• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Jednostka wojskowa - bocznica

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#1
Szybkie pytanie do specjalistów z dziedziny wojskowości i budowy infrastruktury kolejowej. Buduję fragment bocznicy do jednostki wojskowej, w której ma być zlokalizowana rampa do załadunku czołgów i innych pojazdów. Plan przedstawiam poniżej. Czy ktoś jest w stanie doradzić jakiego typu rampa powinna to być, uwzględniając układ torów (niezmienny) oraz naszkicowaną infrastrukturę (do ewentualnej korekty bo nic jeszcze nie powstało).

Mile widziane jakieś zdjęcia lub rysunki.

Pozdrawiam Was serdecznie :)
jw145.JPG
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#2
Myślę że taka rampa jak pokazałeś wystarczy. W 1-ej Warszawskiej Brygadzie Pancernej jest taka jak na zrzucie. Wokoło niej są rozmieszczone garaże i cały park maszyn bez wiat.
Wesoła.png
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.805 214 0
#3
Ekspert ze mnie żaden, ale .... ;), pamiętam za bajtla jak był stan wojenny to większość czołgów i jednostek wojskowych, które później jechały w głąb Śląska rozładowywano w Koszęcinie. Dlaczego w Koszęcinie? Podobno była tam, odpowiednia do tego celu rampa, jeden tor prostopadły do rampy, a drugi równoległy.

P.S.
Do dzisiaj jak wiesz gdzie szukać, znajdziesz ślady gąsienic.

Na szybko schemat z Semaforka:
rampa kosz.jpg
 

Jurek

Master of disaster
MSMK
Reakcje
94 0 0
#7
Dokładnie, rampa czołowo boczna. Ponieważ pojazdy gąsienicowe powinno się ładować od czoła wagonu (nie wiem czy to poprawna nazwa) zeby gąsienicami nie niszczyły wagonów. Natomiast pojazdy kołowe mogły od boku wjeżdżać ma rampę.
Często właśnie się zastanawiałem dlaczego w wesołej jest tylko rampa boczna.

Swoją drogą to ciekawa rampa (a nawet cała bocznica) znajduje się przy poligonie w Wędrzynie.
Screenshot_20190313-162755.png
 
Ostatnio edytowane:

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
#11
No to do tej drugiej już nie dotarłem jak byłem a PT-91 w innym kierunku pojechałem więc tej nawet nie widziałem. Czyli zapewne z niej ładowali gąsienicowe czołgi i transportery a z tej bocznej cały sprzęt kołowy.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#13
rampa czołowo boczna. Ponieważ pojazdy gąsienicowe powinno się ładować od czoła wagonu (nie wiem czy to poprawna nazwa) zeby gąsienicami nie niszczyły wagonów. Natomiast pojazdy kołowe mogły od boku wjeżdżać ma rampę.
Ta wersja, oraz przesunięcie garaży/wiaty T55 na środkową skrzynkę. Punkt tankowania i tak nie będzie spełniać norm bezpieczeństwa na tych
skrzynkach. Przesunął bym go na trzecią skrzynkę. Rampę boczną możesz zrobić dłuższą.
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#14
Dzięki za te wszystkie cenne sugestie. Zebrałem wszystko i powstał kolejny schemat. Wiem, że może nie wszystko zgodnie z normami, ale ważna jest też jakaś kompozycja makiety. Można przenosić do działu relacje? Czy jeszcze coś poprawiamy?

jw145ver20.JPG
 

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#15
Szczerze to może podaruj sobie ten budynek administracyjny- w rzeczywistości rzadko brzpośrednio przy tych rampach były dodatkowe zabudowania, a wydłużasz dzięki temu rampę boczną- transport czołgów albo zmechu to też odpowiednio dużo ciężarówek z zaopatrzeniem, warsztatów, łączności i cystern z paliwem- rzut kołowy był dość liczny.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
#17
Mnie również się wydaje, że ten budynek administracyjny jest tam zbędny. Lepiej go przenieść na drugą stronę torów, a rampę znacznie wydłużyć.
Zdjęcia ( z internetu) pokazują rozmach takich instalacji i wielkość potrzebnego miejsca.
Generalnie zasiadam w pierwszym rzędzie i obserwuję! :cool:
AR-312029997.jpg
2079637-zolnierze-1.jpg
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#18
Budynek wolałbym żeby został bo urozmaici makietę. Można go przesunąć w stronę garaży. Rampa wydaje mi się dość długa, nie chciałbym jej przenosić na kolejny moduł, bo wolę unikać łączenia na infrastrukturze. Ale może zaznaczę, że ten moduł ma 80 cm więc rampa będzie miała z 65 cm. Nie dałem wymiarów, więc może nie mieliście rozeznania co do wielkości tematu.
 

Jurek

Master of disaster
MSMK
Reakcje
94 0 0
#19
A może zamiast budynku administracyjnego, to zasieki na węgiel?
Takie coś znajduje się przy rampie na jednostce wojskowej w Żaganiu:
Żagań.png
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 53

Podobne wątki