ich umiejscowienia itd.
 
Ostatnio edytowane:

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.404 47 0
Szyby idą na fajans. Będę robił nowe. Panowie mam pytanie co do Ogórków z galeryjką z tyłu. Zauważyłem że nie mają na boku tego wcięcia pod tablicę kierunkową, ale bardziej mnie ciekawi jakie mają z przodu światła. Czy są takie jak w tym modelu czy jednak takie jak we wcześniejszych wersjach czyli nieco bardziej schowane w budę? Niestety nie mogę znaleźć zdjęć, na których byłby widoczny przód i jednocześnie była pewność że na tyle jest galeryjka. Pomijam inne detale takie jak umiejscowienie siedzisk bo też mi się wydaje że był inny układ.
Może kolega @Adam66 coś mi podpowie jako znawca Warszawy i tego co po niej jeździło.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Ogórki były (w uproszczeniu) dwa.

Skoda i Jelcz

Skoda miała pełny zderzak z tyłu, schowane światła, i INNY GRIL (policzcie kratki) i znaczek Skody na pokrywie wlewu do chłodnicy.
Nie miała też zagłębienia na boku na tablicę kierunkową.
W środku między innymi inny przełącznik kierunkowskazów, zegary... itd.
Skody nie miały też tylnych siedzeń, za to miejsce dla konduktora przy tylnych drzwiach i cały tylny pomost był dla pasażerów stojących. tylne szyby były zabezpieczone poręczą.
jelcz-ap02-1-221163-8b6b7c6a374a.jpg

skoda-karosa-1961gdynia.jpg

sefulsectoruluisuflete1.241.jpg


Jelcz był po porostu trochę inny - bardziej "kanciasty grill" światła wystające i zaczep do przyczepy.
org_164_0213.jpg

3388ce0f6d4572b4med.jpg


I na koniec moja skromna uwaga nie mająca nic wspólnego z krytyką. Popieram zdanie Maćka @Mafo
Koła mają zbyt małe felgi.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Już tak nakręciliśmy, że i ja się pogubiłem.
Dziś zrobiłem monolit i okazało się, że jest droższy od oddzielnej opony i felgi. ( większa miseczka startowa i więcej podpór robią koszta)
Dlatego posprawdzałem wszystko jeszcze raz Okazało się że ustawiłem na stole 6 felg i 8 opon. żeby już nie kręcić i wybrnąć jakoś z mojego błędu to W cenie 60zł będę mógł wydrukować zestaw.( 4 felgi i 6 opon.)
Sprawdzałem to 4 razy więc już nic nie zmieniam w cenie.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
I na koniec moja skromna uwaga nie mająca nic wspólnego z krytyką. Popieram zdanie Maćka @Mafo
Koła mają zbyt małe felgi.
Adam66 dlaczego tak uważasz? Przecież felga ma w oryginale 20 cali co w przeliczeniu na skalę modelu daje niecałe 12mm a w modelu maja właśnie 12mm (czyli są wieksze niż w oryginale) zrobiłem porównanie i wrzuciłem zdjęcia parę postów wyżej i pokazałem, że jest dokładnie tak samo jak w oryginale. Tu ten post:
http://forum.modelarstwo.info/threads/jelcz-mex-1-43.41763/post-714713
To zapytam gdzie ta róznica o której Ty mówisz. Nie jest to szukanie sprzeczki tylko chciałbym się dowiedzieć jak uzasadniasz to co piszesz o tym, że felga jest za mała w tym modelu bo może gdzieś popełniłem błąd i coś zle zrobiłem porównując wymiary felgi i opony?
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Tak patrzę na te koła i myślę, że problem nie leży w feldze lecz ewentualnie oponie, która stwarza wrażenie jakby była "za wysoka" ale sądzę, że po pomalowaniu felgi i opony te "proporcje się jednak zmienią "wizualnie". Bo obecnie te dwa elementy są w tym samym kolorze co może być powodem takiego wrażenia, że felga jest za mała. Zaraz spróbuję to sprawdzić po swojemu ;)
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.285 2 0
Adam66 dlaczego tak uważasz? Przecież felga ma w oryginale 20 cali co w przeliczeniu na skalę modelu daje niecałe 12mm a w modelu maja właśnie 12mm (czyli są wieksze niż w oryginale) zrobiłem porównanie i wrzuciłem zdjęcia parę postów wyżej i pokazałem, że jest dokładnie tak samo jak w oryginale. Tu ten post:
http://forum.modelarstwo.info/threads/jelcz-mex-1-43.41763/post-714713
To zapytam gdzie ta róznica o której Ty mówisz. Nie jest to szukanie sprzeczki tylko chciałbym się dowiedzieć jak uzasadniasz to co piszesz o tym, że felga jest za mała w tym modelu bo może gdzieś popełniłem błąd i coś zle zrobiłem porównując wymiary felgi i opony?
20 cali to średnica mierzona do powierzchni na której osadzona jest stopka opony, na zewnątrz jest jeszcze kołnierz który ma większą średnicę niż 20 cali, przynajmniej kolejne dwa cale jeśli nie więcej. Poniżej pierwsze lepsze fotki z internetu.

budowa_opony.jpg
felgi-aluminiowe.gif
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
20 cali to średnica mierzona do powierzchni na której osadzona jest stopka opony, na zewnątrz jest jeszcze kołnierz który ma większą średnicę niż 20 cali, przynajmniej kolejne dwa cale jeśli nie więcej. Poniżej pierwsze lepsze fotki z internetu.

Zobacz załącznik 559204 Zobacz załącznik 559206
Fakt i tego nie wziąłem pod uwagę. Brawo dla Ciebie SD(y) Człowiek całe życie się uczy a i tak głupim umiera.
Tak czy inaczej, tak to wygląda na zdjęciach. Żółte linie wyznaczają środek i wysokość felgi, niebieski to wysokość opony.
Mimo wszystko uważam, że nie jest tak żle aby trzeba było przerabiać cały projekt.

10996.jpg3.jpg

20180314_183005344.jpg


Także w tym co właśnie napisałeś może leżeć ten "szczegół" który powoduje to wrażenie, że felga jest za mała.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
No dobra bo ja che kończyć temat felgi, wrzucić 10 zestawów do drukarki i na magazyn. części zamiennych
To czy ktoś jest w stanie napisać co zwiększyć co zmniejszyć i o ile?
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
No dobra bo ja che kończyć temat felgi, wrzucić 10 zestawów do drukarki i na magazyn. części zamiennych
To czy ktoś jest w stanie napisać co zwiększyć co zmniejszyć i o ile?
Na moje rozumowanie po tym co SD wniósł do tematu to należy powiększyć felgi.
Już tłumaczę co i jak. Daj mi chwilkę.
 
Ostatnio edytowane:

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Biorąc ostanie info od SD pod uwagę nalezy felgę zrobić jako 21 cali.

20cali w skali 1/43 to 11,814mm

21cali w skali 1/43 to 12,405mm

Czy warto to zmieniać biorąc pod uwagę to, że obecnie felga ma 12mm? Chyba bez sensu ale to moja opinia.
 
Ostatnio edytowane:

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Nawet jak byś zrobił felgę 22 cali to w tej skali jest to 13.02mm. Tak, więc 1mm więcej szerokości na całej średnicy felgi lub inaczej 0,5mm więcej na promieniu felgi będzie niezauważalne tak naprawdę w tej skali. I nie zmieni to proporcji felgi do opony.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:43 12
Skala 1:43 71

Podobne wątki