• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jelcz 316 od RK-Modelle

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.404 108 2
#41
Ponieważ od premiery modelu minęło już trochę czasu, chciałbym zapytać, czy ktoś z Szanownych Kolegów stał się posiadaczem Jelcza.
Jeśli tak, to proszę o garść informacji na temat jakości - przymierzam się do zakupu.;)
Mam kupiłem w Poznaniu w sklepie modelarskim Świat Modeli , powiem szczerze jak dla mnie jakość jest bardzo dobra , fakt jest taki że nie miałem czasu go jeszcze poskładać ( sprzedawany jest jako kit do samodzielnego montażu) ale jakość części jest OK.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#43
Własnie wrócilem ze Swiata Modeli i mieli przygotowany do wysyłki, wg mnei model wart posiadania a schodza u nich bardzo dobrze :)
 

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#45
Moje niewinne pytanie doprowadziło do gorącej wymiany uprzejmości.:)
Dla częściowego ostudzenia atmosfery napiszę, iż aktualnie mam (bądź też będę miał) przynajmniej po jednym przedstawicielu miniatury Jelcza od znanych mi producentów:
Tololoko (starsze produkcje w tym jeden zestaw do złożenia otrzymany gratis), SAW (starsze i nowsze wersje), Modell-car-zenker i RK-modelle (już zamówiony).

Zapewne w każdym z tych modeli można znaleźć lepsze i gorsze strony. Jak do tej pory, w mojej ocenie, najsłabszy jest wyrób sygnowany przez Modell-car-zenker - ogólnie przypomina Jelcza.
Najwyżej zaś cenię sobie śmieciarkę od Tololoko i ciągnik z naczepą Zremb do cementu od SAWa.
Oglądając zaś zdjęcia modelu Pana Rebsa już wiem , że będę musiał popracować nad tylnymi światłami.;)
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
#46
Moje niewinne pytanie doprowadziło do gorącej wymiany uprzejmości.:)
Dla częściowego ostudzenia atmosfery napiszę, iż aktualnie mam (bądź też będę miał) przynajmniej po jednym przedstawicielu miniatury Jelcza od znanych mi producentów:
Tololoko (starsze produkcje w tym jeden zestaw do złożenia otrzymany gratis), SAW (starsze i nowsze wersje), Modell-car-zenker i RK-modelle (już zamówiony).

Zapewne w każdym z tych modeli można znaleźć lepsze i gorsze strony. Jak do tej pory, w mojej ocenie, najsłabszy jest wyrób sygnowany przez Modell-car-zenker - ogólnie przypomina Jelcza.
Najwyżej zaś cenię sobie śmieciarkę od Tololoko i ciągnik z naczepą Zremb do cementu od SAWa.
Oglądając zaś zdjęcia modelu Pana Rebsa już wiem , że będę musiał popracować nad tylnymi światłami.;)
A czy istnieje szansa byś kolego wrzucił tu w tym wątku zdjęcia zbiorcze wszystkich wymienionych wyżej Jelczy, ja powiem szczerze nadal się waham czy kupić choć nawet sam pisałem do Pana Rebsa. Z góry dzięki.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.904 386 20
#47
A czy istnieje szansa byś kolego wrzucił tu w tym wątku zdjęcia zbiorcze wszystkich wymienionych wyżej Jelczy, ja powiem szczerze nadal się waham czy kupić choć nawet sam pisałem do Pana Rebsa. Z góry dzięki.
Jelcza od Tololoko z poprzednią kabiną to znajdziesz w moim temacie ciężarowych na stronie 100, nie patrz na zamontowanie siodła bo jest umocowane za daleko do przodu:
http://forum.modelarstwo.info/threads/moje-ciężarówki-mafo.13163/page-100
Natomiast Jelcze od SAW-Models znajdziesz także w moim temacie od strony 1 i na następnych:
http://forum.modelarstwo.info/threads/moje-ciężarówki-mafo.13163/
Natomiast fotek Jelcza od Helmuta Rebsa nie mam.

A tak w ogóle to jakby modele Jelcza od Pana Anatola były dostępne od ręki, to zapewne nikt nie szukałby innych opcji do zakupienia modeli Jelczy.
[DOUBLEPOST=1446675607,1446674762][/DOUBLEPOST]Tak żeby ułatwić szukanie, to kolejne Jelcze z SAW-Models są na stronach: 3, 4, 14, 47, 48, 65, 67, 82 i 122. :)
 

Adamzalesie

Znany użytkownik
Reakcje
283 45 10
#48
Moje niewinne pytanie doprowadziło do gorącej wymiany uprzejmości.:)
Dla częściowego ostudzenia atmosfery napiszę, iż aktualnie mam (bądź też będę miał) przynajmniej po jednym przedstawicielu miniatury Jelcza od znanych mi producentów:
Tololoko (starsze produkcje w tym jeden zestaw do złożenia otrzymany gratis), SAW (starsze i nowsze wersje), Modell-car-zenker i RK-modelle (już zamówiony).

Zapewne w każdym z tych modeli można znaleźć lepsze i gorsze strony. Jak do tej pory, w mojej ocenie, najsłabszy jest wyrób sygnowany przez Modell-car-zenker - ogólnie przypomina Jelcza.
Najwyżej zaś cenię sobie śmieciarkę od Tololoko i ciągnik z naczepą Zremb do cementu od SAWa.
Oglądając zaś zdjęcia modelu Pana Rebsa już wiem , że będę musiał popracować nad tylnymi światłami.;)
Z przyjemnością bym zobaczył dokładne zdjęcia Jelcza z Modell-car-zenker, bo nigdy Go nie widziałem.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#50
Na ostatniej giełdzie w Sosnowcu nabyłem modele Star 28 i Jelcz 315. Oba modele są ze sklepu Świat Modeli Rybnik. W ofercie były jeszcze Jelcz 316 i 317.
Wybrałem model Jelcz 315 jako chyba najbardziej liczny w swoim czasie model tej marki. Modele Jelczy od RK Modelle są sprzedawane w częściach i trzeba je poskładać samemu. Nie ma do tego instrukcji ale montaż jest łatwy i intuicyjny. Najtrudniejsza czynność przy montażu tego modelu to skrócenie osi;). Nie ma potrzeby użycia kleju wszystko bardzo dobrze do siebie pasuje. Nie montowałem jeszcze migaczy i tylnych świateł ponieważ jest to montaż wstępny a do ostatecznego wykonania konieczne będzie zaślepienie kilku otworów w kabinie (dach i tylna ściana - miejsca na spoiler i filter powietrza do 317) i oczywiście pomalowanie całego modelu. Migacze są w trzech wersjach; prostopadłościan (boczne nad błotnikiem) a na przód sa alternatywnie okrągłe i podłużne w kształcie spłaszczonego pryzmatu. Samo wykonanie form wtryskowych oceniam na bardzo dobre i jakością wykonania model ten dorównuje modelom takich firm jak Herpa, Albedo czy też AWM. Mam nadzieję że współpraca pomiędzy sklepem a producentem tych modeli się rozwinie i pojawią się modele w kolorystyce bardziej odpowiedniej do tego co było w eksploaracji w polskich przedsiębiorstwach. Sama konstrukcja modelu sprawia wrażenie na "podatną" na modyfikacje. Tutaj mam zagwozdkę bo w modelu z boków ramy po prawej stronie jest skrzynka na akumulatory i duży zbiornik paliwa, natomiast po lewej stronie jest filter powietrza i kolejne dwa mniejsze zbiorniki. Czy takie rozmieszczenie zbiorników miało miejsce w rzeczywistości czy też jest to rozmieszczenie alternatywne i któregoś z tych elementów nie należy montować a wystający element ramy należy odciąć. Dziwne dla mnie jest zastosowanie odchylanej kabiny chyba w tych odmianach Jelcza tego nie stosowano. Pomijając wspomniane wcześniej w tym watku niedociągnięcia dodałbym jeszcze dość płytko umieszczoną podłogę w skrzyni ładunkowej co psuje efekt gdy oglądamy model bez plandeki. To kilka zdjęć przepraszam za jakość ale robiłem fotokomórką w nienajlepszych warunkach oświetlenia. Przez odchylaną kabinę na kilku zdjęciach widać że nie siadła ona prawidłowo na swoje miejsce niestety zauważyłem to trochę za późno.
20151114_102000.jpg
20151114_101930.jpg
20151114_101851.jpg
20151114_102149.jpg
20151114_102316.jpg
20151114_113324.jpg
20151114_113508.jpg
 

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#51
Do mnie także dotarł model Jelcza 315, jedno małe zdjęcie na potwierdzenie, że jest:):
jelcz 5.jpg


Mam podobne spostrzeżenia jak Kolega Jacek765 - model jest wykonany na wysokim poziomie. Również w mojej ocenie, porównanie do Herpy jest jak najbardziej na miejscu.
Jest jedno miejsce przy przednim prawym kierunkowskazie, które wymagać będzie dopracowania - widoczne tam jest coś w rodzaju nadlewki i jak zaobserwowałem na kilku zdjęciach, niedokładność ta powtarza się w wielu modelach.
Jak już wspominał Jacek765 popracować trzeba będzie także nad tylnymi światłami i nad wypełnieniem otworów pod spojler (jeśli nie będziemy go montować) oraz otworów pod filtr powietrza (tylna ściana kabiny).

Kontynuując wcześniejszą dyskusję, przedstawię jeszcze zdjęcia Jelcza z Modell-car-zenker - różnica w wykonaniu jest ogromna:
jelcz 1.jpg

jelcz 2.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#55
Pytanie do posiadaczy: trzyma wymiary. Jest dobrze przeskalowany?
Niestety nie mam w posiadaniu rysunków z wymiarami i jeśli ktoś takowe by mógł tutaj zamieścić to mogę na ich podstawie pomierzyć mój model i tymsamym sprawdzić jego zgodność. Wygląda jednak na dobrze wykonany i nawet mam takie wrażenie że przynajmniej w kwestii skrzyni ładunkowej jest lepiej wykonany od modelu De Agostini/Atlas w skali 1:43. W modelu w skali 1:43 skrzynia sprawia wrażenie skróconej.
Mam tutaj prośbe do Kolegów którzy bardziej odemnie interesowali sie samochodami. Mam pytanie co do kolorystyki Jelczów w latach 70-tych i 80-tych. Jak ja sobie przypominam to starsze Jelcze 315 (lub Żubry) z PKS-u ze starymi kabinami były malowane na kolor ciemno zielony. Natomiast Jelcze 315 z nowszymi kabinami jak omawiany tutaj model kojarzę że miały kabiny w kolorze białym. Czy jednak i jak często zdarzały sie także pomalowane na kolor ciemno zielony. Myśle tutaj nad doborem kolorów do mojego modelu i nie jestem pewien czy uda sie pomalować w nim kabinę na kolor biały bez nadmiernego zalewania szczegółów.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#57
Jeszcze co do Jelcza 317 od Zenkera to widzę że moja cierpliwość została nagrodzona, bowiem jakieś 10 lub więcej lat temu miałem okazję kupić żywiczny bausatz od jakiejś niemieckiej manufaktury (czy był to Zenker nie wiem) jednak bardzo wysoka cena (chyba coś ok 100zł) natychmiast ostudziła mój zapał. Uwzględniając inflację można powiedzieć że za podobne o ile nie lepsze pieniądze można nabyć o wiele lepiej wykonany model od RK Modelle
[DOUBLEPOST=1447527062,1447526757][/DOUBLEPOST]
Mam rozumieć, że warto kupić go i uruchomić.
Myśle że warto a podwójna podłoga skrzyni ładunkowej z ok 2mm przestrzenią w środku daje większe szanse ukrycia elektroniki pod podłogą. Dzięki temu można jeździć modelem bez ładunku
 

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#59
Swojego Jelcza od Zenkera kupiłem ponad 10 lat temu, dzisiaj bym go już nie kupił:cool:.

Natomiast w kwestii kolorystyki kabin, myślę że pewną podpowiedzią może być strona imcdb.org.
Są tam zdjęcia z filmów "z epoki", w których pojawiają się samochody z tamtego okresu.
Zapewne najbezpieczniej jest przyjmować kolorystykę tradycyjną: biały (często na zdjęciach), czerwony (straż), oliwkowozielony (wojsko), pomarańczowy (komunalny).
 

Podobne wątki