• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Jednostka wojskowa - bocznica

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#22
Dalej uważam że budynek jest zbędny. Umówmy się, te rampy to nie były obiekty same w sobie dość rozbudowane, tam nawet nie było posterunków zwrotniczego.
Na stronie wmtmk jest chyba jeszcze dokładny plan stacji Orzysz (właściwie Arys). Tam też jest rozbudowany układ ramp czołowo-bocznych, również niczym niezabudowanych, mimo że mieszczących się w niewielkiej odległości od samej stacji. Związane to było z obecnością dużego garnizonu i poligonu, gdzie testowano i prezentowano Hitlerowi nowe bronie, szczególnie pojazdy pancerne.
Prostota tych instalacji ma też za zadanie łatwość ukrycia, np. wśród lasu- specyfikę budowli militarnych i związanej z nimi „działalności” też trzeba tu uwzględnić...
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#23
Ciekawym miejscem z rampa o cechach "rozwojowych" jest też Cybowo - to tez poligon drawski - lekko na wschód od Prostyni. Tam za rampą, która jest przy szlaku dalej tory prowadzą na bocznice wojskowej bazy paliw.

cybowo.png



Co ciekawe i może zwiększać potencjał ruchowy to przy samej rampie są rozjazdy:

cybowo 1.jpg


cybowo2.jpg


Jakby co to mam więcej zdjęć...
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#24
To mi się podoba. Bardzo ciekawy motyw na makietę i to bezpośrednio przy linii kolejowej. Rampa ma około 300m
 
Ostatnio edytowane:

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#25
Budynek wolałbym żeby został bo urozmaici makietę.
Naciągasz. Jak ma być fikcja to jeszcze lotnisko zmieścisz, wartownię i plac apelowy.
Może wiata, warsztat, magazyn? Takie jednostki wojskowe, były duże obszarowo.
Moja jednostka ładowała się z rampy na stacji kolejowej, rozładunek poligon, rampa w lesie.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#26
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#28
Po kolejnych uzgodnieniach jest kolejny plan. Na wstępie nie napisałem, że owa makieta jest dla jednego z waszych dobrych kolegów, więc muszę brać pod uwagę, przede wszystkim jego oczekiwania i sugestie. Z tego też powodu pozostawię ten budynek administracyjny, tyle że przykleję go do garaży i warsztatów. Po drodze w kierunku rampy stacja benzynowa i plac przy rampie z płyt betonowych. Rampa ostatecznie czołowo-boczna na około 70 cm z najazdem wskazanym strzałką. Poniżej schemat.

JW145.JPG


Garaże chciałbym zrobić coś w stylu tych znalezionych w jw w Czerwonym Borze, oczywiście tylko w części bo ten budynek jest ogromny.

JWgaraze.jpg


Budynek administracyjny

DSC00694.JPG


Pytanie do Was co jeszcze zmienić/poprawić?
 

Qcyk

Użytkownik
Reakcje
69 0 0
#29
To ja bym poddał jeszcze jeden pomysł. Na tym planie stacja paliw wyjdzie nienaturalnie wciśnięta między budynki i rampę. Nie wojskowo.
Patrząc natomiast na garaż przypomniała mi się inna instalacja która kiedyś była na terenie parku w JW Skierniewice. Miejsce do mycia pojazdów.
Dosyć niski najazd, ogrodzony wysokim betonowym płotem, z dwoma bramami. Dosyć łatwe do odtworzenia, a będzie dużo oryginalniejsze i bardziej naturalne obok garaży. Obiekt w stanie ruiny wyglądał mniej więcej tak:
https://infoskierniewice.pl/wp-content/uploads/2014/02/DSC_0023.jpg - to ten płot po prawej
https://www.google.com/maps/@51.953...4!1sy85l1iW9wCHURpxcRHP1FQ!2e0!7i13312!8i6656 - tutaj widać go na wprost dawnej bramy.
 
Reakcje
37 24 8
#30
Gdzie jest duży cały czas używany poligon?
Orzysz. Bez przerwy na rampie jest ruch. Jeżeli za daleko żeby pojechać to google map pomagają.
Nie ma żadnych zabudowań a jedynie na czas załadunku przyjeżdża żandarmeria suką i pilnuje.
Najważniejsza na rampie przeznaczonej dla wojska jest nawierzchnia. Kostka. W Orzyszu kostka przecina nawet asfalt i prowadzi w las.
Zabudowania i to niewielkie występują na rampach przeładunkowych z toru szerokiego. Co też łatwo wygooglować.
Wszelka zabudowa znajduje się w stałych bazach i magazynach.
Bocznica poligonowa - nie ma nic za wyjątkiem kostki kamiennej.
Bocznica na zamkniętym terenie jednostki - zależnie od fantazji budującego. Z płotem bramą i budką wartownika i budynkiem wartowni , do tego kulołap i miejsce odpraw i przekazywania warty.
Na wartownię dobre z tym że w oknach muszą być drobne kraty, izby się zgadzają odpoczywająca, czuwająca i pokój dowódcy warty. Małe okna to kibel i magazyn broni. Konieczne wszędzie zakazy fotografowania i informacje o terenie wojskowym.
Nie pasują cywile. U nas na 300 pojazdów nie było ani jednego cywila. Rok 1985. A żadne auto łącznie z dowódcy pułku nie było czarne tylko zielone.
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#31
Przeszedłem od słów do czynów i rozpocząłem budowę bocznicy. Na pierwszy ogień poszła budowa budynków, które jak wcześniej planowałem pojawią się na makiecie.

Magazyny wojskowe
20190518_225124.jpg


Budynek administracyjny

20190518_224810.jpg


20190518_224529.jpg


Wartownia przy bramie

20190518_224833.jpg


20190518_224854.jpg


Budynek stacji paliw

20190518_225027.jpg


20190518_224944.jpg
20190518_225004.jpg
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#32
Pięknie. Bramy w budynku magazynowym, zbyt blisko siebie. Może gdzieś tak było.
Instalacja elektryczna, Puszka rozgałężna do lampy, lub lampa, jako puszka rozgałężna.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
#33
Bardzo ładne te budynki. Czy to produkcja własna tzn. od projektu przez „produkcje” do realizacji?
 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#34
@nohab Andrzejku pierwowzór jest dwa posty wyżej ;) Z helektryką pewnie masz rację ;)
@Pd5 tak, budownictwo robione zupełnie od podstaw, papier, tektura i hips, składanie, malowanie, patyna.

Na poszczególnych skrzynkach pojawiła się już zieleń. Teren raczej zadbany, choć trochę styrany przez sprzęt jak to w wojsku. Nie ma mowy więc o jakiś przerostach trawy w szczelinach płyt i tym podobnych smaczkach, gdyż jak wiadomo koty nie mogą się nudzić w koszarach ;)

Rampa
20190504_150815.jpg


20190504_150911.jpg


20190504_150926.jpg


Przymiarka budownictwa
61453370_384012868988752_8404070676834549760_n.jpg


20190518_230928.jpg
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#35
Daszek nad drzwiami. Inaczej rozmokną w deszczu.
Teraz od dłuższego czasu nie ma już kotów a wojskowe bocznice są w większości porzucone a przynajmniej tak wyglądają.
Budynki klimatyczne i relistyczne . Tak mogły wyglądać.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#39
Dzięki :) Ten etap przede mną przy CPNie, więc tym bardziej dzięki! :)
Cały czas zazdraszczam umiejętności :)
Żeby zrobić to jedno, ale żeby TAK ZROBIĆ, to nie każdy potrafi :)
(y)(y)(y)(y)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 53

Podobne wątki