• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz 316 od RK-Modelle

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#61
Wczoraj pomierzyłem mojego Jelcza 315 i skonfrontowałem jego wymiary z wymiarami z rysunku dostęonego w linku podanym przez Kolegę WrocT. Zrobiłem to dokładnie w kolejności jak napisałem tak żeby się nie sugerować oczekiwanym wynikiem. Muszę przyznać że bardzo miło mnie zaskoczyła bardzo duża zgodność z przeliczonymi wymiarami rzeczywistymi. Podaję tutaj kilka zmierzonych wielkości. Wysokości podane są od "asfaltu" czyli od powierzchni drogi. Mogą tutaj wystąpić minimalne różnice spowodowane luzami i minimalną mimośrodowością kół.
Wysokość do dachu kabiny;zmierzona 30,8 mm, rzeczywista 30,57mm
wysokość ramy pod skrzynią; ,, 11,8 mm, ,, 11,83mm
wysokość do szczytu plandeki; ,, 40,7mm, ,, 40,45mm
wysokość do podłogi skrzyni; ,, 15,8mm, (wartość zmierzona na zewnątrz skrzyni jest wartością teoretyczną bo podłoga w modelu jest znacznie wyżej)
wysokość do górnej krawędzi burty; 22,5mm
rozstaw osi; zmierzona 47,0mm, rzeczywista 47,1mm
Niestety nie ma na rysunku podanych wymiarów kabiny dlatego nie było możliwości porównania ale porównując proporcje i kształt raczej wszystko wskazuje że wymiary są zgodne.
Tak więc podsumowując mogę powiedzieć że ten model jest dobrze utrzymany w skali a niewielkie rozbieżności są w granicach błędu pomiarowego i dokładności montażu.
 

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#62
Kupiłem ostatnio model jelcza 316 z żółtą kabiną. W moim egzemplarzu nie ma na dachu otworów pod spojler. Spojlera także nie ma w zestawie, jest tylko dołączona "nakładka" charakterystyczna dla jelczy z byłej NRD.
Na kabinie nie ma także napisu jelcz. Na zdjęciach ze sklepu Świat Modeli widać, że pozostałe kabiny (szara od 316, biała od 317, zielona od 315) - mają spojler, otwory pod spojler i napis jelcz.
Wygląda na to, że producent ma kilka różnych form kabiny i dobrze jest przed zakupem zapytać Sprzedającego (ewentualnie upewnić się na zdjęciach) jaki jest rodzaj kabiny w modelu, który chcemy kupić.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#65
Ciekawe. Gdyby to był 317 to mógłby udawać Csepela z kabiną Jelcza. Były takie w latach 70-tych w Trans Mleczu tyle że białe.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#67
Mam u siebie te Jelcze, co prawda sa w czesciach i jeszcze nie złozony ale pierwsze wrazenie bardzo dobre, jakościowo porownywalne do markowych modeli np herpy, myslalem ze beda gorsze a tu miłe zaskoczenie (y)
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#68
Odświerze troszke temat, jeden Jelcz złożony w częsciach seria tylko tylne lampy nowe. Spasowanie częsci bardzo dobre, wypraski rewelacyjne, dla mnie porownywalne z Tamiya czy Hasegawa.


b.jpg
bb.jpg
bbb.jpg
bbbbbbbb.jpg
bbbbbbbbb.jpg
bbbbbbbbbb.jpg
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#71
Nie pamietam dokladnie, ale cos w granicach 130zł, kupowałem w Świecie Modeli Rybnik, może będą mieć w Poznaniu. Dodam że jak dla mnie to model jest idealnie przygotowany do oswietlania go i juz kolejny lezy na warsztacie, z tym ze ten bedzie sie bardziej swiecił :)
[DOUBLEPOST=1476483115][/DOUBLEPOST]
Ostatnio w Świecie Modeli z Rybnika kosztował coś koło 130 zł, ale z tego co widzę, to teraz nie mają na stanie żadnego Jelcza.
Faktycznie, tydzien temu mieli jeszcze na stanie ciagniki siodlowe Jelcz.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#72
Elementy RKmodel są rzeczywiście dobrej jakości, jedy nie te wycieraczki trochę rażą, ale łatwo mozna je zastąpić trawionymi, brakuje też przetłoczeń na dachu.
[DOUBLEPOST=1476525692,1476525389][/DOUBLEPOST]
Niestety nie ma na rysunku podanych wymiarów kabiny dlatego nie było możliwości porównania ale porównując proporcje i kształt raczej wszystko wskazuje że wymiary są zgodne.
Tak więc podsumowując mogę powiedzieć że ten model jest dobrze utrzymany w skali a niewielkie rozbieżności są w granicach błędu pomiarowego i dokładności montażu.
Wymiary na tym rysunku są zgodne z rzeczywistością, jednak sam rysunek nie jest zbyt dokładny, widać to juz po przetłoczeniach bocznych czy profilu samej kabiny. Dokładniejsze są rysunki fabryczne które różnież można znaleźć w sieci, tu akurat model z nową kabiną, na tych rysunkach wzorowałem sie projektując mojego jelcza:
 

Załączniki

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#73
Te przetloczenia na dachu chyba były nie na wszystkich kabinach. Ja jakoś kojarzę gładkie dachy . Ryflowane jakoś nie wpadły mi w oko. Ale patrząc z perspektywy pieszego łatwo takiego szczegółu nie dostrzec.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#74
Koledzy, czy to takie ważne? Dla mnie ważne ze mamy nasz polski samochód w naszej skali i mozemy nim zrobić nasze dioramy. Mamy jelcza saw i rk, cieszmy się z tego co jest bo jest to dobre a nie jakieś gowno.
 

Podobne wątki