• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TT (1:120) Jelcz 080

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.401 68 0
#3
O ile mnie Michał nie uprzedzi, to ja jutro chętnie swojego przewietrzę, ale obawiam się że koledze bardziej chodzi o
zdjęcie oryginału, tych nie mam.
A projektowi kibicuję , chociaż wolałbym PR100 bądź M/L 11.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#5
Troche poszperalem w moich archiwach... Z racji, ze kiedys dosc mocno zajmowalem sie modelami rakiet w klasie S7... Cos chodzilo mi po glowie... Modelarz 1/1973 na stronie 6-7 "Francuska rakieta badawcza Titus-ONERA", strona 26-30... BINGO! Autobus Jelcz Berliet (PR100).
Onera_Titus.jpg

Okolo 1983 roku gdzies na lotnisku Minsk Mazowiecki lub Katowice. Pamietam jak dzisiaj napisy zrobione metoda 'kalki'. Szara, papierowa tasme od strony kleju mazalo sie pedzlem farba nitro (im cieniej tym lepiej). Pozniej wycinanie po obrysie, moczenie w wodzie, naklejanie i jest.

Daro_piro.JPG

1986 Pruszcz Gdanski. Zapaleczka pod wplywem filmu "Garsc dynamitu" (Sergio Leone, 1971) i glownej postaci granej przez Jamesa Coburn. To byly czasy...

OK. To co z tym dachem i kolami od Stara 200?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#9
No ale to model 1/87...
@Mafo stac Ciebie tylko na klikniecie w 'ABC'? Taki "Jaś wędrowniczek" z tymi literkami ;)

Samochodziarzem przeciez jestes. Nie masz w swoich zasobach dobrych zdjec/rysunkow kol do Stara 200?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#10
Samochodziarzem przeciez jestes. Nie masz w swoich zasobach dobrych zdjec/rysunkow kol do Stara 200?
Rysunków kół nie mam, bo mi nie były nigdy do niczego potrzebne. Dobre koła robił kolega @jan-kol, co prawda miały jeden błąd ale wymiary miały dobre. Zapytaj, może ma jakieś rysunki techniczne albo konkretne wymiary. Różne koła także robi kolega @Adam66, zapytaj, może ma takie rysunki albo wymiary.
Zdjęcia Starów i ich kół znajdziesz w dziale "Skala 1:1" i tam trzeba przejrzeć kolejne tematy. Polecam zacząć od takich:
"Sprzęt budowlany i drogowy PRL" oraz "PKS, PEKAES, TRANSBUD itp."
Poza tym może jeżeli budujesz Stara 200 od podstaw to warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i kupić instrukcję obsługi do Stara 200 (aktualnie jest dostępna na alledrogo), tam są rysunki i wymiary, może i koła będą dokładnie zwymiarowane.
Jedyne rysunki z wymiarami jakie mam to całego samochodu ale Stara 28. Może przyda Ci się to do ustalenia wymiarów kół. W Starze 200 były takie same jak w Starze 28.

Star ciągnik siodłowy 001.jpg Star skrzynia 001.jpg Star świniowóz wymiary.jpg Star wywrotka.jpg

@Mafo stac Ciebie tylko na klikniecie w 'ABC'? Taki "Jaś wędrowniczek" z tymi literkami ;)
A tak w ogóle to zacznij pisać po polsku. Jesteś osobą wykształconą i chyba nie na darmo dano Ci przed nazwiskiem tytuł "mgr".
Powiem Ci tak jak powiedział kiedyś prof. Bralczyk, aby używać polskich liter i znaków diakrytycznych, bo chyba że zamiast zrobienia komuś łaski, wolisz zrobić komuś laske.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#11
Uwaga, osoby o słabszych nerwach proszone są o ostrożność, bo może być trochę sarkastycznie:podstepny:
OK. To co z tym dachem i kolami od Stara 200?
Mocno życzeniowe podejście jak na forumowego mistrza ceremonii i dyżurnego "wujka dobra rada".

To teraz będzie mówił Lech Ryś:
- Przecież to dziecinnie proste, ożeń się z jakąś Ireną i masz koła... No dobra, a teraz na poważnie.
Do cholery zdjęć jest w necie, kół i całej reszty. Trzeba wrzucić obrazki do programu 3d i odwzorować koło. Znając średnicę zewnętrzną, dalej to już proste.

A dach?
Ze zdjęć z poniższego linka można cały autobus zrobić znając wymiary zewnętrzne i umiejąc liczyć proporcje. Nie pamiętam, proporcje to podstawówka czy już średnia szkoła:niepewny: Ten dach jest naprawdę prosty.
https://kstm.pl/en/aktywnosci.html?&rok=2019
Ja najczęściej modeluję takie bryły odtwarzając w widoku 3d perspektywę zdjęcia (wymaga to trochę wprawy, ale to praktyka a nie teoria czyni mistrza). Potem modelując bryłę dopasowuje proporcje do zdjęcia i naprawdę skomplikowane obiekty można w ten sposób ogarnąć.

W skali TT nie sugerowałbym się tak bardzo planami, bo im mniejsza skala tym więcej emenetów trzeba przeskalować by wyciągnąć z bryły jej właściwy charakter. Co z tego, że zrobisz śruby, jak potem zaleje je żywica. Ja osobiście zawsze myślę o malowaniu, dlatego niektóre krawędzie lubię bardziej uwypuklić by lepiej łapały wash'a, bo to on podkreśli to co wydrukujesz.
 
OP
OP
daromaro

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#12
Tia... Slabe te Wasze odpowiedzi. Po co zbedne komentarze? Zeby sobie dobrze zrobic? Te wszystkie materialy znam.
"Dobre rady" napisz mi jeden z drugim gdzie zle poradzilem. Konkret prosze. To, ze nic nie pokazuje nie znaczy, ze sie nie znam.

Dach to ja juz mam zrobiony. Bardziej chodzilo mi o elementy na nim - dwa wentylatory z tylu i klapa wywietrznika z przodu. Akurat zdjec na sam dach w sieci nie ma. W kazdym razie nie takie ktore by mnie zadowolily.
Wymiarami przejmuje sie do pewnego stopnia. Wiadomo, ze kierunkowskazy i inne drobne elementy nie beda idelanie w skali.
 
Ostatnio edytowane: