• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Jelcz 422 i Nysa N

Voycik

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć.
Zakładam temat raz kolejny, z uwagi na jego zaginięcie po ostatniej przebudowie forum.
Nad założeniem tematu zastanawiałem się dłuższy czas. Ostatecznie uznałem, że warto. Być może kilkoro ciekawych oczu chętnie i z ciekawością spojrzy na pojazdy inne niż te prezentowane przez Tololoko, SAW, Adam Model, Flotoma i innych.
Prezentuje Wam modele Jelcza 422 i Nysy N61 we wczesnej fazie powstawania.
Jelcz 422; kabina modelu powstaje jako pierwsza w kolejności. w przygowtowaniu są rama (Jelcz C422 D) oraz koła. Kabinę buduję w oparciu o nieliczne fotografie i skromne rysunki oraz rzuty pojazdu, zawierające jedynie główne wymiary pojazdu. Wymiary kabiny w sposób logiczny dobrałem sam, z uwago na brak tego rodzaju informacji. Kabina posiada wklejana przednią szybę, po to aby wyglądała ona bardziej realistycznie. Wykonana jest jako element nierozbieralny. Kabina posiada pewne niedociągnięcia. Model wstępnie pomalowałem: wnętrze kabiny z założenia miało posiadać kolor czarny matt. Jest czarny połysk. Tu pretensje do Humbrola. Z zewnątrz kabina ma posiadać kolor, taki jak widoczny na fotografiach blado niebieski. Tu pojawił sie błąd i problem. Przed wstępnym pomalowaniem zapomniałem o charakterystycznym elemencie. Boczne ściany Kabiny Jelcza serii 400 posiadają charakterystyczne przetłoczenia. Wykoanłem je już po pomalowaniu detalu kabiny. Okazało się to pomocne, z uwagi na zmatowienie powierzchni i na brak refleksów świetlnych na powierzchni, utrudniających szlifowanie. Fakt, na który szczególnie zwracam uwagę - nie dysponuje profesjonalnymi narzędziami w postaci lasera, frezarki i tokarki w celu frezowania, cięcia, nacinania, toczenia.

Nysa N61; pojazd ma inna budowę w odróżnieniu od kabiny Jelcza. Model ten z założenia miał przeznaczony jest do wykonania kilku odlewów z żywicy epoksydowej. Nadwozie modelu nie jest jeszcze ukończone. Nadwozie wykonałem w oparciu o fotografie modelu N61 oraz nieliczne zawierające ogólne wymiary pojazdu. Model nadwozia wymaga jeszcze dużo nakładów pracy.
Model przeznaczony jest... dla mnie i do wykonania kilku odlewów z żywicy epoksydowej. Czas pokaże...
 

Załączniki

wespe

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Prezentuje Wam modele Jelcza 422 i Nysy N61 we wczesnej fazie powstawania.
fakt bardzo wczesnej, nawet embrionalnej

Kabinę buduję w oparciu o nieliczne fotografie i skromne rysunki oraz rzuty pojazdu, zawierające jedynie główne wymiary pojazdu. Wymiary kabiny w sposób logiczny dobrałem sam, z uwago na brak tego rodzaju informacji.

Kabina posiada pewne niedociągnięcia.
pewne niedociagniecia to malo powiedziane

Tu pretensje do Humbrola.
do sadu ich podaj

Nysa N61; pojazd ma inna budowę w odróżnieniu od kabiny Jelcza.
co ty nie powiesz, ale moze maluch i koparka to to samo

Mam nadzieje ze modele sa produkowane dla samego siebie bo rewelacji nie ma
 
OP
OP
V

Voycik

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Wespe, moje poglądy na Twój temat i modelarskim zmyśle przeczytasz lub przeczytałeś w mojej prywatnej wiadomości do Ciebie.
Masz 32 lata, a nie stać nie na żadne słowo konstruktywnej krytyki. Krytykujesz moje ręcznie wykonywane modele, wobec których wyraźnie pokreśliłem, że są we wczesnej fazie. Tymczasem jedyne na co Cię stać, to drwina. Pokaz co masz... Zapewne kupowane modele ze sklepowych półeczek. A odkurzasz je sam, czy ktoś Ci pomaga...?
Jeżeli NIE UMIESZ odnieść się w sposób konstruktywny do mojego postu, wówczas nie pisz nic. Bo tego rodzaju sła czynią z Ciebie skurwiela i chama, a nie modelarza, czy choćby kolekcjonera.
Proponuję Ci, abyć wziął do łapy rysunek techniczny ofertowy pojazdu (wiesz co to jest...?), zwykły nożyk modelarski i spróbował wykonać cokolwiek podobnego. Zwłaszcza wraz z wykonaniem przetłoczeń (za pomocą nożyka - nie frezu płaskiego).

INFORMACJA DLA MĄDRZEJSZYCH ODE MNIE: Nie dysponuje profesjonalnymi narzędziami typu: Frezarka, laser; do wykonywania nacięć, rowków, cięcia, grawerowania. Posiadam zwykłe nożyki modelarskie, HIPS i pasję oraz w odróżnieniu od "wespe" - posiadam kulturę i rozum oraz umiem wyrazić konstruktywną krytykę.

Dobrze, że są lepsi od "wespe" (w istocie modelarze, a nie kolekcjonerzy "zawartości sklepowych półek" ).

Powracając do powstających modeli; Nysa posiada w odróżnieniu od kabiny Jelcza odmienną konstrukcję. Kabina Jelcza posiada konstrukcję skrzynkową. jest Nie rozbieralna. Natomiast nadwozie Nysy Jest konstrukcji półotwartej, rozbieralnej.

Za kolejne wyzwiska w postach dostaniesz ostrzeżenie - irokez46
 
Reakcje
0 0 0
#4
Ostrzeżenie weź do serca i nie miej pretensji do moda (taka jego rola, czy tego chce czy nie), bo w jednym miejscu podwójnie przegiąłeś, chociaż sam w tym samym poście napisałeś że posiadasz kulturę i rozum. Pewnie sam bym się uniósł i dlatego Cię rozumiem.
Moja rada: Nie daj się prowokować, nie reaguj agresją, trzymaj język na wodzy i rób swoje. Co zrobisz pokazuj bo robisz naprawdę fajne rzeczy.
Naprawdę nie musisz się tłumaczyć która kabina ma taką a nie inną konstrukcję w odpowiedzi na niezrozumiałe dla mnie (to chyba też też zadanie dla modów?) ataki.
Rób swoje. Jak zrobisz w H0, chętnie odkupię.
Trzymaj się i powodzenia(y)
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#5
quote="Voycik, post: 175748, member: 5716"]Dobrze, że są lepsi od "wespe" (w istocie modelarze, a nie kolekcjonerzy "zawartości sklepowych półek" ).[/quote]

Kolego Voycik - a dlaczego niejako przy okazji pijesz do kolekcjonerów zawartości sklepowych półek? To my jakaś gorsza rasa? Wypowiedź trochę poniewczasie - Wojewódzki i Figurski już o takim szufladkowaniu na lepszych i gorszych się wypowiedzieli. Lepiej żeby nas, kolekcjonerów, nie było? Hmmm....
 
Reakcje
0 0 0
#6
quote="Voycik, post: 175748, member: 5716"]Dobrze, że są lepsi od "wespe" (w istocie modelarze, a nie kolekcjonerzy "zawartości sklepowych półek" ).
Kolego Voycik - a dlaczego niejako przy okazji pijesz do kolekcjonerów zawartości sklepowych półek? To my jakaś gorsza rasa? Wypowiedź trochę poniewczasie - Wojewódzki i Figurski już o takim szufladkowaniu na lepszych i gorszych się wypowiedzieli. Lepiej żeby nas, kolekcjonerów, nie było? Hmmm....[/quote]

Mam nadzieję że tylko tak się wzięło i "wypsło" przy okazji pyskówki z wespe. Wiadomo ze i sklepowe półki też ktoś musi opróżniać. Z tym że ja na przykład opróżniam i bezlitośnie używam, co trudno nazwać samym tylko kolekcjonowaniem :D
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#7
Eeee tam. Prawda jest taka że ci "lepsi" produkty których mogą - jak napisałeś - "bezlitośnie używać" - mają w zjadliwych cenach tylko dzięki temu, że jest popyt na te produkty również, a może raczej zwłaszcza, ze strony tych "gorszych", którzy nie zawsze ich "bezlitośnie używają", a jednocześnie ci "gorsi" przy byle jakiej pyskówce są wykorzystywani jako podmiot i argument deprecjonujący adwersarza w tzw. dyskusji.
I tylko to mnie boli. Bo dyskusję między Voycik a wespe mam głęboko gdzieś.


ps. teraz odkryłem, że słowa "używać" mogłeś użyć w sensie dosłownym, a nie w sensie "przerabiać", więc część mojego postu uległa zbezsensenowieniu :)
 
OP
OP
V

Voycik

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Odniesienie dotyczące "kolekcjonera zawartości sklepowych półek" użyłem do konkretnej, jednej osoby. Nie neguje kolekcjonowania. Sam je czasem uprawiam. Ale neguje nieprzemyślane komentarze każdego, kto nie posiada żadnego doświadczenia w danym temacie, a stosuje niekonstruktywne komentarze. Umiem przyjąć krytykę i się wobec niej ustosunkować. Ale komentowanie w sposób obśmiewczy jest poniżej krytyki i nie posiadam zrozumienia wobec ich autorów. Zwłaszcza, gdy legitymują się oni mianem "modelarza", "kolekcjonera", "człowieka dojrzałego", czyli widział w swojej dziedzinie zainteresowania nie jedno, wiele wie i potrafi oraz jednocześnie potrafi argumentować w konstruktywny sposób swoje poglądy, myśli i opinie. No chyba, że za dużo wymagam... No ale w końcu jest to forum zrzeszające ludzi z pasją, świadomie podejmujących swoje decyzje, forum ludzi mentalni dojrzałych.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#9
Kolego Voycik, robisz ciekawe modele. Osobiście z ciekawością będę śledził postępy w pracy. Ale niepotrzebnie reagujesz tak emocjonalnie na krytykę. Pokazując swoje prace w miejscu publicznym (na forum) powinieneś się liczyc również z krytycznymi opiniami. Wespe skrytykował twoje prace i ma do tego prawo. Pisałeś że nie dysponujesz laserem czy frezarką, ok, jak na ręczną robotę to całkiem nieźle. Ale można zlecic wycinanie laserem za dosłownie parenaście złotych. Nikt nie kupuje lasera żeby wyciac parę elementów. Mogę podpowiedziec gdzie to zlecic. A więc nie zniechęcaj się i więcej dystansu do świata.
Aha, jeśli chcesz coś odlewac nie radze używac żywicy epoksydowej tylko odlewniczej, też mogę podpowiedziec jakiej. Jeśli odlewy będą udane sam chętnie bym nabył jeden.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Samochody ciężarowe 38
Samochody ciężarowe 43

Podobne wątki