• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz MEX 1:43

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Jeszcze taka ciekawostka bo chyba nikt tego jeszcze nie napisał.
Zastanawiało mnie czemu ten model jest taki ciężki, a już najbardziej gdy zdemontowałem z niego budę i wziąłem do ręki samo podwozie.
Przyjrzałem się temu elementowi dokładnie i zorientowałem się, że składa się z dwóch podstawowych elementów. Odzieliłem więc te elementy i tu niespodzianka... Beton? :D

P3160154.JPG

P3160157.JPG

P3160158.JPG
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Uwaga jak najbardziej słuszna. Natomiast to jest tak małe, że moja korekta nie będzie zauważalna.
Teraz tak patrze na te zdjęcia co masz na allegro tych felg i tam ten element jest doskonale widoczny, a po malowaniu i "spatynowaniu" uwidoczni się jeszcze bardziej. Może więc warto to poprawić jednak?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Panowie,
Tak na oko to trzeba zacząć od tego, że reflektory z tego Ogórka należy zeszlifować tak, żeby po wewnętrznej stronie (tej od grila) niemal licowały z maską. Przyjrzyjcie się zdjęciom.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Panowie,
Tak na oko to trzeba zacząć od tego, że reflektory z tego Ogórka należy zeszlifować tak, żeby po wewnętrznej stronie (tej od grila) niemal licowały z maską. Przyjrzyjcie się zdjęciom.
To na pewno trzeba zrobić. W modelu obudowa i tak nie zmieni w sumie średnicy nawet po zeszlifowaniu bo jest niemal, że "rurką" ;) ale skrócić trzeba obowiązkowo.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Wracając do kółek.
Tak to wygląda po powiększeniu felgi. ( proszę nie zwracać uwagi, że powiększona felga jest nieco zmaltretowana ale miała mały wypadek)
Proszę zwracać uwagę jedynie na jej wymiary.
Obecnie ma 13,4mm.
Tak by nie było niedomówień informuję, że opona w miejscu głównego podparcia jest i będzie minimalnie "zamglona"
Jak każdy wie koło jest okrągłe. A program wymaga podparcia.
Na ta niedogodność niestety nie mam większego wpływu.
20180318_110209.jpg
20180318_110525.jpg
o1.jpg
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
No teraz to wygląda rewelacyjnie (y) Świetna robota! Tylko żeby "ciut" szczelinę między oponą a felgą zmniejszyć i będzie ideał jak dla mnie. Taki zestaw biorę a dokładniej dwa zestawy na chwilę obecną. Także popowe podaj mi na PW kwotę i dane do wpłaty
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Na zdjęciu powyżej felga jest ciut wyżej niżeli opona. Poza tym pomyliłem się o miejsce po przecinku i zrobiłem oponę o 0,4mm za wąską. Więc musiałem rozpiłować. Już jest poprawione. Nie wiem czy dziś ale najdalej jutro wydrukuję pierwszy zestaw.
 

Seweryn2802

Aktywny użytkownik
Reakcje
85 1 0
Zderzak przedni chyba jest za wysoki jak zauważył Irokez. Odstęp lampa-zderzak za mały. Czekam na swoje :) będzie zabawa.
 
Ostatnio edytowane:

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Zderzak przedni chyba jest za wysoki jak zauważył Irokez. Odstęf lampa-zderzak za mały. Czekam na swoje :) będzie zabawa.
Takich mankamentów jest sporo. Największym jest chyba jednak coś co ostatnio zauważyłem i pisałem z Irokezem na PW.
Cały czas coś "wybitnie nie grało mi" z tym przodem w tym modelu *tak samo jak w tym drogim żywicznym modelu bo ma identyczny błąd.
Chodzi o to, że przednia szyba jest na tym samym poziomie co boczne a powinna być zamontowana niestety ale wyżej niż dolny poziom bocznych okien.
Tak to mniej więcej powinno wyglądać i ta różnica została tu zaznaczona na tym zdjęciu. Nie jest to jedyna róznica i błąd w tym modelu jeśli chodzi o przód bo należy też poprawić kształt tej przedniej szyby szczególnie w górnych "narożnikach. Ale o tym to raczej napiszę jak już będę "grzebał" i to przerabiał moje modele ogórka bo tak wytłumaczyć nie potrafię.

og.jpg
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Zestawy opon i felg już dostępne.
Cena zgodnie z deklaracją z 10 strony wątku i wynosi 60zł za komplet. ( 6 opon oraz 4 feli)
informacja techniczna.
Felgi mają z tyłu otwór na ośkę. Jest odrobinę węższy od osi więc może wymagać nawiercenia.
Każdy zamawiający otrzyma zestaw na widocznych podstawkach.
Opona w miejscu podparcia może mieć minimalną utratę ostrości.
Chętnych zapraszam na PW
20180319_083432.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
Tak przeczytałem sobie jeszcze raz te dwanaście stron o Jelczu i stwierdzam, że właściwie to nikt nic jeszcze nie napisał o podwoziu i jego zgodności z oryginałem. Koła są do wymiany, szyby do wymiany, grill i lustra do wymiany, zderzak też do przeróbki, a teraz jak się okazuje to i karoseria do przeróbki...
Mateusz, pomyśl o tym żeby wydrukować prawidłową karoserię oraz szyby, bo z tego co widzę, to koła wyszły Ci super. (y)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
Te same błędy mają żywiczne Jelcze, które tak bronisz.:p Okna też na równi z przednią szybą, zbyt przeskalowany zderzak, szyby osadzone zbyt głęboko we wnętrzu itp. Śmiem twierdzić że ten Ogórek jest wierna kopią tych żywicznych a skoro tak jest to wolę wydać 39zł na zabawkę jak to napisałeś i zrobić z tego coś fajnego bo raz lubię to a dwa mam umiejętności nieskromnie pisząc i nie przeraża mnie to. A jeśli ktoś ma potrzebę wydać kilka stówek na równie niedoskonały zestaw żywiczny to jego sprawa. I jeszcze jedno i może podstawowe. Może i jest zabawkowy, ale przynajmniej ma prostą budę a nie powyginaną w każdą stronę jak te żywiczne i wrzątek im nie pomoże niestety.:cool:

Ps. Koła zarąbiste wyszły.(y)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.845 386 20
Te same błędy mają żywiczne Jelcze, które tak bronisz.:p Okna też na równi z przednią szybą, zbyt przeskalowany zderzak, szyby osadzone zbyt głęboko we wnętrzu itp. Śmiem twierdzić że ten Ogórek jest wierna kopią tych żywicznych a skoro tak jest to wolę wydać 39zł na zabawkę jak to napisałeś i zrobić z tego coś fajnego bo raz lubię to a dwa mam umiejętności nieskromnie pisząc i nie przeraża mnie to. A jeśli ktoś ma potrzebę wydać kilka stówek na równie niedoskonały zestaw żywiczny to jego sprawa. I jeszcze jedno i może podstawowe. Może i jest zabawkowy, ale przynajmniej ma prostą budę a nie powyginaną w każdą stronę jak te żywiczne i wrzątek im nie pomoże niestety.:cool:

Ps. Koła zarąbiste wyszły.(y)
Piotrze! Ja nie bronię żadnego modelu żywicznego. Nie wkładaj w moje usta słów, których nie wypowiedziałem. Źle mnie zrozumiałeś. Ja po prostu mówię wprost, to co myślę o tym Jelczu. Nie kupiłem tego żywicznego z powodu jego błędów, o których napisałeś. Nie kupiłem tego taniego, z powodu błędów, które co chwila ktoś opisuje w tym temacie. Napisałem, że ja nie podejmuję się przeróbki, bo nie potrafię z tego Jelcza zrobić tzw. "rasowego modelu". Wiem, że Ty masz umiejętności i potrafisz przerabiać miniaturki tak, że wyglądają jak zmniejszone oryginały. Kibicuję Tobie i z chęcią obejrzę gotowy model zrobiony na podstawie tego Jelcza. ;)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.407 47 0
A dla mnie ten autobus jest tak ważny(chociaż nie miałem okazji nimi jeździć) że podejmę próbę. Wiem też że nie będzie doskonały bo niektórych błędów nie wyciągnę z niego, ale wolę dać 39zł a za kolejne dodatki do niego wiele więcej i potem wiedzieć że z taniej zabawki zrobiłem fajny model niż kupić drogi żywiczny zestaw i myśleć po co wydałem tyle kasy na taki badziew. Sam jednak wszystkiego nie ogarnę, tak więc Panowie działajcie. Koła już mamy teraz blaszki sensowne zróbcie.:cool:
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Mateusz, pomyśl o tym żeby wydrukować prawidłową karoserię oraz szyby, bo z tego co widzę, to koła wyszły Ci super.
Dzięki Maćku za dobre słowo.
Myślę, że jestem w stanie zaprojektować cała budę. Jest z tym jednak mały problem.
Cena.
Jednostka jest droga. Jak mam robić dla 3-5 osób to mi się nie opłaca. Spędzę wiele czasu na opracowaniu a większość i tak będzie wolała wydać 40zł na całkiem ładny samochodzik niżeli 400 na prawie wierną kopie. I się nie dziwię.
I nie chodzi tu o koszty materiałowe, gdyż można znaleźć sporo rozwiązań obniżające koszty. A o czas który muszę spędzić na projektowaniu.

Ale puki co Panowie to jak by się znaleźli chętni wydać Parę stówek, to w ciągu Kilku dni jestem w stanie wydrukować Autosana H9 którego mam gotowego skalę 1:43. :)
oczywiście na pewno nie obyło by się bez poprawek Ale myślę, że wspólnymi siłami dali byśmy radę go poprawić.

Bez tytułu.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Okna też na równi z przednią szybą
Bo tak powinno być.

Dolna linia wszystkich okien (poza drzwiowymi) była na tej samej wysokości. Górna linia przednich i tylnych szyb była wyżej (sięgała do wysokości listew nad bocznymi oknami) .
Zdjęcie Maverica przedstawia krakowskiego Ogórka, który ma zwalony przód (widać to po linii podziału kolorów). Inne tego nie mają (no może jeszcze jeden ma). Polecam zdjęcia z epoki albo moje z zajezdni. Celowo zrobione spod przeciwległej ściany, żeby wypłaszczyć perspektywę.

P1160399.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:43 12
Skala 1:43 71

Podobne wątki